Tuomarointi

Tuomariluokat Suomessa

Uusimuotoiseen tuomarikoulutukseen vuonna 2005 tai sen jälkeen osallistuneet henkilöt voivat toimia tuomarina tuomariluokkien vaatimusten mukaisesti. Ennen vuotta 2005 tuomarikursseille osallistuneilta vaaditaan tuomarikokeen uusinta.

A-tuomari: SM-tason tuomari

Vaatimukset:

  • Tuomarikurssi
  • Hyväksytty sääntökoe minimissään 34 pisteellä
  • Hyväksytty varjotuomarointi tai tuomarievaluointi. Hyväksytty evaluointi 90% arvioitsijaan nähden (500 hyppyä)
  • Vähintään yksi kilpailu (laji) jokaiselta telineeltä
  • Vähintään yksi kilpailu SM-tasolta tai Finn-Cup-kilpailusta aikuisilta, C-, B- ja A-ikäisiltä
  • Mikäli seuralla ei ole yhtään SM-tason tuomaria, voidaan tuomarityöryhmän harkinnan mukaan käyttää B-tuomaria.

B-tuomari: kansallisen tason tuomari

(FinnCup, aluemestaruuskilpailut, Masters SM, seurojen omat kilpailut)

Vaatimukset:

  • Tuomarikurssi
  • Hyväksytty sääntökoe minimissään 34 pisteellä

Tuomarilista

Nimi, seura ja luokka
* FINA:n tai LEN:in A-listan tuomari ja voi toimia evaluaattorina.

  • Kallunki Jouni (AWS) B
  • Komulainen Jari (AWS) A*
  • Haapanen Ari (Härveli) B
  • Hujanen Hannu (Härveli) A
  • Hujanen Marjaana (Härveli) A
  • Ikonen Sanna (Härveli) A
  • Kalske Kari (Härveli) A
  • Kentala Jussi-Pekka (Härveli) A
  • Koponen Pekka (Härveli) A
  • Lanu Heikki (Härveli) A
  • Ryynänen Kati (Härveli) A
  • Salonius Marja (Härveli) A
  • Turpeinen Matti (Härveli) A
  • Turpeinen Ulla (Härveli) A
  • Kyläinpää Kari (HäUS) B
  • Karasmaa Jonna (JoUS) A
  • Leminen Anna (JoUS) B
  • Martikkala Vesa (JoUS) A
  • Martiskainen Jenni (JoUS) B
  • Sormunen Heta (JoUS) B
  • Matturi-Slotte Marja (KUS-GSS) A*
  • Peltola-Vikström Kati (KUS-GSS) B
  • Berko-Boateng Anna (Molskis) B
  • Huikkola Miika (Molskis) A
  • Kivilinna Hannu (Molskis) A
  • Kivinen Juha-Matti (Molskis) B
  • Mustaniemi Joona (Molskis) B
  • Ojaranta Neea (Molskis) B
  • Ahonen Eero (OU) B
  • Ahonen Sanna (OU) A
  • Juujärvi Siiri (OU) B
  • Mehtälä Leonoora (OU) B
  • Nissinen Tino (OU) B
  • Palokangas Annika (OU) B
  • Pura Emma (OU) B
  • Törmikoski Netta (OU) B
  • Väisänen Emilia (OU) B
  • Korhonen Inka (SWIM) B
  • Nikunen Mette (SWIM) B
  • Pitkänen Lotta (SWIM) B
  • Sarsama Vivian (SWIM) B
  • Fieandt Ghia (Tiirat) B
  • Hakulinen Nea (Tiirat) B
  • Keckman Salla (Tiirat) A
  • Kivelä Noora (Tiirat) A
  • Leppioja Hilma (Tiirat) A
  • Mäkikallio Iida (Tiirat) A
  • Oravainen Veera (Tiirat) A
  • Pirhonen Satu (Tiirat) A*
  • Räsänen Cecilia (Tiirat) B
  • Seppä Laura (Tiirat) A
  • Seppänen Jouni (Tiirat) A*
  • Talvitie Ivana (Tiirat) B
  • Uusitalo Satu (Tiirat) A
  • Wuokko Seela (Tiirat) B
  • Immonen Karin (VanDi) A
  • Jokinen Pinja (VanDi) B
  • Kantola Alina (VanDi) A
  • Karvonen Taina (VanDi) A
  • Piekkanen Tania (VanDi) A
  • Rytkönen Sirja (VanDi) A
  • Saarikangas Alisa (VanDi) B
  • Saarikangas Linnea (VanDi) B
  • Siekkinen Sara (VanDi) B
  • Venäläinen Jenna (VanDi) A
  • Aulio Miika B
  • Calamnius Suvi A
  • Huusko Ville A
  • Mäkilä Riia B
  • Putigin Juri A
  • Strandman Jaana A
  • Tanja Goldberg A