Results
IKM 25m 2019 FINAALIT
Place: Vaasan Uimahalli Organizer:
Pool: 25m Competition Date: marras 29, 2019 to joulu 1, 2019
Event 1, T12,13,14,15 100m RU 12 years - Final
CR 15 1:08.18 Laura Lahtinen 2018
CR 14 1:08.62 Laura Lahtinen 2017
CR 12 1:13.26 Laura Lahtinen 2015
CR 13 1:10.52 Ellen Kaituri 2019
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Matilda Leppänen 2007 Cetus Espoo +0.76 1:17.91
50m: 36.98
100m: 1:17.91
(40.93)
2 Tuuli Peltola 2007 Raision Urheilijat +0.78 1:17.92 +0.01
50m: 37.19
100m: 1:17.92
(40.73)
3 Mirelle Hirsiniemi 2007 Aurajoen Uinti Ry +0.81 1:18.88 +0.97
50m: 36.66
100m: 1:18.88
(42.22)
4 Siiri Haverinen 2007 Lahden Uimaseura 1:19.65 +1.74
50m: 37.40
100m: 1:19.65
(42.25)
5 IIda Tawast 2007 Simmis Grani +0.74 1:20.29 +2.38
50m: 37.31
100m: 1:20.29
(42.98)
6 Kaisa Keränen 2007 Oulun Lohet +0.74 1:22.63 +4.72
50m: 38.65
100m: 1:22.63
(43.98)
7 Jenni Korkeamäki 2007 Cetus Espoo +0.70 1:22.64 +4.73
50m: 38.13
100m: 1:22.64
(44.51)
8 Joanna Högback 2007 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.71 1:22.67 +4.76
50m: 38.02
100m: 1:22.67
(44.65)
9 Anni Mäki-Hokkonen 2007 Lappeenrannan Uimarit +0.71 1:22.76 +4.85
50m: 38.07
100m: 1:22.76
(44.69)
10 Inka Hämäläinen 2007 Joensuun Uimaseura ry +0.84 1:23.21 +5.30
50m: 38.92
100m: 1:23.21
(44.29)
11 Anita Mäkinen 2007 Nummelan Kisaajat +0.84 1:23.27 +5.36
50m: 38.89
100m: 1:23.27
(44.38)
12 Petra Nieminen 2007 Cetus Espoo +0.76 1:23.76 +5.85
50m: 37.40
100m: 1:23.76
(46.36)
13 Edith Ervasti 2007 Oulun Uinti 1906 +0.76 1:23.99 +6.08
50m: 39.50
100m: 1:23.99
(44.49)
14 Esra Ergüner 2007 Joensuun Uimaseura ry +0.82 1:24.08 +6.17
50m: 39.37
100m: 1:24.08
(44.71)
15 Vilma Vatanen 2007 Joensuun Uimaseura ry +0.77 1:24.71 +6.80
50m: 38.83
100m: 1:24.71
(45.88)
16 Sofia Palojärvi 2007 Swimming Club Rovaniemi 1:25.75 +7.84
50m: 38.73
100m: 1:25.75
(47.02)
Event official at: 11/29/2019 10:23:29 AM
Event 1, T12,13,14,15 100m RU 13 years - Final
CR 15 1:08.18 Laura Lahtinen 2018
CR 14 1:08.62 Laura Lahtinen 2017
CR 12 1:13.26 Laura Lahtinen 2015
CR 13 1:10.52 Ellen Kaituri 2019
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Ellen Kaituri 2006 Åbo Simklubb +0.73 1:10.72
50m: 32.89
100m: 1:10.72
(37.83)
2 Lotta Moilanen 2006 Oulun Uinti 1906 1:10.89 +0.17
50m: 33.84
100m: 1:10.89
(37.05)
3 Wilma Sundt 2006 Helsingfors Simsällskap 1:14.68 +3.96
50m: 35.72
100m: 1:14.68
(38.96)
4 Daniela Lietzén 2006 Åbo Simklubb +0.91 1:15.30 +4.58
50m: 35.69
100m: 1:15.30
(39.61)
5 Janina Granberg 2006 Cetus Espoo +0.72 1:15.62 +4.90
50m: 35.84
100m: 1:15.62
(39.78)
6 Emmi Nieminen 2006 Cetus Espoo +0.74 1:16.23 +5.51
50m: 36.10
100m: 1:16.23
(40.13)
6 Elli Lenkkeri 2006 Uinti Hyvinkää +0.76 1:16.23 +5.51
50m: 35.19
100m: 1:16.23
(41.04)
8 Iisa-Lotta Rantaniitty 2006 Cetus Espoo +0.81 1:16.37 +5.65
50m: 35.34
100m: 1:16.37
(41.03)
9 Tinka Tamminen 2006 Lahden Uimaseura +0.85 1:17.19 +6.47
50m: 36.38
100m: 1:17.19
(40.81)
10 Miina Torvikoski 2006 Kemin Työväen Uimarit +0.70 1:17.31 +6.59
50m: 35.73
100m: 1:17.31
(41.58)
11 Helmi Käkelä 2006 Tuusulan Uimaseura ry +0.73 1:17.78 +7.06
50m: 36.05
100m: 1:17.78
(41.73)
12 Milla Kiviranta 2006 Vanders +0.67 1:18.89 +8.17
50m: 37.17
100m: 1:18.89
(41.72)
13 Emilia Rahola 2006 Porin Uimaseura +0.74 1:19.54 +8.82
50m: 36.81
100m: 1:19.54
(42.73)
14 Sofie Nauklér 2006 Simmis Grani +0.83 1:19.93 +9.21
50m: 38.31
100m: 1:19.93
(41.62)
15 Anniina Kurvinen 2006 Lappeenrannan Uimarit +0.78 1:20.12 +9.40
50m: 36.91
