Vaasan IKM-finaaleissa ennätysmurskajaiset

#UUTINEN 3.12.2017

Cetus Espoo puolusti Ikäkausimestaruusuintien parhaan seuran titteliään ansiokkaasti Vaasassa viikonloppuna. Kisaennätyksiä Vaasassa murskattiin peräti 36.

Vaasassa viikonloppuna järjestettyihin ikäkausimestaruusuintien finaaleihin osallistui yhteensä 408 uimaria 57 seurasta ja tulokset olivat huikeat. Vaasan erinomaisissa puitteissa saatiin tänä vuonna nähdä ennätysmäiset ikäkausimestaruuskilpailujen ennätysten murskajaiset. Kisaennätyksiä tehtiin yhteensä 36.

Suurimman ennätyssaaliin keräsi Helsingfors Simsällskapin Laura Lahtinen, joka teki kahdessa päivässä yhteensä neljä kisaennätystä, joista yksi oli 400 m väliaika 14-vuotiaiden 800 metrin vapaauinnissa. Pojissa useita ennätyksiä rikkoivat Kemin Työväen Uimareiden Ronny Brännkärr, Cetuksen Roni Kallström ja ÅSK:n Marcus Forsel kolmella ennätyksellä, järjestävän seuran VUS-VSS:n Alex Lydman, Raision Urheilijoiden Roope Paatos ja Vandersin Erik Nurmi kahdella ennätyksellä. Tytöissä kolmeen ennätykseen pääsi Simmiksen Lotta Pälsi ja kahteen Oulun Uinnin Petra Ansaranta sekä Raision Rebekka Luoto.

Cetus vakuutti vauhdillaan

Pitkään ikäkausimestaruusuintien seurapistevoittoa hallinnut Cetus Espoo vei voiton tänäkin syksynä. Viimeksi Cetus on jäänyt ilman IKM-voittoa kesällä 2015. Nyt espoolaiset keräsivät komeat 596 pistettä, mikä toi voiton 81 pisteen erolla Åbo Simklubbiin. Kärkiviisikkoon mahtuivat myös Oulun Uinti, Raision Urheilijat ja Helsingfors Simsällskap.

– Ison porukan tiivis joukkuehenki ja kova kannustus auttoi uimareita venymään ja jaksamaan, tästä osoituksena täydellisesti sujuneet viestit, Cetuksen valmentaja Timo Peltola summasi.

Yksi Peltolan joukkueen näyttävimmistä suorituksista olikin sekajoukkueiden 4x50 metrin sekauintiviesti, jossa Cetus otti kultaa ja pronssia. Hopeakiilan podiumille löi ÅSK.

– Menestystä saavutettiin laajalla rintamalla ja huippukunnon ajoitus tuntui onnistuneen melkein koko porukalla juuri tähän kisaan, tästä iso kiitos koko valmennustiimille sekä tietysti upeille uimareille, Peltola jatkoi.


Katso kaikki kisaennätykset IKM-kisasivulta