Resultat Totalt - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  SFI -mästerskapen i siming    Utskriftsdatum  11 mars 2018   
  Tävlingsort  Åbo    Utskriftstid  17:28   
  Arrangör  Åbo SImklubb - Uintiklubi Turku         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 1, 4X50m Fjärilsim Mixed, Finaler 
Sponsor: Belindos 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hss 1              1:47.30   
  Helsingfors Simsällskap  1:48.88                 
  Kaisla Kollanus  1993      27.97        27.97   
  Viola Kilpeläinen  1998      28.36        56.33   
  Santeri Hölttä  2000      25.22        1:21.55   
  Elias Herlevi  2000      25.75        1:47.30   
                     
Cetus 1              1:47.61   
  Cetus Espoo  1:48.45                 
  Sergey Kuznetsov  2000      24.52        24.52   
  Roni Kallström  2001      25.93        50.45   
  Siri Auvinen  2002      27.89        1:18.34   
  Lyydia Kalenius  2000      29.27        1:47.61   
                     
Åsk Seka [1919] 1              1:48.17   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:47.50                 
  Ida Konkka  2000      28.82        28.82   
  Otto Rannikko  1999      25.38        54.20   
  Peik Lindberg  1999      25.28        1:19.48   
  Hilla Kortetjärvi  1996      28.69        1:48.17   
                     
Åsk Seka 2              1:50.36   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:52.18                 
  Ossi Oksa  1988      25.98        25.98   
  Marcus Forsel  2003      25.84        51.82   
  Sini Silvennoinen  2002      29.72        1:21.54   
  Alisa Ponomareva  1991      28.82        1:50.36   
                     
Aui Seka 1              1:51.61   
  Aurajoen Uinti  1:51.70                 
  Mohamed Ezzat  2001      27.61        27.61   
  Ibrahim Ezzat  2002      25.93        53.54   
  Anna Vira  2002      29.10        1:22.64   
  Emma Uusküla  2002      28.97        1:51.61   
                     
Hss 2              1:53.28   
  Helsingfors Simsällskap  1:56.26                 
  Isabel Hagelin  2001      30.09        30.09   
  Hanna Kareinen  2000      29.16        59.25   
  Veeti Haikonen  2001      27.01        1:26.26   
  Bruce Clayhills  1997      27.02        1:53.28   
                     
Cetus 2              1:55.70   
  Cetus Espoo  1:54.96                 
  Eetu Alitalo  1999      26.85        26.85   
  Alex Lassila  2000      27.90        54.75   
  Ida Slöör  2001      30.18        1:24.93   
  Helmi Tossavainen  2002      30.77        1:55.70   
                     
Aui Seka 2              1:56.17   
  Aurajoen Uinti  1:51.85                 
  Nikita Saunonen  1997      30.00        30.00   
  Henri Kyynäräinen  1994      26.79        56.79   
  Julia Koivisto  2002      30.62        1:27.41   
  Reetta Rantakokko  2001      28.76        1:56.17   
                     
Js-Pu Seka              1:56.41   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  1:58.53                 
  Kaj Smeds  1998      26.54        26.54   
  Sofia Pascutti  2000      32.37        58.91   
  Viktor Thodin  2000      27.38        1:26.29   
  Fanny Renvall  2000      30.12        1:56.41   
                     
10  Åsk Seka 3              1:56.65   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:56.84                 
  Oskari Hynynen  2001      28.66        28.66   
  Oskari Herpola  2001      27.26        55.92   
  Oona Laakso  2002      30.67        1:26.59   
  Miia Hurskainen  1992      30.06        1:56.65   
                     
11  Cetus 3              1:57.83   
  Cetus Espoo  1:57.72                 
  Veeti Laine  2000      28.13        28.13   
  Veronica Wahlstedt  2000      31.17        59.30   
  Eemil Kylmä  2001      27.74        1:27.04   
  Mirka Mettinen  2002      30.79        1:57.83   
                     