100m: 1:20.12
(43.21)
16 Isla Leinonen 2006 Uinti Tampere +0.87 1:21.21 +10.49
50m: 37.98
100m: 1:21.21
(43.23)
Event official at: 11/29/2019 10:23:29 AM
Event 1, T12,13,14,15 100m RU 14 years - Final
CR 15 1:08.18 Laura Lahtinen 2018
CR 14 1:08.62 Laura Lahtinen 2017
CR 12 1:13.26 Laura Lahtinen 2015
CR 13 1:10.52 Ellen Kaituri 2019
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Inka Vahtola 2005 Cetus Espoo +0.71 1:11.59
50m: 34.19
100m: 1:11.59
(37.40)
2 Teea Jestoi 2005 Kokkolan Uimaseura +0.78 1:11.72 +0.13
50m: 33.98
100m: 1:11.72
(37.74)
3 Viivi Säntti 2005 Oulun Uinti 1906 1:11.84 +0.25
50m: 33.81
100m: 1:11.84
(38.03)
4 Maria Korkalainen 2005 Joensuun Uimaseura ry +0.73 1:11.87 +0.28
50m: 33.96
100m: 1:11.87
(37.91)
5 Saara Niemi 2005 Oulun Uinti 1906 1:12.63 +1.04
50m: 34.13
100m: 1:12.63
(38.50)
6 Kiia Metsäkonkola 2005 Salon Uimarit +0.74 1:13.64 +2.05
50m: 33.49
100m: 1:13.64
(40.15)
7 Aino Hinkka 2005 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.69 1:15.36 +3.77
50m: 35.21
100m: 1:15.36
(40.15)
8 Milla Strandberg 2005 Vanders +0.74 1:15.40 +3.81
50m: 35.18
100m: 1:15.40
(40.22)
9 Tuuli Pippuri 2005 Cetus Espoo +0.74 1:16.06 +4.47
50m: 35.16
100m: 1:16.06
(40.90)
10 Meea Juntunen 2005 Tuusulan Uimaseura ry +0.92 1:16.28 +4.69
50m: 36.05
100m: 1:16.28
(40.23)
11 Melissa Miettinen 2005 Vanders +0.76 1:16.80 +5.21
50m: 35.57
100m: 1:16.80
(41.23)
12 Amanda Riuttanen 2005 Oulun Uinti 1906 +0.75 1:17.62 +6.03
50m: 36.07
100m: 1:17.62
(41.55)
13 Lilli Kulpakko 2005 Aurajoen Uinti Ry +0.71 1:17.82 +6.23
50m: 36.39
100m: 1:17.82
(41.43)
14 Sofi Andström 2005 ORCA Helsinki +0.73 1:17.84 +6.25
50m: 37.03
100m: 1:17.84
(40.81)
15 Ellen Kettunen 2005 Cetus Espoo +0.78 1:18.61 +7.02
50m: 37.43
100m: 1:18.61
(41.18)
Event official at: 11/29/2019 10:23:29 AM
Event 1, T12,13,14,15 100m RU 15 years - Final
CR 15 1:08.18 Laura Lahtinen 2018
CR 14 1:08.62 Laura Lahtinen 2017
CR 12 1:13.26 Laura Lahtinen 2015
CR 13 1:10.52 Ellen Kaituri 2019
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Pinja Taskila 2004 Oulun Uinti 1906 1:11.25
50m: 33.84
100m: 1:11.25
(37.41)
2 Meeri Yli-Äyhö 2004 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.70 1:11.56 +0.31
50m: 34.03
100m: 1:11.56
(37.53)
3 Iida Heikkinen 2004 Uinti Imatra 1:12.23 +0.98
50m: 33.82
100m: 1:12.23
(38.41)
4 Helmi Jouhten 2004 Kempeleen Pyrintö +0.68 1:12.45 +1.20
50m: 33.79
100m: 1:12.45
(38.66)
5 Aada Hakala 2004 Uinti Tampere +0.76 1:13.53 +2.28
50m: 34.59
100m: 1:13.53
(38.94)
6 Siiri Mätäsjärvi 2004 Uinti Tampere +0.74 1:13.69 +2.44
50m: 35.37
100m: 1:13.69
(38.32)
7 Siiri Ala-Karvia 2004 Uinti Tampere +0.74 1:15.06 +3.81
50m: 34.61
100m: 1:15.06
(40.45)
8 Gréta Beszteri 2004 Helsingfors Simsällskap +0.79 1:15.20 +3.95
50m: 35.64
100m: 1:15.20
(39.56)
9 Inka Elamaa 2004 Oulun Lohet +0.70 1:15.49 +4.24
50m: 35.69
100m: 1:15.49
(39.80)
10 Kanerva Kinnunen 2004 Uinti Tampere +0.66 1:15.67 +4.42
50m: 35.04
100m: 1:15.67
(40.63)
11 Frida Ekman 2004 Uinti Tampere +0.68 1:16.10 +4.85
50m: 35.07
100m: 1:16.10
(41.03)
12 Vlada Guljajeva 2004 Riihimäen Uimaseura +0.71 1:16.20 +4.95
50m: 35.30
100m: 1:16.20
(40.90)
13 Laura Helena Markuksela 2004 Oulun Uinti 1906 1:16.57 +5.32
50m: 35.31
100m: 1:16.57
(41.26)
14 Liinu  Louhikoski 2004 Vanders 1:17.11 +5.86
50m: 35.17
100m: 1:17.11
(41.94)
15 Nessa Järvinen 2004 Uimaseura Aquila +0.73 1:17.69 +6.44
50m: 36.07
100m: 1:17.69
(41.62)
16 Alina Talja 2004 Uimaseura Kangasalan Kuohu 1:18.30 +7.05
50m: 36.71
