Yhteystiedot

Uimaliiton toimisto

Valimotie 10
00380 Helsinki

Puhelin: 044-5490 300 (lisenssit)

Puhelin: kts. Uimaliiton henkilöstö

Sähköposti, kilpailuasiat: kilpailut@uimaliitto.fi 

Sähköposti, koulutusasiat: koulutukset@uimaliitto.fi

Sähköposti, edustussiirrot: edustussiirrot@uimaliitto.fi 

Sähköposti: finnish.swimming@uimaliitto.fi

Toimistoaika: arkisin klo 9.00-15.00

Y-tunnus: 0117016-7

Yhdistysrekisterinumero: 28.176

Oikopolut:

Hallitus ja työhmät | Laskutus ja talous 

Tiedostot

Uimaliiton tietosuojaseloste | Ui Elämäsi Kuntoon -mobiiliapplikaation käyttöehdot


Uimaliiton henkilöstö

Toiminnanjohtaja

Tony Kilponen

tony.kilponen@uimaliitto.fi / 050 564 5065


Kehitys- ja kilpailupäällikkö

Pasi Salonen

pasi.salonen@uimaliitto.fi / 044 5490 350

Toiminnanjohtajan sijainen
Uintiurheilulajien kehitys
Sidosryhmä yhteistyö
Kilpailujärjestelmä ja kansalliset mestaruuskilpailut


Talousvastaava, aikuisliikunnan kehittäjä

Krista Terämaa

krista.teramaa@uimaliitto.fi / 044 5490 300

Taloushallinto
Aikuisliikunnan kehittäminen


Viestintä- ja markkinointiasiantuntija

Lotta Lybeck

lotta.lybeck@uimaliitto.fi / 050 305 2179

Markkinointi
Viestintä
Sosiaalinen media
Sisällöntuotanto
Maajoukkueen mediayhteydet


Viestinnän harjoittelija

Katriina Latvasalo

katriina.latvasalo@uimaliitto.fi

Sisällöntuotanto
Tapahtumaviestintä


Koulutuspäällikkö

Joni Toivola

joni.toivola@uimaliitto.fi / 050 5472 578

Koulutukset
Osaamisen kehittäminen
Kouluttajatiimin koordinointi
Valmentajakoulutuksen suunnittelu


Palvelutoiminnan asiantuntija

Hanna Nyholm

hanna.nyholm@uimaliitto.fi / 050 543 9865

Seurapalveluiden toiminnan suunnittelu ja toteutus
Olosuhde- ja vaikuttamistyö
Tuotekehitys


Huippu-uinnin valmennuspäällikkö

Tommi Pulkkinen

tommi.pulkkinen@uimaliitto.fi / 044 5068929

Maajoukkuetoiminta
Kansainväliset arvokilpailut ja tapahtumat
Valmennuskeskustoiminta
Kansainvälinen verkostoyhteistyö


Nuorten valmennuksen kehittäjä

Marjoona Teljo

marjoona.teljo@uimaliitto.fi / 050 354 8441

Nuorten maajoukkueen tapahtumat ja valmennusyhteistyö
Valmennustiedon jakaminen
Valmennustiimin koordinointi


Lajipalvelukoordinaattori

Krista Salonen

krista.salonen@uimaliitto.fi / 045 111 4093

Uimahyppytoiminnan koordinoiminen
Matka-, leiri- ja varustekoordinointi
Kilpailuvalmistelut
Koulutusjärjestelyt


Paralympiaurheilun asiantuntija

Kati Kauhanen

kati.kauhanen@uimaliitto.fi / 044 5490 354

Parauinnin seuratoiminta
Uinnin luokittelu
Paraurheilun integraatio
Luokitteluhanke (yhteistyö Paralympiakomitean kanssa)


Lajiasiantuntijat

 

Helsingin uinnin olympiavalmennuskeskuksen päävalmentaja, Mäkelänrinteen Uintikeskus, Urhea

Matti Mäki

matti.maki@uimaliitto.fi 


Nuorten olympiavalmentaja, Turun uinnin harjoituskeskus

Samuli Aalto

samuli.aalto@uimaliitto.fi


Nuorten olympiavalmentaja, Lauttasaaren Yhteiskoulu, Urhea

Aleksi Rajansuo

aleksi.rajansuo@uimaliitto.fi

Uinnin juniorimaajoukkue


Parauinnin vastuuvalmentaja, Urhea

Jari Nordblom

jari.nordblom@uimaliitto.fi  

Parauinnin maajoukkue


Nuorten olympiavalmentaja, Tiirat

Salla Sofieva

salla.sofieva@uimaliitto.fi 

Uimahyppyjen maajoukkue


Vesipallon sarjavastaava

Tua Turunen

tua.turunen@uimaliitto.fi