Kokonaiskilpailu

FinnCup-sarjat on jaettu eri tasoihin. Tytöt ja pojat hyppäävät samassa sarjassa kaikilla tasoilla, paitsi masters kilpailuissa. Vuoden voittajat palkitaan FinnCup pokaaleilla. Hyppääjän tulee osallistua vähintään 2 osakilpailuun voittaakseen sarjansa. Kokonaiskilpailun voiton ratkaisee tasatilanteessa seuraava järjestys: 1) Voitot 2) Osallistumiset 3) 2. sijat

Pisteitä yksilökilpailuista jaetaan sijoituksen mukaan kuudelle ensimmäiselle:
1) 7 pistettä
2) 5 pistettä
3) 4 pistettä
4) 3 pistettä
5) 2 pistettä
6) 1 piste

FinnCup 2019

Kokonaistilanne 3/5 osakilpailua 

FinnCup 2018 – tasojen voittajat

Taso 1, alle 9-vuotiaat: Kerttu Arnkil Tiirat
Taso 1, alle 11-vuotiaat: Kaisla Lappalainen Vantaa Diving
Taso 1, yleinen: Joonas Haapaniemi Vantaa Diving
Taso 2, alle 11-vuotiaat: Kerttu Toivonen Tiirat
Taso 2, yleinen: Meri Parvinen Vantaa Diving
Taso 3: Eemeli Koutajoki Tiirat
Taso 4: Aaron Hoffman Tiirat
Taso 5: Eerika Repo Tiirat
Taso 6: Eero Ahonen Oulun Uinti
Yleinen: Aarne Riekki Oulun Uinti/Vantaa Diving
Masters, naiset: Kati Peltola-Vikström KUS-GSS
Masters, miehet: Kari Kalske Härveli

FinnCup 2017 – tasojen voittajat

Taso 1, alle 9-vuotiaat: Elias Ojanperä Vantaa Diving
Taso 1, alle 11-vuotiaat: Ella Huuhtanen Tiirat
Taso 1, yleinen: Alex Coles Oulun Uinti
Taso 2, alle 11-vuotiaat: Greta Avonius Vantaa Diving
Taso 2, yleinen: Viivi Jokinen Mansen Molskis
Taso 3: Eerika Repo Tiirat
Taso 4: Aleksi Huttunen Härveli
Taso 5: Eero Ahonen Oulun Uinti
Taso 6: Aarne Riekki Oulun Uinti
Yleinen: Juho Junttila Tiirat
Masters-naiset: Kati Peltola-Vikström KUS-GSS
Masters-miehet: Kari Kalske Härveli

FinnCup 2016 – tasojen voittajat

Taso 1, alle 9-vuotiaat: Jade Hakala Vantaa Diving
Taso 1, alle 11-vuotiaat: Greta Avonius Vantaa Diving
Taso 1, yleinen: Matti Hernberg Oulun Uinti
Taso 2, alle 11-vuotiaat: Eerika Repo Tiirat
Taso 2, yleinen: Siiri Juujärvi Oulun Uinti
Taso 3: Aleksi Huttunen Härveli
Taso 4: Pinja Pylkäs Tiirat
Taso 5: Joona Heinonen Vantaa Diving
Yleinen: Tino Tapio Tiirat
Masters Naiset: Kati Peltola-Wikström KUS-GSS
Masters Miehet: Kari Kalske Härveli

FinnCup 2015 – tasojen voittajat

Taso 1, alle 9-vuotiaat: Emilia Orava Vantaa Diving
Taso 1, alle 11-vuotiaat: Mette Palkama Tiirat
Taso 1, yleinen: Aarne Riekki Oulun Uinti
Taso 2, alle 11-vuotiaat: Odessa Käck Vantaa Diving
Taso 2, yleinen: Aleksi Huttunen Härveli
Taso 3: Daniel Kabonen Vantaa Diving
Taso 4: Ronja Rundgren Vantaa Diving
Taso 5: Tino Tapio Tiirat
Yleinen: Juho Junttila Tiirat
Masters Naiset: Kati Peltola-Wikström KUS-GSS
Masters Miehet: Pekka Koponen Härveli