130-vuotias Simmis juhli Kalevan Maljaa

Helsingfors Simsällskap järjesti torstaina Simmis-päivän juhliakseen kesällä kymmenettä kertaa voittamaansa SM-uintien Kalevan Maljaa. Myös seuran Pro Patria -taulu sai kunniapaikan Mäkelänrinteen uintikeskuksessa.


Simmiksen tukiyhdistys isännöi 24.8. Simmis-päivää, johon liittyi paljon tasalukuja. Suomen satavuotisen itsenäisyyden kunniaksi Simmis sai kunniapaikan Mäkelänrinteen uintikeskuksen seinältä Pro Patria -taululleen, joka kunnioittaa Suomen sodissa kaatuneita seuran jäseniä. Alun perin Simmiksen Pro Patria -taulu kiinnitettiin 70 vuotta sitten Uunisaaren merikylpylän seinälle, jossa Simmiksellä oli aikanaan paljon toimintaa.

Tänä vuonna 130 vuotta täyttävä seura on saanut juhlavaa menestystä. Simmis voitti SM-uintien Kalevan maljan Cetuksen hallittua sitä edelliset seitsemän vuotta. Nyt Kalevan Malja tuli Simmikselle kymmenettä kertaa, ja ensimmäisen kerran Simmis oli Suomen paras seura tasan 60 vuotta sitten.

Seuran päävalmentaja Matti Mäki oli haastattelussa syystäkin tyytyväinen Simmiksen vahvaan edustukseen myös eri arvokisa-altailla kuluvan kauden aikana.