Pikkarainen perhosteli pronssia kovassa seurassa!
#UUTINEN 13.10.2012
Emilia Pikkarainen lähenteli satasen perhosen Suomen ennätystään ja nappasi pronssia Tukholman maailmancupaltaassa. Suomalaisilla oli hieno kuuden finaalin ilta.

Emilia Pikkarainen sai kiivetä podiumille nimekkäässä seurassa. Kuva: Jussi Salminen
Emilia Pikkarainen osoitti hyvää kuntoa Tukholman maailmancupuintien avauspäivänä. Hän jäi satasen perhosuinnin Suomen ennätyksestään vain 0,11 sekuntia. Pikkarainen otti pronssia ajalla 58,48. Hänen viime syksyinen SE-aikansa on 58,37. Kärkikolmikko muodostui skandinaavisista väreistä, ja finaalissa riitti tasoa.
"Jee, samalle palkintopallille Alshammarin kanssa!" Pikkarainen iloitsi.
Ruotsin Therese Alshammar otti kotiyleisön edessä voiton tuloksella 56,68. Pallilla oli myös Norjan Ingvild Snildal (57,98), joka on matkan hallitseva Euroopan mestari pitkällä radalla.
"Olen tietysti tyytyväinen vaikkei SE:tä tullut, nyt on treenattu pelkkiä pohjia eikä mitään nopeutta", Pikkarainen mietti palkintorahan ja mitalin kuitattuaan.
Laukkanen olympiavoittajan vierestä kuutoseksi
SC Vuokatin Jenna Laukkanen oli kuudes Tukholman maailmancupuintien 100 metrin rintauinnissa. Laukkanen starttasi Lontoon olympia-altaassa yllätysvoiton ottaneen Liettuan Ruta Meilutyten vieressä, ja paransi alkuerätulostaan lukemiin 1:07,19. Aika riitti kuudenneksi. Meilutyte voitti ajalla 1:05,02.
"Olihan sen vierestä hieno lähteä, mutta sitten vain näki kun hän ui karkuun", Laukkanen tuumi.
Laukkasella oli uinnissaan epäonnea, sillä hänen uikkarinsa ratkesi startissa, heti kun paikoillenne-komento oli annettu. Uikkari repesi hieman selästä, mutta pysyi kuitenkin sotkamolaisen yllä.
"Kyllä mä sen heti huomasin, harmittaa. Muuten uinti oli kyllä tosi hyvä, nyt on ollut tosi kovia treenejäkin alla, joten täytyy olla tyytyväinen tähän. Käännökset vaan ovat hitaita", Laukkanen analysoi.
Alitalo debytoi kuudenneksi, Seppälä ja Mattsson seiskoja
Anni Alitalo päätyi kuudenneksi uransa ensimmäisessä MC-finaalissa. Alitalo ui 50 metrin selkäuinnin aikaan 28,75, ja oli alkukauden tulokseensa varsin tyytyväinen.
"Hyvä tietää nyt millaisille sijoille olisi sitten mahdollisuus, kun kunto vielä herkisteltäisiin", Alitalo tuumi.
Hanna-Maria Seppälä starttasi lauantaina Jenna Laukkasen tapaan olympiavoittaja Ruta Meilutyten vierestä. Nyt matkana oli 50 metriä vapaata. Seppälä sijoittui seitsemänneksi ajalla 25,27, joka hiipui aamun alkueristä vajaan kymmenyksen. Seppälä tiesi syynkin heti uintinsa jälkeen:
"Startti oli huono, muuten ihan ok-uinti", hän huikkasi.
Meilutyte ui Seppälän vieressä viidennen sijan arvoisesti ajan 25,03, ja lajin voitti Britta Steffen tuoksella 24,08.
Matti Mattsson starttasi 200 metrin rintauintifinaalissa. Lontoon olympialaisissa matkan SE-vauhtia kauhonut porilainen ui aikaan 2:12,37 ja seitsemänneksi. AIka on Mattssonille vasta hänen kaikkien aikojen kuudenneksi paras tulos.
"En oikein tiedä tuosta uinnista, oli se nyt sillä tavalla hyvä, että olen juuri tullut korkean paikan leiriltä. Siellä treenattiin yli 80 tuntia kolmessa viikossa, oli täällä nyt ainakin ihan helppoa hengitellä", Mattsson tunnusteli suoritustaan.
Lyhyellä radalla Mattssonin ennätys on 2:11,20, vain puolisen sekuntia parempi kuin pitkällä altaalla. 25 metrin rata ei ole porilaisen mieleen.
