Uimaliiton henkilöstö

Blue Card lisenssiasioissa ole yhteydessä; 040-688 3107 tai katri.laakso@uimaliitto.fi

Sähköpostien muoto: etunimi.sukunimi@uimaliitto.fi

Sähköposti kilpailuasioille: kilpailut@uimaliitto.fi 

Sähköposti koulutuksille: koulutukset@uimaliitto.fi

Sähköposti edustussiirroille: edustussiirrot@uimaliitto.fi 


Toiminnanjohtaja ja Swimming Finland Oy toimitusjohtaja

Sanna Airaksinen

sanna.airaksinen@uimaliitto.fi / 040 5499 626

Hallinto
Yleisjohto
Yhteiskuntasuhteet


Talous- ja lajipalveluvastaava

Krista Terämaa

krista.teramaa@uimaliitto.fi / 044 5490 300

Taloushallinto
Lajien kilpailu- ja leiritapahtumat


Seuratoiminnan kehittäjä

Jaana Sinervuo-Tarula

jaana.sinervuo-tarula@uimaliitto.fi / 044 5490 344

Seurakehittäminen ja Tähtiseuratoiminta
Seuratilaisuudet
Seuratukiasiat


Myynti- ja markkinointipäällikkö

Jari Lamminaho

jari.lamminaho@uimaliitto.fi / 040 771 2887

Kaupallistaminen
Kumppanuudet ja uusasiakashankinta
Markkinointi


Koulutuspäällikkö

Joni Toivola

joni.toivola@uimaliitto.fi / 050 5472 578

Koulutukset
Osaamisen kehittäminen
Kouluttajatiimin koordinointi
Valmentajakoulutuksen suunnittelu


Tiedottaja

Jussi Salminen

jussi.salminen@uimaliitto.fi / 044 5490 339 

Viestintäkanavat
Sisällöntuotanto
Mediayhteydet


Kilpailupäällikkö

Pasi Salonen

pasi.salonen@uimaliitto.fi / 044 5490 350

Kilpailutoiminta
Kilpailuohjelmistot
Lisenssijärjestelmä


Urheilutoimenjohtaja

Ippe Natunen 

ippe.natunen@uimaliitto.fi / 044 5490 353

Lajien suunnittelu ja arviointi
Olympiakomitean ohjelmat, huippuseuratoiminta
Antidoping
Rollojoukkueen toiminta
Huippu-uintiurheilun johtoryhmän puheenjohtaja


Paralympiaurheilun asiantuntija

Kati Kauhanen

kati.kauhanen@uimaliitto.fi / 044 5490 354

Vammaisuinti
Luokittelu
Vammaisurheilun integraatio


Olympiavalmentaja

Jari Varjonen

jari.varjonen@uimaliitto.fi / 044 5490 357 

Huippu-uinti
Uinnin maajoukkuetoiminta
Valmentajien sparraus
Huippu-urheilun sidosryhmät


Harraste- ja tukipalveluvastaava

Katri Laakso

katri.laakso@uimaliitto.fi / 040 688 3107

Blue Card -lisenssit
Aikuisten harrasteliikunta
Koulutusten järjestelyt


Lajiasiantuntijat

Nuorten olympiavalmentaja, Swimming Jyväskylä, Jyväskylän Urheiluakatemia
Uinnin nuorten maajoukkue

Marjoona Teljo

marjoona.teljo@uimaliitto.fi / puh: 050 354 8441


Nuorten olympiavalmentaja, Helsingfors Simsällskap, Urhea
Uinnin maajoukkue, pre-seniorit

Matti Mäki

matti.maki@uimaliitto.fi 


Nuorten olympiavalmentaja, Lauttasaaren Yhteiskoulu, Urhea
Uinnin ikäkausimaajoukkue

Simo Karvinen

simo.karvinen@uimaliitto.fi


Parauinnin vastuuvalmentaja, Urhea

Jari Nordblom

jari.nordblom@uimaliitto.fi  


Nuorten olympiavalmentaja, Tiirat, Urhea
Uimahyppyjen maajoukkue

Satu Uusitalo

satu.uusitalo@uimaliitto.fi


Uimahyppyjen lajikoordinaattori

Jouni Seppänen

jouni.seppanen@uimaliitto.fi 


Vesipallon lajikoordinaattori

Reija Häkkinen

reija.hakkinen@uimaliitto.fi  


Vesipallon sarjavastaava

Tua Turunen

tua.turunen@uimaliitto.fi