Maajoukkue

Maajoukkueiden toiminta tukee uimareiden valmistautumista kauden kansaivälisiin arvokilpailuihin ja pitkällä tähtäimellä Tokion 2021 olympialaisiin ja paralympialaisiin. Ryhmien uimareille ja heidän valmentajilleen järjestetään leirejä ja kansainvälisiä kisoja sekä tukipalveluita.

Oikeudet muutoksiin pidätetään

Suomen uintimaajoukkueet syyskaudelle 2020

Huippuryhmä ja Team Tokio (Olympiakomitean tukiurheiljat)

Ari-Pekka Liukkonen, Cetus
Matti Mattsson, PUS
Jenna Laukkanen, SCV
Mimosa Jallow, Plaani
Ida Hulkko, TaTU
Riku Pöytäkivi, HSS
Laura Lahtinen, HSS

Leo Lähteenmäki, SWIM (parauinti)
Antti Latikka, SCR (parauinti)
 

Maajoukkue

Niko Mäkelä, RiUS
Tapio Junninen, Vanders
Teemu Vuorela, SWIM
Veera Kivirinta, OU
Silja Känsäkoski, OU
Fanny Teijonsalo, Cetus
Anton Herrala, TaTU
Miikka Ruohoniemi, SWIM
Susanne Hirvonen, Plaani
Hanna Kareinen, HSS
Tuomas Kiviluoma, Cetus
Lotta Upanne, MiUS
Olli Kokko, LaUS

Preseniorit

Ronny Brännkärr, KemTU
Jesper Lietzen, ÅSK
Roope Paatos, RaisU
Erik Nurmi, Vanders
Kalle Mäkinen, Vanders
Anniina Kallio, RaisU
Mia Pentti, SWIM
Siiri Einiö, Gladius
Verneri Viisanen, Cetus

Parauintimaajoukkue

Meri-Maari Mäkinen Vanders (parauinti)
Henrik Krogius HSS (parauinti)
Jessika Markkanen, HSS (parauinti)
Nader Khalili, VUS-VSS (parauinti)
Jenna Rajahalme, UiTa

Parauinnin maajoukkuetoiminta on integroitu uinnin maajoukkueeseen. Tapahtumien omavastuuosuudet laskutetaan tapahtuman jälkeen kaikkien kulujen varmistuttua (noin 2 kk sisällä).


Maajoukkueiden tapahtumat 2020

Maajoukkueleiri, Kuortane, 24-27.8.2020

Huippuryhmän leiri, 7-9.10.2020 Jyväskylä

World Cup Berlin, 23-25.10.2020 (EM- ja LRMM rajan saavuttaneet)

Maajoukkueleiri, Kuortane, 4-7.11.2020

PM-uinnit, Väsby 4-6.12.2020


Valintakriteerit syyskaudelle 2020:

Huippuryhmä

  • Huippuryhmään valitaan vuosittain OKM:n ja Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikön tukiurheilijat.
  • Ryhmään voidaan nostaa uusia uimareita kauden aikana, mikäli heidät nostetaan tukiurheilijoiden listalle.

Maajoukkue

  • Maajoukkueen tapahtumiin valitaan automaattsesti EM- ja LRMM-kisojen aikarajat jo saavuttaneet uimarit.
  • Lisäksi valitaan 6 korkeimmat Fina pisteet näyttöaikana 1.6 - 31.12.2019 saavuttanutta aikuisuimaria ja 8 korkeimmat Fina pisteet näyttöaikana saavuttanutta presenior uimaria ikäluokista P-2002-2001 ja T-2003-2002
  • Valinnoissa huomioidaan tulokset 25- ja 50m radoilta
  • Nuorempien maajoukkueiden uimarit valitaan heidän oman ikäryhmänsä maajoukkueisiin ei siis aikuisten maajoukkueeseen
  • Valinnoissa ei ole maksimimääräkiintiötä lajeissa, eli esim. 50 m vapaauinnista voidaan valita yli neljä uimaria