Nuorten maajoukkue

Nuorten maajoukkueen päätavoite on Nuorten EM-kisoissa Iso-Britanniassa 1.-5. heinäkuuta 2020. Joukkue kilpailuihin valitaan erikseen, eli valinta Nuorten maajoukkueeseen ei tarkoita automaattista valintaa kauden pääkilpailuihin. Kaudella 2019–2020 Nuorten maajoukkueeseen valitaan 15–17-vuotiaita uimareita. Pojista valitaan 2002–2003 syntyneitä ja tytöistä 2003–2004 syntyneitä. Tavoitteet vuodelle 2020:

  • Kilpailurutiinien vahvistaminen kansainvälisellä tasolla
  • Onnistuminen nuorten EM-kilpailuissa 
  • Testauksen tuoman tiedon hyödyntäminen arkiharjoittelussa
  • Huippu-urheilijan elämäntapaan ohjaaminen

Oikeudet muutoksiin pidätetään.

Vastuuhenkilö:
Marjoona Teljo
Nuorten olympiavalmentaja
marjoona.teljo@uimaliitto.fi / 050 354 8441   

Nuorten Maajoukkuevalinnat syksy 2019

Joukkueeseen valittiin syksyllä 2019 8 tyttöä, 8 poikaa ja 4 uimaria ilman sukupuolikiintiötä, jotka ovat prosentuaalisesti uineet eniten yli tai ovat lähimpänä A-rajaa kesän 2020 NEM-kisojen rajoja seuraavin ehdoin (HUOM! muutos aikaisempiin vuosiin)

  • Olympiamatkojen osalta verrataan uimaliiton esitysrajaan (SUiL)
  • Ei- olympiamatkoilla osalta verrataan A-rajaan
  • Valinnat tehdään 50m altaan Tempuksen tilastojen perusteella
  • Näyttöaika on 1.1.-28.7.2018 (EYOF-kisoihin asti)
  • Joukkue valitaan viikolla 32

Kevään 2020 joukkueessa paikkansa säilyttivät 16 parasta uimaria ilman sukupuolikiintiötä. Lisäksi valitaan 4 uimaria syksyn tulosten perusteella nuorten olympiavalmentajan toimesta (*).

Tytöt

Laura Lahtinen * 2003 HSS
Siiri Einiö * 2003 Gladius
Rebekka Luoto * 2003 RaisU
Petra Ansaranta * 2004 OU
Lotta Pälsi * 2004 HSS
Pinja Taskila * 2004 OU
Jenna Pulkkinen * 2004 KoU
Aino-kaisa Paatos * 2004 RaisU
Alina Antila 2004 NU
Dina Sadojevic Jelacik 2004 Cetus

Pojat

Kalle Mäkinen * 2002 Vanders
Lassi Haimi * 2003 HSS
Jesper Lietzén * 2002 ÅSK
Ronny Brännkärr * 2002 KemTU
Aleksi Koprinen * 2003 HSS
Lari Tumanoff * 2003 HSS
Verneri Viisanen * 2002 Cetus
Roope Paatos * 2002 RaisU
Matias Hjelm 2002 Vanders
Mihail Khanoukaev 2002 Cetus

 

Tapahtumat syksy 2019

28.8.-1.9. Vierumäki
Kauden avausleiri (mm.vedenalaiset kuvaukset)

4.-6.10. Budapest, HUN
World Cup -osakilpailu (Kilpailu on 10 parhaalle uimarille ilman sukupuolikiintiötä =  nimet merkitty tummennettuna)

29.11.-1.12. Färsaaret
PM-kilpailut (Erikseen valittava joukkue 8+8 (kriteerit tulevat aikarajat-sivuille syyskuussa)