Yhteystiedot

Uimaliiton toimisto

Valimotie 10
00380 Helsinki

Sähköposti, lisenssiasiat: krista.teramaa@uimaliitto.fi / suomisport@olympiakomitea.fi

Sähköposti, kilpailuasiat: kilpailut@uimaliitto.fi 

Sähköposti, koulutusasiat: koulutukset@uimaliitto.fi

Sähköposti, edustussiirrot: edustussiirrot@uimaliitto.fi 

Sähköposti: finnish.swimming@uimaliitto.fi

Y-tunnus: 0117016-7

Yhdistysrekisterinumero: 28.176

Oikopolut:

Hallitus ja työhmät | Laskutus ja talous 

Tiedostot

Uimaliiton tietosuojaseloste

 


Hallintotiimi

 

Pasi Salonen
Toiminnanjohtaja 
pasi.salonen@uimaliitto.fi I 044 5490 350


Operatiivinen johto
 

 

 

 

 

 

 

 

Krista Terämää
Hallintopäällikkö
krista.teramaa@uimaliitto.fi I 044 5490 300

Hallinto ja talous
Lajipalvelut (maajoukkueet)

Osana seuratoimintatiimiä:
Avovesiuinnin suunnittelu ja kehittäminen
 

 

 

 

 

 

 

Katriina Vänttilä 
Sisällöntuottaja
katriina.vanttila@uimaliitto.fi I 044 9017 152

Viestintäkanavat
Tapahtumaviestintä
Mediayhteydet

 

 

 

 

 


Seuratiimi

 

Krista Salonen
Seurakehittäjä
krista.salonen@uimaliitto.fi I 045 1114 093

Seurakehityksen kokonaisuus ja Tähtiseura-ohjelma 
Seurapalvelut ja OKM-seuratuki 
Häirintäyhdyshenkilö 

 

 

 

 

 

 

 

 

Annimari Korhonen 
Harrasteliikuntavastaava
annimari.korhonen@uimaliitto.fi I 044 5490 339

Harrasteliikunnan kehittäminen
Elämä vedessä -konsepti
Harrasteliikunnan tapahtumat ja kampanjat
Tähtiseuraohjelma (aikuiset)

 

 

 

 

 

 

 

Juha Turunen
Uintiurheilun kehityspäällikkö
juha.turunen@uimaliitto.fi I 040 5427 566

Kehitystyö kaikissa uintiurheilulajeissa
Aluevalmennusjärjestelmän/alueellisen toiminnan kehittäminen
Olosuhdetyö
Sidosryhmäyhteistyö
Kaupallisen tiimin jäsen
Helsinki Swimming Academyn vastuuhenkilö
Toiminnanjohtajan sijainen

 

 

 


Urheilutiimi

 

Tommi Pulkkinen
Valmennus- ja koulutuspäällikkö
tommi.pulkkinen@uimaliitto.fi I 044 5068 929

Uintiurheilulajien koulutus
Valmennusjärjestelmä
Tähtiseura-ohjelma (huippu-urheilu)
Mentor-projekti
 

 

 

 

 


Marjoona Teljo (vuosilomalla vko 8)
Nuorten uinnin kehittäjä
marjoona.teljo@uimaliitto.fi I 050 3548 441

Nuorten valmennuksen kehittäminen
Yläkoulutoiminta & Akatemia yhteistyö
Alueleiritykset
Maajoukkuetoiminta
Tähtiseura-ohjelma (huippu-urheilu)

 

 

 

 

 

 

 

Kirsi Yrjölä
Kilpailupäällikkö
kirsi.yrjola@uimaliitto.fi I 044 493 9877

Kotimaan kilpailutoiminta
Edustussiirrot
Lisenssijärjestelmä
Urheilutoiminnan tapahtumat

 

 

 

 

 

 

 

Eetu Karvonen 
Huippu-uinnin päävalmentaja
eetu.karvonen@uimaliitto.fi I 044 240 4464

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jari Nordblom
Parauinnin päävalmentaja
jari.nordblom@uimaliitto.fi  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aleksi Rajansuo
Nuorten olympiavalmentaja, uinti
aleksi.rajansuo@uimaliitto.fi

Uinnin juniorimaajoukkue

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Salla Sofieva
(äitiyslomalla, sijaisena toimii Satu Uusitalo)

Nuorten olympiavalmentaja, uimahypyt
salla.sofieva@uimaliitto.fi 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matti Mäki
Helsingin uinnin olympiavalmennuskeskuksen päävalmentaja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kristiina Mäkinen
Nuorten olympiavalmentaja, uinti

Reija Häkkinen
Vesipallon lajipalveluassistentti
reija.hakkinen@uimaliitto.fi

Anni Aikala
Vesipallon sarjavastaava
anni.aikala@uimaliitto.fi

Jouni Seppänen
Uimahyppyjen asiantuntija
jouni.seppanen@uimaliitto.fi