Aikarajat ja valintakriteerit

Uimaliiton hyväksymät aikamuunnokset 25 ja 50 m radan välillä: Aikamuunnokset 

Luokkarajat

Luokkamitalirajat 
Luokkamitalitilaukset Uimaliiton verkkokaupasta: uimaliitto.haulbag.com 


Kansalliset arvokilpailut

Suomen mestaruuskilpailut ja lyhyen radan mestaruuskilpailut: 
Aikarajat 2020-2021

Nuorten Suomen mestaruuskilpailut ja nuorten lyhyen radan mestaruuskilpailut:
Aikarajat 2020-2021

Grand Prix -uinnit: 
Aikarajat 2020 

Ikäkausimestaruusuinnit (50 m rata):
Aikarajat 2021 

Lyhyen radan Ikäkausimestaruusuinnit (25 m rata):
Ei aikarajoja. Osallistujina aluekilpailujen 16 parasta henkilökohtaisissa lajeissa, 8 parasta joukkuetta viestilajeissa.

Rollo-uinnit (50 m rata):
Aikarajat 2021


Kansainväliset arvokilpailut

Kansainvälisten arvokilpailujen valintajärjestelmä 2017–2021.

EM-uinnit 2021, Budapest HUN, 10.–23.5.:
Aikarajat 

Parauinnin EM-kilpailut 2021, Funchal POR 16.–22.5.:
Aikarajat 

Nuorten EM-uinnit 2021, Paikka avoin 6.–11.7.:
Aikarajat 

Pohjoismaiden ikäkausimestaruuskilpailut.:
Valintakriteerit 

Olympialaiset 2021, Tokio JPN, 23.7.–8.8.:
Aikarajat 

Paralympialaiset 2021, Tokio JPN, 24.8.–5.9.:
Aikarajat 

Lyhyen radan MM-uinnit 2021, Abu Dhabi UAE, 13.–18.12.:
Aikarajat 

MM-uinnit 2022, Fukuoka JPN, 13.–29.5.:
Aikarajat 


Kansainvälisten kilpailujen aikarajaseuranta

EM-uinnit, Budapest 17.-30.8.

päivitetty 2.3.2020

Anton Herrala: C 50 m VU 22,43

Ida Hulkko: A 50 m RU 30,66

Mimosa Jallow: A 50 m SU 27,96

Tapio Junninen: C 200 m RU 2.13,12

Veera Kivirinta: B 50 RU 31,23

Silja Känsäkoski: C 100 m RU 1.08,98

Laura Lahtinen: A 200 m RU 2.26,89

Jenna Laukkanen: A 100 m RU 1.07,78

Ari-Pekka Liukkonen: A 50 m VU 22,06

Matti Mattsson: A 200 m RU 2.10,30

Niko Mäkelä: A 50 m PU 23,77

Riku Pöytäkivi: A 50 m PU 23,66

Fanny Teijonsalo: C 50 m SU 28,65

Nuorten EM-uinnit, 6.11.7.2021, paikka avoin

päivitetty 24.11.2020

Ellen Kaituri: B-raja, 100m RU, 01:11.94

Aada Rissanen: B-raja, 100m SU, 01:04.38

Lassi Haimi: B-raja, 400m VU, 03:58.66

Lassi Haimi: B-raja, 200m VU, 01:52.85

Aku Kaila: B-raja, 200m SU, 02:04.25