100m: 1:18.30
(41.59)
Event official at: 11/29/2019 10:23:29 AM
Event 2, P13,14,15,16 200m SKU 13 years - Finaali
CR 13 2:14.37 Santeri Hölttä 2013
CR 15 2:05.26 Ronny Brännkärr 2017
CR 16 2:04.18 Erik Nurmi 2017
CR 14 2:10.86 Marcus Forsel 2017
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Kalle Pesälä 2006 Oulun Lohet +0.71 2:21.43
50m: 31.00
100m: 1:07.49
(36.49)
150m: 1:47.02
(39.53)
200m: 2:21.43
(34.41)
2 Boris Minkovski 2006 Cetus Espoo 2:22.68 +1.25
50m: 30.68
100m: 1:07.25
(36.57)
150m: 1:48.00
(40.75)
200m: 2:22.68
(34.68)
3 Risto Kallström 2006 Cetus Espoo 2:25.15 +3.72
50m: 30.84
100m: 1:06.92
(36.08)
150m: 1:51.16
(44.24)
200m: 2:25.15
(33.99)
4 Joonatan Davie 2006 Aurajoen Uinti Ry +0.65 2:30.05 +8.62
50m: 33.11
100m: 1:10.07
(36.96)
150m: 1:57.08
(47.01)
200m: 2:30.05
(32.97)
5 Konsta Rantasuo 2006 Oulun Lohet +0.64 2:30.32 +8.89
50m: 31.95
100m: 1:10.24
(38.29)
150m: 1:53.32
(43.08)
200m: 2:30.32
(37.00)
6 Konsta Kukkonen 2006 Kouvolan Uimarit +0.69 2:30.65 +9.22
50m: 31.90
100m: 1:11.27
(39.37)
150m: 1:56.25
(44.98)
200m: 2:30.65
(34.40)
7 Erik Peuhkuri 2006 Oulun Uinti 1906 2:30.70 +9.27
50m: 34.85
100m: 1:11.55
(36.70)
150m: 1:57.13
(45.58)
200m: 2:30.70
(33.57)
8 Aleksandr Vysotskiy 2006 ORCA Helsinki +0.79 2:30.73 +9.30
50m: 34.03
100m: 1:14.16
(40.13)
150m: 1:56.91
(42.75)
200m: 2:30.73
(33.82)
9 Lauri Aho 2006 Raision Urheilijat +0.83 2:31.24 +9.81
50m: 33.36
100m: 1:11.97
(38.61)
150m: 1:56.67
(44.70)
200m: 2:31.24
(34.57)
10 Ilari Hatunen 2006 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.68 2:33.00 +11.57
50m: 33.87
100m: 1:14.83
(40.96)
150m: 1:57.31
(42.48)
200m: 2:33.00
(35.69)
11 Tomi Silander 2006 Cetus Espoo 2:37.95 +16.52
50m: 34.19
100m: 1:14.07
(39.88)
150m: 2:03.33
(49.26)
200m: 2:37.95
(34.62)
12 Casper Kvist 2006 Nokian Pyry +0.69 2:38.98 +17.55
50m: 33.43
100m: 1:16.76
(43.33)
150m: 2:01.53
(44.77)
200m: 2:38.98
(37.45)
13 Matias Saarinen 2006 Salon Uimarit +0.84 2:39.64 +18.21
50m: 33.42
100m: 1:13.35
(39.93)
150m: 2:00.87
(47.52)
200m: 2:39.64
(38.77)
14 Torsti Saarela 2006 Vieskan Uimarit +0.80 2:40.33 +18.90
50m: 34.39
100m: 1:15.55
(41.16)
150m: 2:02.01
(46.46)
200m: 2:40.33
(38.32)
15 Viljo Varsanpää 2006 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.69 2:40.47 +19.04
50m: 35.26
100m: 1:15.24
(39.98)
150m: 2:04.11
(48.87)
200m: 2:40.47
(36.36)
16 Miko Saukkonen 2006 Kemin Uimaseura +0.68 2:41.59 +20.16
50m: 33.21
100m: 1:14.14
(40.93)
150m: 2:03.87
(49.73)
200m: 2:41.59
(37.72)
Event official at: 11/29/2019 10:57:59 AM
Event 2, P13,14,15,16 200m SKU 14 years - Finaali
CR 13 2:14.37 Santeri Hölttä 2013
CR 15 2:05.26 Ronny Brännkärr 2017
CR 16 2:04.18 Erik Nurmi 2017
CR 14 2:10.86 Marcus Forsel 2017
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Ajjuub Ezzat 2005 Aurajoen Uinti Ry +0.64 2:14.95
50m: 29.89
100m: 1:03.07
(33.18)
150m: 1:44.06
(40.99)
200m: 2:14.95
(30.89)
2 Miklas Pikkuhuhta 2005 Uimaseura Kangasalan Kuohu 2:18.13 +3.18
50m: 29.86
100m: 1:05.62
(35.76)
150m: 1:45.60
(39.98)
200m: 2:18.13
(32.53)
3 Nico Peltonen 2005 Hyvinkään Uimaseura +0.66 2:19.82 +4.87
50m: 29.01
100m: 1:05.42
(36.41)
150m: 1:46.47
(41.05)
200m: 2:19.82
(33.35)
4 Leo Währn 2005 Vanders +0.71 2:20.26 +5.31
50m: 29.00
100m: 1:05.64
(36.64)
150m: 1:47.11
(41.47)
200m: 2:20.26
(33.15)
5 Samuel Halminen 2005 Helsingfors Simsällskap 2:20.61 +5.66
50m: 29.31
100m: 1:06.78
(37.47)
150m: 1:48.48
(41.70)
200m: 2:20.61
(32.13)
6 Tuomas Toppinen 2005 Aurajoen Uinti Ry +0.73 2:21.74 +6.79
