Seurasydän -kampanja alkoi, tuokaa seuranne mukaan!

#UUTINEN 2.9.2019

#Seurasydän on koko urheiluväen yhteinen ponnistus, jolla korostetaan yhteisöllisyyden merkitystä suomalaisen urheiluseuratoiminnan elinvoimana. Kampanja alkoi 1. syyskuuta ja jatkuu läpi syksyn aina ensi tammikuun Urheilugaalaan saakka. Osallistuminen kampanjaan on helppoa, oman seuran yhteisöllisyys tulee viedä sosiaaliseen mediaan omalla tavalla.

Seurasydän-sometilit seurantaan!

Tehdessänne omia seurasydänpostauksia sosiaaliseen mediaan, muistakaa käyttää hashtageja #seurasydän, #seurannenimi ja #seurannelaji. Seurasydän -kampanjan sivuilta voitte ladata materiaaleja, joilla voi koristella julkaisujenne valokuvat seurasydän-teemaan, logoja, kehyksiä, valokuvia, videoita. 

Seurasydämen Facebook ja Instagram­ tileillä jaetaan ahkerasti parhaita seura­sydän­postauksia seuroilta ympäri maan. Kannustakaa kaikki seuraamaan Seurasydän­tilejä, sillä siellä jaetaan myös tietoa, ketä ja millä tavoin kampanjassa palkitaan.

Helsingin Uimarit haastaa mukaan!

Vuoden 2018 urheiluseurana Suomessa palkittu Helsingin Uimarit haastaa päävalmentajansa Ilari Aallon johdolla kaikki suomalaiset urheiluseurat näyttämään oman yhteisöllisyytensä somessa tänä syksynä:

Minidokkareita Ylellä ja seurapaita päivä 24.9.!

Syksyn aikana tullaan näkemään kymmenen Seurasydän-aiheista minidokumenttia Ylen kanavilla. Kampanja saa myös tunnettuja haastajia ja kummeja. 

Yksi kampanjan kohokohdista on tiistaina 24.9. vietettävä Seurapaitapäivä, jolloin kaikkia suomalaisia kehotetaan pukemaan töihin, kouluun ja menoihin oman seuran pelipaita, verkkarit tai fanipaita – tai muuten vaan sonnustautumaan seuran väreihin.

Mikäli upotus ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Tutustukaa materiaaleihin!

Lisätietoja www.seurasydän.fi

Lataa Seurasydän-tunnus ja materiaalit täältä

Tutustu kampanjan ABC-oppaaseen 

Mikäli upotus ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Ideoita Seurasydän kampanjan julkaisuihin!

  • Kuvia seuran leireistä, kisoista, talkoista tai muusta yhteisestä tekemisestä monipuolisesti someen
  • Kannustetaan lapsia ja nuoria postaa­maan #seurasydän tunnuksella iloista seurameininkiä
  • Tägätään historiapostauksiin sen aikaisia urheilijoita
  • Urheilijatarinoita videoiden muodossa
  • Aktiivitalkoolaisen päiväkirja esimerkiksi videon muodossa
  • Seurasydän näkyviin seuran nettisivuille, lehteen ja julkaisuihin
  • Kilpailuja: joukkue joka tekee eniten #seurasydän­-julkaisuja, koskettavimmat tarinat...

Lue lisää: #Seurasydän nostaa esiin suomalaisen liikunnan yhteisöllisyyden 13.8.2019

Asiasanat

Seurasydän