Nuorten uinnin EM-kisat käyntiin – Huotari ui semifinaaliin

#UUTINEN #UINTI 7.7.2026

Kuva: Teemu Moisio

Nuorten uinnin EM-kilpailut käynnistyivät tänään Saksan Münchenissä. Ensimmäisen kilpailupäivän iltajaksossa nähtiin yksi suomalainen, kun Vanamo Huotari ui tyttöjen 50 metrin rintauinnin semifinaalissa sijalle 11 ajalla 31,97 parantaen sijoitustaan aamun alkueristä.

– Uiminen oli tosi hauskaa ja kivaa. Uinti itsessään kulki hyvin mutta hampaan koloon jäi, kun pintautuminen ei onnistunut. Mutta ensimmäisistä arvokisoista olen tyytyväinen, Huotari kommentoi semifinaalin jälkeen.

Aamujaksolla altaassa nähtiin kymmenen suomalaisuimaria. Huotari selvitti tiensä tyttöjen 50 metrin rintauinnin semifinaaliin sijoittumalla alkuerissä 13. 

– Tosi hyvä fiilis, että aika riitti semifinaaliin. Ensimmäinen startti on aina vaikea, joten olen todella iloinen, että pääsen uimaan vielä illalla uudestaan, Huotari kertoi alkuerä uinnin jälkeen. 

Veera Mustonen ui tyttöjen 50 metrin rintauinnissa ajan 33,05, joka on hänen uusi henkilökohtainen ennätyksensä. Hän sijoittui ennätyksellään sijalle 31. Myös Miila Lintula paransi ennätystään ajalla 33,84 ja sijoittui 40. 

Tyttöjen 400 metrin sekauinnissa Saimi Lanki sijoittui sijalle 31 ajalla 5.04,96. Tyttöjen 200 metrin vapaauinnissa kilpaili kaksi suomalais uimaria. Selma Laukkanen oli 30 ajalla 2.06,34, ja Elsa Constable sijoittui 35 ajalla 2.07,09. 

Tyttöjen 50 metrin selkäuinnissa Juuli Salum ui ajan 30,43 ja sijoittui sijalle 50. Venla Holma kellotti ajan 30,46, jolla hän oli 51. Melissa Paukkunen puolestaan ui uuden henkilökohtaisen ennätyksensä 31,72 ja sijoittui sijalle 62. 

– Jäi todella hyvä fiilis onnistuneesta uinnista ja oli hyvä saada startti ennen huomista satasta. Valmistaudun rennolla fiiliksellä palauttelemalla huomiseen, Paukkunen kommentoi uintinsa jälkeen.

Aamujaksolla kilpaili myös tyttöjen 4x100 metrin vapaauintiviestijoukkue, jossa uivat Elsa Constable, Venla Päivärinta, Selma Laukkanen ja Juuli Salum. Suomen joukkue ui ajan 3.51,21, joka riitti sijalle 13. 

Huomenna uinnit jatkuvat 11 suomalaisuimarin voimin. 

Suomalaisten lajivalikoima: 

Keskiviikko 8.7 

Tyttöjen 100m perhosuinti | Venla Holma, Saimi Lanki, Selma Laukkanen, Melissa Paukkunen 
Tyttöjen 50m vapaauinti | Elsa Constable, Miila Lintula, Venla Päivärinta, Juuli Salum 
Poikien 1500m vapaauinti | Lauri Schnabel 
Tyttöjen 1500m vapaauinti | Malla Hämäläinen, Molly Riska 

Torstai 9.7 

Tyttöjen 200m rintauinti | Veera Mustonen 

Perjantai 10.7 

Tyttöjen 100m vapaauinti | Elsa Constable, Selma Laukkanen, Venla Päivärinta, Juuli Salum 
Tyttöjen 800m vapaauinti | Malla Hämäläinen 
Poikien 800m vapaauinti | Lauri Schnabel

Lauantai 11.7 

Tyttöjen 100m selkäuinti | Venla Holma 
Tyttöjen 100m rintauinti | Vanamo Huotari, Miila Lintula, Veera Mustonen 
Tyttöjen 50m perhosuinti | Elsa Constable, Venla Päivärinta, Melissa Paukkunen, Juuli Salum 
Tyttöjen 200m sekauinti | Saimi Lanki, Selma Laukkanen 

Sunnuntai 12.7 

Tyttöjen 400m vapaauinti | Malla Hämäläinen, Selma Laukkanen 
Poikien 400m vapaauinti | Lauri Schnabel 

Uinnin nuorten EM-kisasivut
Tulospalvelu
Livestreami

Uinnin NEM-kisoja seurataan Uimaliiton kanavissa: 
Facebook | Instagram

Lisää vastaavia uutisia