50m: 31.71
100m: 1:07.21
(35.50)
150m: 1:49.32
(42.11)
200m: 2:21.74
(32.42)
7 Teo Mattelmäki 2005 Cetus Espoo +0.73 2:21.97 +7.02
50m: 31.29
100m: 1:05.77
(34.48)
150m: 1:49.16
(43.39)
200m: 2:21.97
(32.81)
8 Topias Tynjä 2005 Lahden Uimaseura +0.76 2:22.57 +7.62
50m: 30.43
100m: 1:08.06
(37.63)
150m: 1:50.63
(42.57)
200m: 2:22.57
(31.94)
9 Luka Laaksonen 2005 Åbo Simklubb 2:24.11 +9.16
50m: 31.43
100m: 1:09.92
(38.49)
150m: 1:51.06
(41.14)
200m: 2:24.11
(33.05)
10 Samuel Sainio 2005 Uinti Tampere +0.72 2:25.33 +10.38
50m: 30.79
100m: 1:09.85
(39.06)
150m: 1:51.52
(41.67)
200m: 2:25.33
(33.81)
11 Lucas Lydman 2005 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.69 2:25.83 +10.88
50m: 29.21
100m: 1:07.47
(38.26)
150m: 1:51.93
(44.46)
200m: 2:25.83
(33.90)
12 Arttu Venemies 2005 Swimming Jyväskylä +0.69 2:26.65 +11.70
50m: 31.13
100m: 1:09.43
(38.30)
150m: 1:52.47
(43.04)
200m: 2:26.65
(34.18)
13 Aapo Tuhkanen 2005 Tuusulan Uimaseura ry 2:26.91 +11.96
50m: 31.37
100m: 1:08.44
(37.07)
150m: 1:53.90
(45.46)
200m: 2:26.91
(33.01)
14 Nooa Matela 2005 Lappeenrannan Uimarit +0.75 2:26.98 +12.03
50m: 31.67
100m: 1:11.62
(39.95)
150m: 1:52.79
(41.17)
200m: 2:26.98
(34.19)
15 Oliver Priimägi 2005 Someron Esa +0.79 2:27.40 +12.45
50m: 30.44
100m: 1:08.32
(37.88)
150m: 1:51.75
(43.43)
200m: 2:27.40
(35.65)
16 Konsta Vainio 2005 Aurajoen Uinti Ry +0.73 2:29.16 +14.21
50m: 32.48
100m: 1:13.09
(40.61)
150m: 1:54.45
(41.36)
200m: 2:29.16
(34.71)
Event official at: 11/29/2019 10:57:59 AM
Event 2, P13,14,15,16 200m SKU 15 years - Finaali
CR 13 2:14.37 Santeri Hölttä 2013
CR 15 2:05.26 Ronny Brännkärr 2017
CR 16 2:04.18 Erik Nurmi 2017
CR 14 2:10.86 Marcus Forsel 2017
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Santeri Pulkkinen 2004 Lahden Uimaseura +0.75 2:09.08
50m: 27.14
100m: 1:00.95
(33.81)
150m: 1:37.85
(36.90)
200m: 2:09.08
(31.23)
2 Davin Lindholm 2004 Helsingfors Simsällskap 2:11.00 +1.92
50m: 28.72
100m: 1:02.41
(33.69)
150m: 1:38.37
(35.96)
200m: 2:11.00
(32.63)
3 Onni Äijälä 2004 Riihimäen Uimaseura 2:12.48 +3.40
50m: 27.14
100m: 1:00.53
(33.39)
150m: 1:40.92
(40.39)
200m: 2:12.48
(31.56)
4 Lassi Niemi 2004 TaTu Tampere +0.72 2:16.17 +7.09
50m: 27.47
100m: 1:02.96
(35.49)
150m: 1:43.13
(40.17)
200m: 2:16.17
(33.04)
5 Arttu Haipus 2004 Oulun Lohet +0.73 2:16.71 +7.63
50m: 29.29
100m: 1:03.62
(34.33)
150m: 1:44.86
(41.24)
200m: 2:16.71
(31.85)
6 Juuso Leppänen 2004 Aurajoen Uinti Ry +0.66 2:17.15 +8.07
50m: 28.19
100m: 1:02.11
(33.92)
150m: 1:43.17
(41.06)
200m: 2:17.15
(33.98)
7 Seweryn  Pastucha 2004 Raision Urheilijat +0.72 2:17.29 +8.21
50m: 30.08
100m: 1:06.11
(36.03)
150m: 1:46.15
(40.04)
200m: 2:17.29
(31.14)
8 Miro Birkstedt 2004 TaTu Tampere +0.78 2:17.46 +8.38
50m: 29.13
100m: 1:02.79
(33.66)
150m: 1:45.15
(42.36)
200m: 2:17.46
(32.31)
9 Eetu Haipus 2004 Oulun Lohet +0.75 2:17.67 +8.59
50m: 29.55
100m: 1:04.73
(35.18)
150m: 1:45.56
(40.83)
200m: 2:17.67
(32.11)
10 Joonas Maaranen 2004 Hyvinkään Uimaseura +0.74 2:18.17 +9.09
50m: 27.87
100m: 1:04.65
(36.78)
150m: 1:44.36
(39.71)
200m: 2:18.17
(33.81)
11 Konsta Kallio 2004 TaTu Tampere +0.66 2:19.26 +10.18
50m: 30.12
100m: 1:04.44
(34.32)
150m: 1:46.35
(41.91)
200m: 2:19.26
(32.91)
12 Taavi Backman 2004 Lahden Uimaseura +0.68 2:19.90 +10.82
50m: 29.58
100m: 1:05.15
(35.57)
150m: 1:45.75
(40.60)
200m: 2:19.90
(34.15)
13 Riccardo Castagno 2004 Uinti Tampere +0.67 2:21.05 +11.97
50m: 29.62
100m: 1:04.99
(35.37)
150m: 1:46.38
(41.39)