"On se yhtä kääntyilyä, sen takia olenkin enemmän pitkän radan miehiä. Tänään käännökset sujui kohtuullisesti ja annoin kaikkeni", Mattsson jatkoi.
Suomi jäi viestissä kynnen mitan pronssista
Tukholman maailmancupuintien ensimmäinen päivä saatiin päätöksen liki mitalivauhdissa. Kisat jatkuvat vielä sunnuntaina.
Uutuutena maailmancupin lajiohjelmaan tullut sekajoukkueella uitavat 50 metrin viestit aloitettiin lauantaina 4x50 metrin sekauinnilla. Joukkueessa ui vapaavalintaisessa järjestyksessä kaksi naista ja kaksi miestä. Sekauintiviestissä uidaan ensin selkää, sitten rintaa, perhosta ja vapaata.
Suomen joukkue Sami Myren, Ari-Pekka Liukkonen, Emilia Pikkarainen ja Hanna-Maria Seppälä järjestivät kunnon trillerin, sillä mitali oli todella lähellä. Suomi oli neljäs ajalla 1.44,32, vain kuusi sadasosasekuntia pronssimitalin takana. Toistaiseksi lajissa ei kirjata maailman tai maanosien ennätyksiä, joten aika on epävirallisesti Suomen ennätys. Rintauintiosuudella kauhoi Ari-Pekka Liukkonen, joka viihtyi uudessa lajissa hyvin:
"Se meni hyvin, tein ainakin osuuteni siihen, että aika parantui aamusta", Liukkonen iloitsi.
Suomen joukkue petrasi aamun aikaa 2,36 sekuntia. Muutkin joukkueen jäsenet olivat tyytyväisiä uuteen kilpailumuotoon, joka on luvassa myös marraskuun 25.-28. Ranskassa kisattavissa lyhyen radan EM-uinneissa.
"Kyllä tämä voisi olla mukana tulevaisuudessa SM-uintienkin lajiohjelmassa jos kisat olisivat viisipäiväiset", Liukkonen sanoi.
"Tämä on kivaa, ei tiedä etukäteen ketä vastaan ui, viereisellä radalla voi olla mies tai nainen", Hanna-Maria Seppälä muistutti.
Tulospalvelu: www.omegatiming.com
Lauantai-illan suomalaisfinaaleja
N 100 m RU finaali
1 MEILUTYTE Ruta LTU 1:05.02
2 JOHANSSON Jennie SWE 1:05.39
3 KANETO Rie JPN 1:05.44
4 HARDY Jessica USA 1:05.50
5 MOTEGI Mio JPN 1:05.77
6 LAUKKANEN Jenna FIN 1:07.19
M 400 m SKU kuuma erä
1 SETO Daiya JPN 4:00.85
2 CSEH Laszlo HUN 4:01.01
3 NEVO Gal ISR 4:08.32
4 RODRIGUES Henrique BRA 4:09.67
5 SIMON Thiago BRA 4:12.04
6 BARUFI Renato BRA 4:15.13
7 KANTH Linus CLB 4:19.86
8 BROMER Viktor DEN 4:21.46
9 JUOPPERI Sami FIN 4:22.01
N 100 m PU finaali
1 ALSHAMMAR Therese SWE 56.68
2 SNILDAL Ingvild NOR 57.98
3 PIKKARAINEN Emilia FIN 58.48
N 50 m SU
1 GOH Rachel AUS 26.94
2 KURAS Magdalena SWE 27.50
3 MOLINA Fabiola BRA 27.58
4 TOUSSAINT Kira NED 27.63
5 ERIKSSON Jessica CLB 28.72
6 ALITALO Anni FIN 28.75
N 50 m VU
1 STEFFEN Britta GER 24.08
2 ALSHAMMAR Therese SWE 24.24
3 HARDY Jessica USA 24.41
4 DEKKER Inge NED 24.74
5 MEILUTYTE Ruta LTU 25.03
6 MORRISON Jessica AUS 25.16
7 SEPPÄLÄ Hanna-Maria FIN 25.27
M 200 m RU
1 KOCH Marco GER 2:06.09
2 SETO Daiya JPN 2:06.65
3 VERSFELD Neil RSA 2:07.63
4 SOUSA Gabriel BRA 2:08.29
5 CERDEIRA Tales BRA 2:10.47
6 LOURO Neto Matheus BRA 2:10.81
7 MATTSSON Matti FIN 2:12.37
Mixed 4x50 m SKUV
1 NOR Norway 1:41.83
2 BRA Brazil 1:43.92
3 SWE Sweden 2 1:44.26
4 FIN Finland 1:44.32
MYREN Sami
LIUKKONEN AriPekka
PIKKARAINEN Emilia
SEPPÄLÄ Hanna-Maria