Yhteystiedot

Uimaliiton toimisto

Valimotie 10
00380 Helsinki

Sähköposti, kilpailuasiat: kilpailut@uimaliitto.fi 

Sähköposti, koulutusasiat: koulutukset@uimaliitto.fi

Sähköposti, edustussiirrot: edustussiirrot@uimaliitto.fi 

Sähköposti: finnish.swimming@uimaliitto.fi

Y-tunnus: 0117016-7

Yhdistysrekisterinumero: 28.176

Oikopolut:

Hallitus ja työhmät | Laskutus ja talous 

Tiedostot

Uimaliiton tietosuojaseloste | Ui Elämäsi Kuntoon -mobiiliapplikaation käyttöehdot

 


Hallintotiimi

Tony Kilponen
Toiminnanjohtaja
tony.kilponen@uimaliitto.fi I 050 5645 065

Kaupallisen ja hallintotiimin vetäjä
Johtoryhmän vetäjä
Swimming Finland Oy:n toimitusjohtaja

 

Krista Terämaa
Hallintopäällikkö, aikuisliikunnan kehittäjä
krista.teramaa@uimaliitto.fi I 044 5490 300

Hallinto ja talous
Johtoryhmän jäsen
Kaupallisen tiimin jäsen

Osana seuratoimintatiimiä:
Aikuisliikunnan kehittäminen
Avovesiuinnin suunnittelu ja kehittäminen

 

Soili Hirvonen
Viestintäpäällikkö
soili.hirvonen@uimaliitto.fi I 0400 837 583

Viestinnän johtaminen ja kehittäminen
Brändi ja markkinointi
Mediayhteydet
Johtoryhmän jäsen
Kaupallisen tiimin jäsen


Seuratoimintatiimi

Joni Toivola
Seuratoiminnan johtaja
joni.toivola@uimaliitto.fi I 050 5472 578

Seuratoiminnan ja koulutuksen operatiivinen johto
Uintiurheiluseurojen kehitystyö
Osaamisen kehittäminen
Kouluttajatiimin koordinointi
Johtoryhmän jäsen
Kaupallisen tiimin jäsen

 

Krista Salonen
Seurakehittäjä
krista.salonen@uimaliitto.fi I 045 1114 093

Seura- ja lajipalveluiden kehittäminen
Seurakehityksen suunnittelu ja toteutus
Lajitoiminnan kehittäminen
Tähtiseura-ohjelma
Suomisport ja koulutuksen tukitoimet


Annimari Korhonen (vanhempainvapaalla, sijaisena toimii seurakehittäjä Krista Salonen)
Lajipalvelu- ja koulutuskoordinaattori

Seura- ja lajipalvelut
Matka- ja leirivalmistelut
Varustekoordinointi
Kilpailu- ja tapahtumavalmistelut
Koulutusjärjestelyt

 

Kati Kauhanen
Parauinti- ja vastuullisuusasiantuntija
kati.kauhanen@uimaliitto.fi I 044 5490 354

Parauinnin luokittelu
Vastuullisuusasiat


Urheilutoimintatiimi

Pasi Salonen
Urheilujohtaja
pasi.salonen@uimaliitto.fi I 044 5490 350

Toiminnanjohtajan sijainen
Urheilu- ja kilpailutoiminnan operatiivinen johto
Uintiurheilun kehitystyö
Sidosryhmä yhteistyö
Johtoryhmän jäsen
Kaupallisen tiimin jäsen

 

Tommi Pulkkinen
Valmennuspäällikkö
tommi.pulkkinen@uimaliitto.fi I 044 5068 929

Huippu-uinnin kehittäminen
Valmennuskeskustoiminta
Valmentajakoulutuksen kehittäminen
Mentor-ohjelma
Tähtiseura-ohjelma

 

Marjoona Teljo
Nuorten valmennuksen kehittäjä
marjoona.teljo@uimaliitto.fi I 050 3548 441

Nuorten valmennuksen kehittäminen
Yläkoulutoiminta & Akatemia yhteistyö
Alueleiritykset
Nuorten maajoukkue
Tähtiseura-ohjelma

 

Jari Nordblom
Parauinnin päävalmentaja
jari.nordblom@uimaliitto.fi  

 

Aleksi Rajansuo
Nuorten olympiavalmentaja, uinti
aleksi.rajansuo@uimaliitto.fi

Uinnin juniorimaajoukkue

 

Salla Sofieva
Nuorten olympiavalmentaja, uimahypyt
salla.sofieva@uimaliitto.fi 

 

Matti Mäki
Helsingin uinnin olympiavalmennuskeskuksen päävalmentaja
 

Kristiina Mäkinen
Nuorten olympiavalmentaja, uinti

Jasmin Grönman
Taitouinnin lajipalvelut
jasmin.gronman@uimaliitto.fi


Juha Varinowski
Vesipallon sarjavastaava
juha.varinowski@uimaliitto.fi