200m: 2:21.05
(34.67)
14 Veerti Juurakko 2004 Cetus Espoo 2:21.73 +12.65
50m: 30.17
100m: 1:07.37
(37.20)
150m: 1:47.79
(40.42)
200m: 2:21.73
(33.94)
15 Aapo Koskinen 2004 Lahden Uimaseura +0.61 2:23.17 +14.09
50m: 31.05
100m: 1:07.50
(36.45)
150m: 1:49.06
(41.56)
200m: 2:23.17
(34.11)
16 Joona Kuitu 2004 Simmis Wanda ry 2:23.85 +14.77
50m: 31.34
100m: 1:07.53
(36.19)
150m: 1:49.37
(41.84)
200m: 2:23.85
(34.48)
Event official at: 11/29/2019 10:57:59 AM
Event 2, P13,14,15,16 200m SKU 16 years - Finaali
CR 13 2:14.37 Santeri Hölttä 2013
CR 15 2:05.26 Ronny Brännkärr 2017
CR 16 2:04.18 Erik Nurmi 2017
CR 14 2:10.86 Marcus Forsel 2017
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Niko Matela 2003 Lappeenrannan Uimarit 2:06.61
50m: 27.86
100m: 1:01.11
(33.25)
150m: 1:37.35
(36.24)
200m: 2:06.61
(29.26)
2 Jami Ihalainen 2003 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.68 2:06.88 +0.27
50m: 27.55
100m: 59.24
(31.69)
150m: 1:35.62
(36.38)
200m: 2:06.88
(31.26)
3 Niklas Hatakka 2003 Cetus Espoo 2:07.31 +0.70
50m: 27.76
100m: 59.90
(32.14)
150m: 1:37.37
(37.47)
200m: 2:07.31
(29.94)
4 Alex Lydman 2003 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.74 2:08.10 +1.49
50m: 27.20
100m: 1:01.05
(33.85)
150m: 1:38.79
(37.74)
200m: 2:08.10
(29.31)
5 Olli-Pekka Pietarila 2003 Oulun Uinti 1906 +0.69 2:11.16 +4.55
50m: 28.71
100m: 1:02.60
(33.89)
150m: 1:39.96
(37.36)
200m: 2:11.16
(31.20)
6 Paavo Erkinaro 2003 Oulun Uinti 1906 +0.70 2:11.25 +4.64
50m: 28.10
100m: 1:02.23
(34.13)
150m: 1:39.73
(37.50)
200m: 2:11.25
(31.52)
7 Arttu Mäenpää 2003 Åbo Simklubb +0.72 2:12.27 +5.66
50m: 28.32
100m: 1:02.56
(34.24)
150m: 1:42.52
(39.96)
200m: 2:12.27
(29.75)
8 Toni Lipponen 2003 Kemin Työväen Uimarit +0.61 2:14.71 +8.10
50m: 28.53
100m: 1:01.78
(33.25)
150m: 1:43.01
(41.23)
200m: 2:14.71
(31.70)
9 Teemu Oksakari 2003 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.70 2:16.07 +9.46
50m: 29.50
100m: 1:03.43
(33.93)
150m: 1:43.65
(40.22)
200m: 2:16.07
(32.42)
10 Lauri Tolvanen 2003 Haminan Uimaseura +0.73 2:16.19 +9.58
50m: 29.31
100m: 1:03.90
(34.59)
150m: 1:42.58
(38.68)
200m: 2:16.19
(33.61)
11 Joona Kortteinen 2003 Uinti Tampere +0.71 2:17.05 +10.44
50m: 28.39
100m: 1:03.33
(34.94)
150m: 1:42.99
(39.66)
200m: 2:17.05
(34.06)
12 Eetu Palvanen 2003 Lahden Uimaseura +0.69 2:17.91 +11.30
50m: 28.67
100m: 1:03.18
(34.51)
150m: 1:44.93
(41.75)
200m: 2:17.91
(32.98)
13 Visa Kotiniitty 2003 Uinti Tampere +0.73 2:20.08 +13.47
50m: 27.74
100m: 1:04.27
(36.53)
150m: 1:47.50
(43.23)
200m: 2:20.08
(32.58)
14 Alexander Huhtala 2003 Cetus Espoo 2:20.77 +14.16
50m: 30.61
100m: 1:06.10
(35.49)
150m: 1:47.07
(40.97)
200m: 2:20.77
(33.70)
15 Nooa lehtoniemi 2003 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.70 2:21.37 +14.76
50m: 30.05
100m: 1:04.97
(34.92)
150m: 1:47.18
(42.21)
200m: 2:21.37
(34.19)
- Risto Martikainen 2003 Kouvolan Uimarit DSQ 8.4 50m
Event official at: 11/29/2019 10:57:59 AM
Event 3, T12-15 50m PU 12-15 years - Finaali
CR 27.16 Laura Lahtinen 2018
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Aino Hinkka 2005 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.69 28.22
2 Reeta Ollonen 2006 Oulun Uinti 1906 +0.73 28.41 +0.19
3 Essi Ahvenainen 2005 Vanders +0.73 28.88 +0.66
4 Helmi Jouhten 2004 Kempeleen Pyrintö +0.72 28.90 +0.68
5 Siiri Arjanmaa 2004 Uinti Tampere +0.72 29.11 +0.89
5 Teea Jestoi 2005 Kokkolan Uimaseura +0.78 29.11 +0.89
7 Karla Tiainen 2005 Helsingfors Simsällskap +0.68 29.19 +0.97
