Aikarajat ja valintakriteerit

Uimaliiton hyväksymät aikamuunnokset 25 ja 50 m radan välillä: Aikamuunnokset 

Luokkarajat

Luokkamitalirajat 
Luokkamitalitilaukset Uimaliiton verkkokaupasta: uimaliitto.haulbag.com 


Kansalliset arvokilpailut

Kesä 2021 SM- & NSM-uinnit 17.-20.6.2021 Kuopio
Aikarajat

Suomen mestaruuskilpailut ja lyhyen radan mestaruuskilpailut: 
Aikarajat 

Nuorten Suomen mestaruuskilpailut ja nuorten lyhyen radan mestaruuskilpailut:
Aikarajat 

Grand Prix -uinnit: 
Aikarajat 2020 

Ikäkausimestaruusuinnit (50 m rata):
Aikarajat 2021 

Lyhyen radan Ikäkausimestaruusuinnit (25 m rata):
Ei aikarajoja. Osallistujina aluekilpailujen 16 parasta henkilökohtaisissa lajeissa, 8 parasta joukkuetta viestilajeissa.

Rollo-uinnit (50 m rata):
Aikarajat 2021


Kansainväliset arvokilpailut

Kansainvälisten arvokilpailujen valintajärjestelmä 2017–2021.

EM-uinnit 2021, Budapest HUN, 10.–23.5.:
Aikarajat 

Parauinnin EM-kilpailut 2021, Funchal POR 16.–22.5.:
Valintakriteerit

Nuorten EM-uinnit 2021, Rooma, Italia 6.–11.7.:
Aikarajat 

Pohjoismaiden ikäkausimestaruuskilpailut, Liettua, 10.–11.7.:
Valintakriteerit 

Nuorten MM-uinnit,  Kazan, Venäjä 24.–29.8.
Aikarajat

Olympialaiset 2021, Tokio JPN, 23.7.–8.8.:
Aikarajat 

Paralympialaiset 2021, Tokio JPN, 24.8.–5.9.:
Aikarajat 

Lyhyen radan EM-uinnit 2021, Kazan RUS, 2.–7.11.2021.:
Aikarajat

Lyhyen radan MM-uinnit 2021, Abu Dhabi UAE, 13.–18.12.:
Aikarajat 

MM-uinnit 2022, Fukuoka JPN, 13.–29.5.:
Aikarajat 


Kansainvälisten kilpailujen aikarajaseuranta

EM-uinnit, Budapest 10.–23.5.

Kilpailuihin valittu joukkue:

päivitetty 28.4.2021

Jenna Laukkanen

Ari-Pekka Liukkonen

Mimosa Jallow

Matti Mattsson

Ida Hulkko

Laura Lahtinen

Veera Kivirinta

Fanny Teijonsalo

Niko Mäkelä

Miikka Ruohoniemi

Siiri Einiö

Martta Ruuska

Anton Herrala

 

Nuorten EM-uinnit, 6.11.7.2021, Rooma, Italia

päivitetty 26.4.2021

Ellen Kaituri: B-raja, 100m RU, 01:11.94

Aada Rissanen: B-raja, 100m SU, 01:04.38

Lassi Haimi: B-raja, 400m VU, 03:58.66

Lassi Haimi: B-raja, 200m VU, 01:52.85

Aku Kaila: B-raja, 200m SU, 02:04.25

Davin Lindholm A-raja 100 RU 1:03.48

Davin Lindholm A-raja 50 RU 28.50

Louna Kasvio A-raja 400 SKU 4:58.00

Louna Kasvio B-raja 1500 VU 17:29.49

Luukas Vainio B-raja 50 VU 23.86

Inka Vahtola B-raja 50 VU 26.43

Helmi Jouhten B-raja 50 VU 26.68