Uimaliiton henkilöstö

Sähköpostien muoto: etunimi.sukunimi@uimaliitto.fi

Sähköposti kilpailuasioille: kilpailut@uimaliitto.fi 

Sähköposti koulutuksille: koulutukset@uimaliitto.fi

Sähköposti edustussiirroille: edustussiirrot@uimaliitto.fi 

Toiminnanjohtaja

Sanna Airaksinen

sanna.airaksinen@uimaliitto.fi / 040 5499 626

 

Talous- ja tukipalveluvastaava

Krista Terämaa

krista.teramaa@uimaliitto.fi / 044 5490 300

Talous
Toimistopalvelut
Blue Card -lisenssit

Seuratoiminnan kehittäjä

Jaana Sinervuo-Tarula

jaana.sinervuo-tarula@uimaliitto.fi / 044 5490 344

Seurakehittäminen ja Tähtiseurat
Lasten ja nuorten liikunta
Ansiomerkit

Koulutuksen asiantuntija

Joni Toivola

joni.toivola@uimaliitto.fi / 040 688 5439

Koulutukset
Osaamisen kehittäminen
Suomisport

Tiedottaja

Jussi Salminen

jussi.salminen@uimaliitto.fi / 044 5490 339 

Verkkosivut
Mediayhteydet
Viestintä

Kilpailukoordinaattori

Pasi Salonen

pasi.salonen@uimaliitto.fi / 044 5490 350

Kilpailutoiminta
Tempus-tilastopalvelu ja Grodan-kilpailuohjelmisto 
Lisenssijärjestelmä

Uintiurheilun kehityspäällikkö

Ippe Natunen 

ippe.natunen@uimaliitto.fi / 044 5490 353

Oppilaitos-, urheiluakatemia ja Olympiakomitea-yhteistyö 
Uintiurheilulajien yhteistyö
Rollojoukkue
Antidoping 

Vammaisuinnin kehittäjä

Kati Kauhanen

kati.kauhanen@uimaliitto.fi / 044 5490 354

Uinnin luokittelu
Nuorten ryhmä
 

Olympiavalmentaja

Jari Varjonen

jari.varjonen@uimaliitto.fi / 044 5490 357 

Uinnin huippuryhmä ja aikuisten maajoukkue
Uinnin valmentajayhteistyö

Lajipalvelu- ja koulutusassistentti

Katri Laakso

katri.laakso@uimaliitto.fi / 040 688 3107

Lajien leiri- ja kilpailutapahtumien järjestelyt
Koulutusten järjestelyt

Lajiasiantuntijat

Nuorten olympiavalmentaja, Keski-Suomen Urheiluakatemia
Uinnin nuorten maajoukkue

Marjoona Teljo

sähköposti: marjoona.teljo@uimaliitto.fi / puh: 050 354 8441

Nuorten olympiavalmentaja, Helsingfors Simsällskap
Uinnin maajoukkue, pre-seniorit

Matti Mäki

sähköposti: matti.maki@uimaliitto.fi 

 

Nuorten olympiavalmentaja, Pääkaupunkiseudun Urheiluakatemia
Uinnin ikäkausimaajoukkue

Simo Karvinen

sähköposti: simo.karvinen@uimaliitto.fi

Parauinnin vastuuvalmentaja

Jari Nordblom

sähköposti: jari.nordblom@uimaliitto.fi  

Nuorten olympiavalmentaja, Pääakaupunkiseudun Urheiluakatemia
Uimahyppyjen maajoukkue

Satu Uusitalo

sähköposti: satu.uusitalo@uimaliitto.fi

Uimahyppyjen lajikoordinaattori

Jouni Seppänen

sähköposti: jouni.seppanen@uimaliitto.fi 

Vesipallon lajikoordinaattori

Reija Häkkinen

sähköposti: reija.hakkinen@uimaliitto.fi  

Vesipallon sarjavastaava

Tua Turunen

sähköposti: tua.turunen@uimaliitto.fi