8 Lilli Kulpakko 2005 Aurajoen Uinti Ry +0.77 29.35 +1.13
9 Salma Mäntynen 2005 Uimaseura Aquila +0.64 29.52 +1.30
9 Vilma Leppähaara 2005 Nummelan Kisaajat +0.76 29.52 +1.30
11 Siiri Konkka 2004 Åbo Simklubb +0.68 29.65 +1.43
12 Dina Sadojevic Jelacik 2004 Cetus Espoo +0.70 30.07 +1.85
13 Aliina Karvonen 2004 Simmis Wanda ry +0.74 30.39 +2.17
14 Adeliina Kaarlenkaski 2004 Uinti Tampere +0.77 30.44 +2.22
- Peppi Vesalainen 2004 Helsingfors Simsällskap +0.49 DSQ 4.4
Event official at: 11/29/2019 11:13:37 AM
Event 4, P13-16 50m VU 13-16 years - Finaali
CR 22.81 Sergey Kuznetsov 2016
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Alexander Malyshkov 2004 Salon Uimarit +0.63 23.59
2 Danil Seksenov 2004 Vanders +0.69 23.80 +0.21
3 Santeri Herpola 2003 Åbo Simklubb +0.63 23.93 +0.34
4 Simon Ravals 2003 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.71 24.05 +0.46
5 Henri Heikkilä 2003 Uimaseura Aquila +0.72 24.11 +0.52
6 Miro Merinen 2003 Simmis Wanda ry +0.70 24.25 +0.66
7 Alex Lydman 2003 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.71 24.35 +0.76
8 Eero Rautaporras 2005 TaTu Tampere +0.64 24.64 +1.05
9 Tino Kaukonen 2004 HTU Stadi +0.73 24.84 +1.25
10 Johan Fredriksson 2003 Helsingfors Simsällskap +0.65 24.91 +1.32
11 Sakari Korri 2005 Rauman Uimaseura +0.71 24.92 +1.33
12 Olli-Pekka Pietarila 2003 Oulun Uinti 1906 +0.74 25.03 +1.44
13 Juuso Leppänen 2004 Aurajoen Uinti Ry +0.68 25.07 +1.48
14 Tatu Hapuoja 2003 Uinti Tampere +0.66 25.13 +1.54
15 Benjamin Evans 2003 Swimming Club Vuokatti +0.73 25.43 +1.84
16 Jami Ihalainen 2003 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.66 25.52 +1.93
Event official at: 11/29/2019 11:17:30 AM
Event 5, T13,14,15 800m VU 13 years - Finaali
CR 15 8:42.42 Laura Lahtinen 2018
CR 14 8:40.18 Patricia Aschan 2008
CR 13 9:05.12 Laura Lahtinen 2016
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Louna Kasvio 2006 Cetus Espoo +0.78 9:08.41
50m: 31.22
100m: 1:05.69
(34.47)
150m: 1:40.21
(34.52)
200m: 2:15.57
(35.36)
250m: 2:50.18
(34.61)
300m: 3:24.93
(34.75)
350m: 3:59.72
(34.79)
400m: 4:34.51
(34.79)
450m: 5:08.72
(34.21)
500m: 5:43.77
(35.05)
550m: 6:18.35
(34.58)
600m: 6:53.08
(34.73)
650m: 7:27.75
(34.67)
700m: 8:02.14
(34.39)
750m: 8:36.23
(34.09)
800m: 9:08.41
(32.18)
2 Wilma Sundt 2006 Helsingfors Simsällskap +0.81 9:22.87 +14.46
50m: 31.67
100m: 1:06.18
(34.51)
150m: 1:41.21
(35.03)
200m: 2:16.76
(35.55)
250m: 2:52.39
(35.63)
300m: 3:27.85
(35.46)
350m: 4:03.58
(35.73)
400m: 4:39.48
(35.90)
450m: 5:15.16
(35.68)
500m: 5:50.79
(35.63)
550m: 6:26.62
(35.83)
600m: 7:02.28
(35.66)
650m: 7:38.21
(35.93)
700m: 8:13.93
(35.72)
750m: 8:49.44
(35.51)
800m: 9:22.87
(33.43)
3 Fia Stenman 2006 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.73 9:24.00 +15.59
50m: 30.67
100m: 1:04.70
(34.03)
150m: 1:39.23
(34.53)
200m: 2:14.73
(35.50)
250m: 2:50.42
(35.69)
300m: 3:26.26
(35.84)
350m: 4:02.34
(36.08)
400m: 4:38.60
(36.26)
450m: 5:14.69
(36.09)
500m: 5:50.69
(36.00)
550m: 6:27.13
(36.44)
600m: 7:03.08
(35.95)
650m: 7:39.12
(36.04)
700m: 8:14.87
(35.75)
750m: 8:50.29
(35.42)
800m: 9:24.00
(33.71)
4 Malin Lindblom 2006 Borgå Simmare-Porvoon Uimarit +0.80 9:24.61 +16.20
50m: 31.36
100m: 1:06.76
(35.40)
150m: 1:42.32
(35.56)
200m: 2:18.28
(35.96)
250m: 2:54.55
(36.27)
300m: 3:30.50
(35.95)
350m: 4:06.45
(35.95)
400m: 4:42.08
(35.63)
450m: 5:17.70
(35.62)
500m: 5:53.45
(35.75)
550m: 6:29.60
(36.15)
600m: 7:05.34
(35.74)
650m: 7:41.28
(35.94)
700m: 8:17.09
(35.81)
