Yhteystiedot

Kaipaatko apua lisenssiasioissa?

Ota yhteyttä Katri Laaksoon: 040-688 3107 tai katri.laakso@uimaliitto.fi

Uimaliiton toimisto

Valimotie 10
00380 Helsinki

Puhelin: kts. henkilöstön yhteystiedot 

Sähköposti: finnish.swimming@uimaliitto.fi

Sähköposti, kilpailuasiat: kilpailut@uimaliitto.fi 

Sähköposti, koulutusasiat: koulutukset@uimaliitto.fi

Sähköposti, edustussiirrot: edustussiirrot@uimaliitto.fi 

Toimistoaika: arkisin klo 9.00-15.00

Y-tunnus: 0117016-7

Yhdistysrekisterinumero: 28.176


Uimaliiton henkilöstö

Toiminnanjohtaja ja Swimming Finland Oy toimitusjohtaja

Sanna Airaksinen

sanna.airaksinen@uimaliitto.fi / 040 5499 626

Hallinto
Yleisjohto
Yhteiskuntasuhteet


Talous- ja lajipalveluvastaava

Krista Terämaa

krista.teramaa@uimaliitto.fi / 044 5490 300

Taloushallinto
Lajien kilpailu- ja leiritapahtumat


Seuratoiminnan kehittäjä

Jaana Sinervuo-Tarula

jaana.sinervuo-tarula@uimaliitto.fi / 044 5490 344

Seurakehittäminen ja Tähtiseuratoiminta
Seuratilaisuudet
Seuratukiasiat


Myynti- ja markkinointipäällikkö

Jari Lamminaho

jari.lamminaho@uimaliitto.fi / 040 771 2887

Kaupallistaminen
Kumppanuudet ja uusasiakashankinta
Markkinointi


Koulutuspäällikkö

Joni Toivola

joni.toivola@uimaliitto.fi / 050 5472 578

Koulutukset
Osaamisen kehittäminen
Kouluttajatiimin koordinointi
Valmentajakoulutuksen suunnittelu


Tiedottaja

Jussi Salminen

jussi.salminen@uimaliitto.fi / 044 5490 339 

Viestintäkanavat
Sisällöntuotanto
Mediayhteydet


Kilpailupäällikkö

Pasi Salonen

pasi.salonen@uimaliitto.fi / 044 5490 350

Kilpailutoiminta
Kilpailuohjelmistot
Lisenssijärjestelmä


Urheilutoimenjohtaja

Ippe Natunen 

ippe.natunen@uimaliitto.fi / 044 5490 353

Lajien suunnittelu ja arviointi
Olympiakomitean ohjelmat, huippuseuratoiminta
Antidoping
Rollojoukkueen toiminta
Huippu-uintiurheilun johtoryhmän puheenjohtaja


Paralympiaurheilun asiantuntija

Kati Kauhanen

kati.kauhanen@uimaliitto.fi / 044 5490 354

Vammaisuinti
Luokittelu
Vammaisurheilun integraatio


Olympiavalmentaja

Jari Varjonen

jari.varjonen@uimaliitto.fi / 044 5490 357 

Huippu-uinti
Uinnin maajoukkuetoiminta
Valmentajien sparraus
Huippu-urheilun sidosryhmät


Harraste- ja tukipalveluvastaava

Katri Laakso

katri.laakso@uimaliitto.fi / 040 688 3107

Blue Card -lisenssit
Aikuisten harrasteliikunta
Koulutusten järjestelyt


Lajiasiantuntijat

Nuorten olympiavalmentaja, Swimming Jyväskylä, Jyväskylän Urheiluakatemia

Marjoona Teljo

marjoona.teljo@uimaliitto.fi / puh: 050 354 8441

Uinnin nuorten maajoukkue


Nuorten olympiavalmentaja, Helsingfors Simsällskap, Urhea

Matti Mäki

matti.maki@uimaliitto.fi 

Uinnin maajoukkue, pre-seniorit


Nuorten olympiavalmentaja, Lauttasaaren Yhteiskoulu, Urhea

Simo Karvinen

simo.karvinen@uimaliitto.fi

Uinnin ikäkausimaajoukkue


Parauinnin vastuuvalmentaja, Urhea

Jari Nordblom

jari.nordblom@uimaliitto.fi  

Parauinnin maajoukkue


Nuorten olympiavalmentaja, Tiirat, Urhea

Satu Uusitalo

satu.uusitalo@uimaliitto.fi

Uimahyppyjen maajoukkue


Uimahyppyjen lajikoordinaattori

Jouni Seppänen

jouni.seppanen@uimaliitto.fi 


Vesipallon lajikoordinaattori

Reija Häkkinen

reija.hakkinen@uimaliitto.fi  


Vesipallon sarjavastaava

Tua Turunen

tua.turunen@uimaliitto.fi