Aikarajat


Suomen Uimaliiton hyväksymät aikamuunnokset 25 ja 50 m radan välillä:
Aikamuunnokset 

Luokkamitalit:
Luokkamitalirajat 

Kansallisten arvokilpailujen aikarajat 2016-2017

Suomen mestaruuskilpailut ja lyhyen radan mestaruuskilpailut:
Aikarajat 2017–2018

Grand Prix -uinnit: 
Aikarajat 2017–2018

Ikäkausimestaruusuinnit (50 m rata):
Aikarajat 2016-2017. Osallistujamäärä enintään 16 joukkuetta viestilajeissa.

Lyhyen radan Ikäkausimestaruusuinnit (25 m rata):
Ei aikarajoja. Osallistujina aluekilpailujen valtakunnallisten tulosten 16 parasta henkilökohtaisissa lajeissa, 8 parasta joukkuetta viestilajeissa.

Rollo-uinnit (50 m rata):
Aikarajat 2017 

Kansallisten arvokilpailujen aikarajat 2017-2018 esimerkki

Uusien vuosittain laskettavien aikarajojen perusteita

Rollo-uinnit 2017 esimerkki

Ikäkausimestaruusuinnit 2017 esimerkki


Kansainvälisten kilpailujen valintajärjestelmä ja aikarajat

Kansainvälisten arvokilpailujen valintajärjestelmä vuosille 2017–2020 (päätetty 25.10.2016).

Lyhyen radan PM-uinnit, nuoret ja aikuiset 2017, Reykjavik ISL 1.–3.12.:
Aikarajat 

Vammaisuinnin MM-kilpailut 2017, Mexico City MEX 30.9.–6.10.:
Valintakriteerit  

Lyhyen radan EM-uinnit 2017, Kööpenhamina DEN 13.–17.12.:
Aikarajat 

Nuorten EM-uinnit 2018, Helsinki 4.–8.7.:
Aikarajat 

EM-uinnit 2018, Glasgow GBR 3.–9.8.:
Aikarajat 

Lyhyen radan MM-uinnit 2018, Hangzhou CHN 3.–8.12.:
Aikarajat 


Kansainvälisten kilpailujen aikarajaseuranta

Lyhyen radan EM-uinnit 13.–17.12. Kööpenhamina

päivitetty 23.10.2017

Fanny Grönvall 100 m SU (C)
Ida Hulkko 50 m RU (A), 100 m RU (C)
Mimosa Jallow 50 m SU (A), 50 m PU (B)
Reetta Kanervo 50 m PU (C, pre-sr)
Veera Kivirinta 50 m RU (A)
Silja Känsäkoski 50 m RU (A), 100 m RU (A), 200 m RU (A)
Jenna Laukkanen 50 m RU (A), 100 m RU (A), 200 m RU (A), 100 m SU (C), 50 m PU (B), 100 m SKU (A)
Vilma Oura 200 m SU (C)
Vilma Ruotsalainen 200 m SU (C)
Hanna-Maria Seppälä 50 m VU (B), 100 m VU (C)
Fanny Teijonsalo 100 m SKU (C)
Lotta Upanne 50 m SU (C, pre-sr), 100 m SU (B, pre-sr)
   
Matias Koski 100 m VU (A), 200 m VU (A)
Ari-Pekka Liukkonen 50 m VU (A), 50 m RU (A)
Riku Pöytäkivi 50 m PU (A), 100 m PU (B)
Andrei Tuomola 50 m VU (C), 50 m RU (A)
Teemu Vuorela 100 m SKU (B)