750m: 8:51.79
(34.70)
800m: 9:24.61
(32.82)
5 Sini Mäkilä 2006 Raision Urheilijat +0.75 9:31.24 +22.83
50m: 31.98
100m: 1:06.74
(34.76)
150m: 1:41.66
(34.92)
200m: 2:17.77
(36.11)
250m: 2:53.33
(35.56)
300m: 3:29.28
(35.95)
350m: 4:04.84
(35.56)
400m: 4:40.80
(35.96)
450m: 5:16.91
(36.11)
500m: 5:52.79
(35.88)
550m: 6:28.70
(35.91)
600m: 7:05.11
(36.41)
650m: 7:41.73
(36.62)
700m: 8:18.51
(36.78)
750m: 8:55.47
(36.96)
800m: 9:31.24
(35.77)
6 Aino Välimaa 2006 Uinti Tampere +0.74 9:33.23 +24.82
50m: 31.60
100m: 1:06.47
(34.87)
150m: 1:41.97
(35.50)
200m: 2:17.85
(35.88)
250m: 2:53.64
(35.79)
300m: 3:29.80
(36.16)
350m: 4:05.78
(35.98)
400m: 4:41.92
(36.14)
450m: 5:18.43
(36.51)
500m: 5:54.91
(36.48)
550m: 6:31.57
(36.66)
600m: 7:08.38
(36.81)
650m: 7:44.87
(36.49)
700m: 8:21.58
(36.71)
750m: 8:57.91
(36.33)
800m: 9:33.23
(35.32)
7 Hannah Lamminmäki 2006 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.81 9:34.78 +26.37
50m: 31.74
100m: 1:06.54
(34.80)
150m: 1:43.01
(36.47)
200m: 2:19.91
(36.90)
250m: 2:56.52
(36.61)
300m: 3:33.70
(37.18)
350m: 4:10.27
(36.57)
400m: 4:46.67
(36.40)
450m: 5:23.22
(36.55)
500m: 5:59.28
(36.06)
550m: 6:36.17
(36.89)
600m: 7:12.53
(36.36)
650m: 7:49.08
(36.55)
700m: 8:25.85
(36.77)
750m: 9:01.28
(35.43)
800m: 9:34.78
(33.50)
8 Janina Granberg 2006 Cetus Espoo +0.71 9:38.03 +29.62
50m: 32.39
100m: 1:06.98
(34.59)
150m: 1:42.57
(35.59)
200m: 2:19.15
(36.58)
250m: 2:55.42
(36.27)
300m: 3:32.30
(36.88)
350m: 4:08.85
(36.55)
400m: 4:45.80
(36.95)
450m: 5:22.62
(36.82)
500m: 5:59.29
(36.67)
550m: 6:36.07
(36.78)
600m: 7:12.88
(36.81)
650m: 7:49.80
(36.92)
700m: 8:26.81
(37.01)
750m: 9:03.37
(36.56)
800m: 9:38.03
(34.66)
9 Tilda Aaltonen 2006 Åbo Simklubb +0.84 9:39.53 +31.12
50m: 31.15
100m: 1:06.03
(34.88)
150m: 1:42.09
(36.06)
200m: 2:18.51
(36.42)
250m: 2:55.06
(36.55)
300m: 3:31.49
(36.43)
350m: 4:07.85
(36.36)
400m: 4:44.80
(36.95)
450m: 5:21.63
(36.83)
500m: 5:58.96
(37.33)
550m: 6:36.12
(37.16)
600m: 7:13.12
(37.00)
650m: 7:50.09
(36.97)
700m: 8:27.46
(37.37)
750m: 9:03.79
(36.33)
800m: 9:39.53
(35.74)
10 Sofie Nauklér 2006 Simmis Grani +0.90 9:40.52 +32.11
50m: 33.19
100m: 1:09.15
(35.96)
150m: 1:46.29
(37.14)
200m: 2:22.31
(36.02)
250m: 2:58.84
(36.53)
300m: 3:35.76
(36.92)
350m: 4:12.38
(36.62)
400m: 4:49.00
(36.62)
450m: 5:26.11
(37.11)
500m: 6:02.51
(36.40)
550m: 6:39.01
(36.50)
600m: 7:16.49
(37.48)
650m: 7:52.41
(35.92)
700m: 8:29.33
(36.92)
750m: 9:05.63
(36.30)
800m: 9:40.52
(34.89)
11 Sara Seppänen 2006 Oulun Lohet +0.82 9:44.22 +35.81
50m: 32.13
100m: 1:07.81
(35.68)
150m: 1:44.10
(36.29)
200m: 2:21.01
(36.91)
250m: 2:57.53
(36.52)
300m: 3:34.38
(36.85)
350m: 4:11.02
(36.64)
400m: 4:47.74
(36.72)
450m: 5:24.99
(37.25)
500m: 6:01.85
(36.86)
550m: 6:39.39
(37.54)
600m: 7:16.63
(37.24)
650m: 7:54.34
(37.71)
700m: 8:31.41
(37.07)
750m: 9:08.34
(36.93)
800m: 9:44.22
(35.88)
12 Daniela Lietzén 2006 Åbo Simklubb +0.87 9:48.89 +40.48
50m: 31.64
100m: 1:06.89
(35.25)
150m: 1:42.98
(36.09)
200m: 2:19.30
(36.32)
250m: 2:56.11
(36.81)
300m: 3:33.03
(36.92)
350m: 4:10.48
(37.45)
400m: 4:47.85
(37.37)
450m: 5:25.32
(37.47)
500m: 6:02.87
(37.55)
550m: 6:40.05
(37.18)
600m: 7:17.93
(37.88)
650m: 7:56.02
(38.09)
700m: 8:34.31
(38.29)
750m: 9:12.22
(37.91)
800m: 9:48.89
(36.67)
13 Enni Tammilehto 2006 Cetus Espoo +0.83 9:49.66 +41.25
50m: 32.90
100m: 1:08.64
(35.74)
150m: 1:45.00
(36.36)
200m: 2:21.95
(36.95)
250m: 2:58.98
(37.03)
300m: 3:36.12
(37.14)
350m: 4:13.65
(37.53)
400m: 4:51.17
