Piiroinen ui tunnissa tuplamestariksi

#UUTINEN 22.4.2015

Simmis Granin Eetu Piiroinen kahmi kaksi kultamitalia Vaasassa keskiviikkona alkaneiden SM-uintien avauspäivänä. Cetuksen naiset tuulettivat puolestaan SE-aikaa.

Eetu Piiroinen pääsi tuulettamaan kahdesti keskiviikkona. Kuva: Jussi Salminen

Eetu Piiroinen yllätti itsensä tuplamestaruudella Vaasassa. Ensin hän voitti 200 metrin vapaan uudella ennätysajallaan 1.53,54 ja vain noin  tuntia myöhemmin 800 metrin vapaan jälleen omalla ennätysajallaan 8.12,22.

– Yllättävän hyvät uinnit, molemmissa enkat. Varsinkin 800 oli hyvä, kaksisataselta tiesinkin odottaa hyvää, kunto on nyt nopea, mutta niin se dieselikin sitten heräsi, Piiroinen virkkoi.

Avausiltana lyhyillä matkoilla keskityttiin välieriin, joten mestareita leivottiin vain pidemmillä matkoilla. Lappeenrannan Uimareiden Vilma Ruotsalainen oli onnellinen mestari naisten 400 metrin sekauinnissa. Hän petrasi omaa ennätystään lukemiin 4.56,74.

– Tosi hyvä uinti, yli kaksi sekuntia parani ennätys. Harmittaa, kun viime vuonna tuo olisi ollut EM-kisaraja, Ruotsalainen tuumi.

Naisten 200 metrin perhosuinnin Suomen mestaruus meni Joensuun Uimaseuran Nea Norismaalle ajalla 2.17,74.

Perjantaina luvassa paljon enemmän finaaleja

Rintauintimatkoilla luotiin odotuksia perjantain finaaleihin. Naisten 50 metrillä Jenna Laukkanen ui ajan 31,45 ja Veera Kivirinta sivusi omaa ennätystään luvuin 31,57. Matti Mattsson hallitsi miesten satasta ollen välierien ykkönen ajalla 1.02,85.

Vammaisuinnin SM-kilpailujen parhaasta tuloksesta keskiviikkona vastasi Swimming Jyväskylän Leo Lähteenmäki. Hän voitti satasen perhosuinnin ajalla 1.06,23, mutta lajilla ei ollut SM-arvoa, sillä osallistujia oli vain kaksi.

Espoon Cetus nappasi miesten 4x100 metrin ja naisten 4x200 metrin viestimestaruudet. Naisten viestissä syntyi komea SE, kun Fanny Teijonsalo, Noora Laukkanen, Aino Otava ja Hanna-Maria Seppälä uivat aikaan 8.21,90 parantaen seuran omaa SE:tä 2,44 sekuntia.

SM-uinnit jatkuvat Vaasassa sunnuntaihin asti yli 550 uimarin ja 59 seuran voimin. Torstaina ja perjantaina kisajaksot alkavat klo 10 ja 18, lauantaista sunnuntaihin klo 9 ja 16. Tulospalvelu toimii reaaliajassa osoitteessa www.livetiming.fi 


SM-kisasivu