Tuomarointi

Tuomariluokat Suomessa

Uusimuotoiseen tuomarikoulutukseen vuonna 2005 tai sen jälkeen osallistuneet henkilöt voivat toimia tuomarina tuomariluokkien vaatimusten mukaisesti. Ennen vuotta 2005 tuomarikursseille osallistuneilta vaaditaan tuomarikokeen uusinta.

A-tuomari: SM-tason tuomari

Vaatimukset:

  • Tuomarikurssi
  • Hyväksytty sääntökoe minimissään 34 pisteellä
  • Hyväksytty varjotuomarointi tai tuomarievaluointi. Hyväksytty evaluointi 90% arvioitsijaan nähden (500 hyppyä)
  • Vähintään yksi kilpailu (laji) jokaiselta telineeltä
  • Vähintään yksi kilpailu SM-tasolta tai Finn-Cup-kilpailusta aikuisilta, C-, B- ja A-ikäisiltä
  • Mikäli seuralla ei ole yhtään SM-tason tuomaria, voidaan tuomarityöryhmän harkinnan mukaan käyttää B-tuomaria.

B-tuomari: kansallisen tason tuomari

(FinnCup, aluemestaruuskilpailut, Masters SM, seurojen omat kilpailut)

Vaatimukset:

  • Tuomarikurssi
  • Hyväksytty sääntökoe minimissään 34 pisteellä

Tuomarilista

* FINA:n tai LEN:in A-listan tuomari ja voi toimia evaluaattorina.

Nimi Seura Luokka Voimassa
Kallunki Jouni AWS Diving B 31.12.2020
Komulainen Jari AWS Diving A* 31.12.2019*
Haapanen Ari Härveli B 31.12.2019
Hujanen Hannu Härveli A 31.12.2019
Hujanen Marjaana Härveli A 31.12.2019
Ikonen Sanna Härveli A 31.12.2019
Kalske Kari Härveli A 31.12.2019
Kentala Jussi-Pekka Härveli A 31.12.2019
Koponen Pekka Härveli A 31.12.2019
Lanu Heikki Härveli A 31.12.2019
Ryynänen Kati Härveli A 31.12.2019
Salonius Marja Härveli A 31.12.2019
Turpeinen Matti Härveli A 31.12.2019
Turpeinen Ulla Härveli A 31.12.2019
Kyläinpää Kari HäUS B 31.12.2019
Karasmaa Jonna JoUS A 31.12.2019
Leminen Anna JoUS B 31.12.2019
Martikkala Vesa JoUS A 31.12.2019
Martiskainen Jenni JoUS B 31.12.2019
Sormunen Heta JoUS B 31.12.2019
Matturi-Slotte Marja KUS-GSS A* 31.12.2019*
Peltola-Vikström Kati KUS-GSS B 31.12.2019
Berko-Boateng Anna Mansen Molskis B 31.12.2019
Huikkola Miika Mansen Molskis A 31.12.2019
Kivilinna Hannu Mansen Molskis A 31.12.2019
Kivinen Juha-Matti Mansen Molskis B 31.12.2019
Mustaniemi Joona Mansen Molskis B 31.12.2019
Ojaranta Neea Mansen Molskis B 31.12.2020
Ahonen Eero Oulun Uinti B 31.12.2020
Ahonen Sanna Oulun Uinti A 31.12.2019
Juujärvi Siiri Oulun Uinti B 31.12.2020
Mehtälä Leonoora Oulun Uinti B 31.12.2020
Nissinen Tino Oulun Uinti B 31.12.2019
Palokangas Annika Oulun Uinti B 31.12.2019
Pura Emma Oulun Uinti B 31.12.2020
Törmikoski Netta Oulun Uinti B 31.12.2019
Väisänen Emilia Oulun Uinti B 31.12.2020
Korhonen Inka Swimming JKL B 31.12.2020
Nikunen Mette Swimming JKL B 31.12.2020
Pitkänen Lotta Swimming JKL B 31.12.2020
Sarsama Vivian Swimming JKL B 31.12.2019
Fieandt Ghia Tiirat B 31.12.2019
Hakulinen Nea Tiirat B 31.12.2019
Keckman Salla Tiirat A 31.12.2019
Kivelä Noora Tiirat A 31.12.2019
Leppioja Hilma Tiirat A 31.12.2019
Mäkikallio Iida Tiirat A 31.12.2019
Oravainen Veera Tiirat A 31.12.2019
Pirhonen Satu Tiirat A* 31.12.2019*
Räsänen Cecilia Tiirat B 31.12.2019
Seppä Laura Tiirat A 31.12.2019
Seppänen Jouni Tiirat A* 31.12.2019*
Talvitie Ivana Tiirat B 31.12.2019
Uusitalo Satu Tiirat A 31.12.2019
Wuokko Seela Tiirat B 31.12.2019
Immonen Karin Vantaa Diving A 31.12.2019
Jokinen Pinja Vantaa Diving B 31.12.2019
Kantola Alina Vantaa Diving A 31.12.2019
Karvonen Taina Vantaa Diving A 31.12.2019
Piekkanen Tania Vantaa Diving A 31.12.2019
Rytkönen Sirja Vantaa Diving A 31.12.2019
Saarikangas Alisa Vantaa Diving B 31.12.2019
Saarikangas Linnea Vantaa Diving B 31.12.2019
Siekkinen Sara Vantaa Diving B 31.12.2019
Venäläinen Jenna Vantaa Diving A 31.12.2019
Aulio Miika   B 31.12.2019
Calamnius Suvi   A 31.12.2019
Huusko Ville   A 31.12.2019
Mäkilä Riia   B 31.12.2019
Putigin Juri   A 31.12.2019
Strandman Jaana   A 31.12.2019
Tanja Goldberg   A 31.12.2019