Yhteystiedot

Oikopolut:

Hallitus ja johtoryhmät | Laskutus ja talous 

Uimaliiton toimisto

Valimotie 10
00380 Helsinki

Puhelin: 044-5490 300 (lisenssit)

Puhelin: kts. Uimaliiton henkilöstö

Sähköposti: finnish.swimming@uimaliitto.fi

Sähköposti, kilpailuasiat: kilpailut@uimaliitto.fi 

Sähköposti, koulutusasiat: koulutukset@uimaliitto.fi

Sähköposti, edustussiirrot: edustussiirrot@uimaliitto.fi 

Toimistoaika: arkisin klo 9.00-15.00

Y-tunnus: 0117016-7

Yhdistysrekisterinumero: 28.176


Uimaliiton henkilöstö

Toiminnanjohtaja ja Swimming Finland Oy toimitusjohtaja

Sanna Airaksinen

sanna.airaksinen@uimaliitto.fi / 040 5499 626

Hallinto
Yleisjohto
Yhteiskuntasuhteet


Talous- ja lajipalveluvastaava

Krista Terämaa

krista.teramaa@uimaliitto.fi / 044 5490 300

Taloushallinto
Lajien kilpailu- ja leiritapahtumat


Seuratoiminnan kehittäjä

Jaana Sinervuo-Tarula

jaana.sinervuo-tarula@uimaliitto.fi / 044 5490 344

Seurakehittäminen ja Tähtiseuratoiminta
Seuratilaisuudet
Seuratukiasiat


Markkinointi- ja viestintäjohtaja

Jari Lamminaho

jari.lamminaho@uimaliitto.fi / 040 771 2887

Markkinointi
Viestintä
Kaupallistaminen
Kumppanuudet ja uusasiakashankinta
Maajoukkueen mediayhteydet


Koulutuspäällikkö

Joni Toivola

joni.toivola@uimaliitto.fi / 050 5472 578

Koulutukset
Osaamisen kehittäminen
Kouluttajatiimin koordinointi
Valmentajakoulutuksen suunnittelu


Kilpailupäällikkö

Pasi Salonen

pasi.salonen@uimaliitto.fi / 044 5490 350

Kilpailutoiminta
Kilpailuohjelmistot
Lisenssijärjestelmä
Maajoukkueen kotimaan kilpailu- ja leiritoiminta


Urheilutoimenjohtaja

Ippe Natunen 

ippe.natunen@uimaliitto.fi / 044 5490 353

Lajien suunnittelu ja arviointi
Olympiakomitean ohjelmat, huippuseuratoiminta
Antidoping
Rollojoukkueen toiminta
Huippu-uintiurheilun johtoryhmän puheenjohtaja


Nuorten valmennuksen kehittäjä

Marjoona Teljo

marjoona.teljo@uimaliitto.fi / 050 354 8441

Nuorten maajoukkueen tapahtumat ja valmennusyhteistyö
Valmennustiedon jakaminen
Valmennustiimin koordinointi


Paralympiaurheilun asiantuntija

Kati Kauhanen

kati.kauhanen@uimaliitto.fi / 044 5490 354

Parauinnin seuratoiminta
Uinnin luokittelu
Paraurheilun integraatio

Luokitteluhanke (yhteistyö Paralympiakomitean kanssa)


Lajiasiantuntijat

Nuorten olympiavalmentaja, Helsingfors Simsällskap, Urhea

Matti Mäki

matti.maki@uimaliitto.fi 

Uinnin maajoukkue, pre-seniorit


Nuorten olympiavalmentaja, Lauttasaaren Yhteiskoulu, Urhea

Aleksi Rajansuo

aleksi.rajansuo@uimaliitto.fi

Uinnin ikäkausimaajoukkue


Parauinnin vastuuvalmentaja, Urhea

Jari Nordblom

jari.nordblom@uimaliitto.fi  

Parauinnin maajoukkue


Nuorten olympiavalmentaja, Tiirat, Urhea

Satu Uusitalo

satu.uusitalo@uimaliitto.fi

Uimahyppyjen maajoukkue


Uimahyppyjen lajikoordinaattori

Jouni Seppänen

jouni.seppanen@uimaliitto.fi 


Vesipallon sarjavastaava

Tua Turunen

tua.turunen@uimaliitto.fi