(37.52)
450m: 5:28.58
(37.41)
500m: 6:05.97
(37.39)
550m: 6:43.40
(37.43)
600m: 7:21.18
(37.78)
650m: 7:58.56
(37.38)
700m: 8:36.31
(37.75)
750m: 9:13.48
(37.17)
800m: 9:49.66
(36.18)
14 Helmi Räsänen 2006 Cetus Espoo +0.76 9:53.64 +45.23
50m: 32.65
100m: 1:08.66
(36.01)
150m: 1:46.30
(37.64)
200m: 2:24.14
(37.84)
250m: 3:02.03
(37.89)
300m: 3:39.80
(37.77)
350m: 4:17.66
(37.86)
400m: 4:54.86
(37.20)
450m: 5:32.45
(37.59)
500m: 6:10.07
(37.62)
550m: 6:47.35
(37.28)
600m: 7:24.62
(37.27)
650m: 8:01.80
(37.18)
700m: 8:39.33
(37.53)
750m: 9:16.82
(37.49)
800m: 9:53.64
(36.82)
15 Elli Lenkkeri 2006 Uinti Hyvinkää +0.80 10:00.56 +52.15
50m: 32.33
100m: 1:08.36
(36.03)
150m: 1:45.81
(37.45)
200m: 2:23.78
(37.97)
250m: 3:01.67
(37.89)
300m: 3:40.43
(38.76)
350m: 4:18.71
(38.28)
400m: 4:57.47
(38.76)
450m: 5:36.27
(38.80)
500m: 6:14.99
(38.72)
550m: 6:52.71
(37.72)
600m: 7:31.26
(38.55)
650m: 8:08.60
(37.34)
700m: 8:47.30
(38.70)
750m: 9:24.89
(37.59)
800m: 10:00.56
(35.67)
16 Anni Turunen 2006 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.78 10:07.03 +58.62
50m: 34.19
100m: 1:11.24
(37.05)
150m: 1:48.82
(37.58)
200m: 2:27.49
(38.67)
250m: 3:05.27
(37.78)
300m: 3:43.43
(38.16)
350m: 4:21.82
(38.39)
400m: 4:59.93
(38.11)
450m: 5:38.50
(38.57)
500m: 6:17.00
(38.50)
550m: 6:55.57
(38.57)
600m: 7:34.31
(38.74)
650m: 8:12.91
(38.60)
700m: 8:51.49
(38.58)
750m: 9:30.01
(38.52)
800m: 10:07.03
(37.02)
Event official at: 11/29/2019 12:27:16 PM
Event 5, T13,14,15 800m VU 14 years - Finaali
CR 15 8:42.42 Laura Lahtinen 2018
CR 14 8:40.18 Patricia Aschan 2008
CR 13 9:05.12 Laura Lahtinen 2016
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Ada Hakkarainen 2005 Helsingfors Simsällskap +0.63 8:54.40
50m: 30.86
100m: 1:03.96
(33.10)
150m: 1:37.47
(33.51)
200m: 2:10.99
(33.52)
250m: 2:44.61
(33.62)
300m: 3:18.15
(33.54)
350m: 3:52.08
(33.93)
400m: 4:26.21
(34.13)
450m: 4:59.98
(33.77)
500m: 5:33.49
(33.51)
550m: 6:06.73
(33.24)
600m: 6:40.13
(33.40)
650m: 7:13.71
(33.58)
700m: 7:47.27
(33.56)
750m: 8:20.95
(33.68)
800m: 8:54.40
(33.45)
2 Tuuli Pippuri 2005 Cetus Espoo +0.75 9:12.74 +18.34
50m: 30.49
100m: 1:04.22
(33.73)
150m: 1:38.29
(34.07)
200m: 2:12.29
(34.00)
250m: 2:46.54
(34.25)
300m: 3:21.07
(34.53)
350m: 3:55.91
(34.84)
400m: 4:31.02
(35.11)
450m: 5:06.17
(35.15)
500m: 5:41.38
(35.21)
550m: 6:16.79
(35.41)
600m: 6:51.97
(35.18)
650m: 7:27.51
(35.54)
700m: 8:02.89
(35.38)
750m: 8:38.57
(35.68)
800m: 9:12.74
(34.17)
3 Ella Suominen 2005 Åbo Simklubb +0.78 9:22.79 +28.39
50m: 31.09
100m: 1:05.24
(34.15)
150m: 1:40.22
(34.98)
200m: 2:15.09
(34.87)
250m: 2:50.64
(35.55)
300m: 3:26.37
(35.73)
350m: 4:02.16
(35.79)
400m: 4:38.10
(35.94)
450m: 5:13.72
(35.62)
500m: 5:49.30
(35.58)
550m: 6:25.57
(36.27)
600m: 7:01.17
(35.60)
650m: 7:37.31
(36.14)
700m: 8:13.52
(36.21)
750m: 8:49.42
(35.90)
800m: 9:22.79
(33.37)
4 Emilia Niemi 2005 Gladius Kirkkonummi +0.74 9:27.88 +33.48
50m: 31.80
100m: 1:06.07
(34.27)
150m: 1:41.43
(35.36)
200m: 2:16.66
(35.23)
250m: 2:52.21
(35.55)
300m: 3:27.83
(35.62)
350m: 4:03.60
(35.77)
400m: 4:39.56
(35.96)
450m: 5:15.50
(35.94)
500m: 5:51.56
(36.06)
550m: 6:27.72
(36.16)
600m: 7:03.83
(36.11)
650m: 7:40.39
(36.56)
700m: 8:16.96
(36.57)
750m: 8:52.96
(36.00)
800m: 9:27.88
(34.92)
5 Karla Tiainen 2005 Helsingfors Simsällskap +0.72 9:32.23 +37.83
50m: 30.85
100m: 1:05.20
(34.35)
150m: 1:40.39
(35.19)
200m: 2:15.89
(35.50)
250m: 2:51.76
(35.87)
300m: 3:28.00
(36.24)
350m: 4:04.33
(36.33)
400m: 4:40.92