Ikäkausimaajoukkue

Kaudella 2019-2020 Ikäkausimaajoukkueeseen valitaan 12-15-vuotiaita uimareita. Ikäkausimaajoukkueen päätavoite on joka toinen vuosi järjestettävät EYOF-uinnit.

Valintakriteerit

  • Pojista valitaan 2004-2005 syntyneitä 8 per ikäluokka ja tytöistä 2005-2006 syntyneitä 8 per ikäluokka. 
  • Ikäkausimaajoukkuevalinnat tehdään suhteessa seuraavien 2021 EYOF-uintien aikarajoihin. (Huom! Muutos aiempiin vuosiin)
  • Valinnat tehdään 50 m altaan Tempuksen tilastojen perusteella
  • Näyttöaika on 1.1.-28.7.2019

Täydennysvalinta:

  • Joukkuetta täydennetään syyskauden tulosten perusteella neljällä tytöllä ja neljällä pojalla
  • Valinnat tehdään FINA-pisteiden perusteella
  • Valinnat tehdään 25 m ja 50 m altaan Tempuksen tilastojen perusteella
  • Näyttöaika 1.8.-15.12.2019

Tapahtumat

23.-26.1.2020 Tyttöjen leiri, Vierumäki

30.1.-2.2.2020 Poikien leiri, Vierumäki

7.-10.4.2020 Yhteisleiri, Vierumäki (peruttu)

11.-12.7.2020 Pohjoismaiden ikäkausimestaruusuinnit (50 m), Liettua (siirretty)

Joukkueet kilpailuihin valitaan aina erikseen, eli valinta Ikäkausimaajoukkueeseen ei tarkoita automaattista valintaa kauden kansainvälisiin kilpailuihin.


Ikäkausimaajoukkue kaudelle 2019-2020

Tytöt 2006 syntyneet
Ülle Harjaks (OU)
Ellen Kaituri (ÅSK)
Louna Kasvio (Cetus)
Daniela Lietzen (ÅSK)
Lotta Moilanen (OU)
Sini Mäkilä (RaisU)
Reeta Ollonen (OU)
Wilma Sundt (HSS)
Fia Stenman (VUS-VSS)
Aino Välimaa (UiTa)

Tytöt 2005 syntyneet
Ada Hakkarainen (HSS)
Aino Hinkka (UKK)
Teea Jestoi (KUS-GSS)
Maria Korkalainen (JoUS)
Vilma Leppähaara (Numkis)
Kira Lindroos (Cetus)
Tuuli Pippuri (Cetus)
Karla Tiainen (HSS)
Viivi Säntti (OU)
Inka Vahtola (Cetus)

Pojat 2005 syntyneet
Ajjuud Ezzat (AUi)
Sakari Korri (RaUS)
Lucas Lydman (VUS-VSS)
Miklas Pikkuhuhta (UKK)
Eero Rautaporras (TaTU)
Samuel Sainio (UiTa)
Tuomas Toppinen (AUi)
Leo Währn (Vanders)

Pojat 2004 syntyneet
Tino Kaukonen (HTU Stadi)
Juuso Leppänen (AUi)
Davin Lindholm (HSS)
Alexander Malyshkov (SalU)
Rasmus Mäkelä (PUS)
Lassi Niemi (TaTU)
Santeri Pulkkinen (LaUS)
Danil Seksenov (Vanders)
Joona Maaranen (HyUS)
Waldemar Palombi (HSS)
Juuso Pulkkinen (Cetus)
Onni Äijälä (RiUS)