12  Kus-Gss Seka  2002              2:01.12   
  Kokkolan Uimaseura  2:04.18                 
  Veera Lahtinen  2002      32.83        32.83   
  Hugo Mattola  2001      28.92        1:01.75   
  Liina Salin  2002      31.07        1:32.82   
  Jesse Anttila  2002      28.30        2:01.12   
                     
13  Åsf Mix Äldre 1  1993              2:08.50   
  Ålands Simförening  1:55.00                 
  Jenny Ek  1999      30.49        30.49   
  Frej-Oskar Wikström  1999      36.71        1:07.20   
  Alexander Mattsson  2003      31.83        1:39.03   
  Jessica Lindholm  2001      29.47        2:08.50   
                     
 
Gren 2, 4X50m Fjäril Mixed F/P-15, Finaler 
Sponsor: E Laaksonen Oy 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Åsk Seka Nuoret 1  2003              1:54.59   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:56.28                 
  Santeri Herpola  2003      28.40        28.40   
  Siiri Konkka  2004      24.53        52.93   
  Marcus Forsel  2003      1:01.66        1:54.59   
  Sonila Selimi  2005              1:54.59   
                     
Cetus 1  2003              1:58.51   
  Cetus Espoo  2:02.91                 
  Veeti Laine  2000      29.32        29.32   
  Roni Severinkangas  2003      29.69        59.01   
  Laura Kellberg  2003      29.21        1:28.22   
  Róza Nagy  2003      30.29        1:58.51   
                     
Vus-Vss 1 Mixed [2003]  2003              2:03.29   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:57.71                 
  Alex Lydman  2003      28.28        28.28   
  Filip Jåfs  2004      29.84        58.12   
  Ella Hulkki  2004      32.79        1:30.91   
  Petra Kivi  2003      32.38        2:03.29   
                     
Aui Seka [2003]  2003              2:05.25   
  Aurajoen Uinti  2:09.94                 
  Ajjuub Ezzat  2005      32.72        32.72   
  Lilli Kulpakko  2005      30.58        1:03.30   
  Juuso Leppänen  2004      28.89        1:32.19   
  Kerttu Taponen  2005      33.06        2:05.25   
                     
Cetus 2  2003              2:06.48   
  Cetus Espoo  2:08.01                 
  Matias Rasinmäki  2003      30.59        30.59   
  Niklas Hatakka  2003      30.30        1:00.89   
  Julia Peltola  2003      32.13        1:33.02   
  Sofia Långström  2003      33.46        2:06.48   
                     
Vus-Vss 2 Mixed [2003]  2003              2:09.19   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:08.87                 
  Teemu Oksakari  2003      31.64        31.64   
  Elias Kalliokoski  2003      29.88        1:01.52   
  Jenny Grangärd  2003      34.27        1:35.79   
  Pirita Hautala  2004      33.40        2:09.19   
                     
Kus-Gss  2005              2:12.39   
  Kokkolan Uimaseura  2:17.64                 
  Teppo Jestoi  2003      36.51        36.51   
  Teea Jestoi  2005      32.14        1:08.65   
  Mikko Karjalainen  2004      32.52        1:41.17   
  Wilma Lakanen  2003      31.22        2:12.39   
                     
Åsk Seka Nuoret 3  2003              2:14.28   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:12.88                 
  Jasper Oikarainen  2005      37.05        37.05   
  Tatu Kunttila  2003      32.01        1:09.06   
  Ella Nihtilä  2004      32.32        1:41.38   
  Maija Nurmi  2003      32.90        2:14.28   
                     
Siwa Seka 2 [2003]  2003              2:14.74   
  Simmis Wanda  2:18.37                 
  Konsta Pekkala  2003      34.61        34.61   
  Iida Herrala  2004      36.56        1:11.17   
  Juho Marjala  2003      30.24        1:41.41   
  Elina Ryynänen  2005      33.33        2:14.74   
                     
10  Siwa Seka 3 [2003]  2003              2:27.23   
  Simmis Wanda  2:27.65                 
  Anna Lehmusvaara  2005      36.78        36.78   
  Matti Nätti  2004      34.42        1:11.20   
  Emilia Myllykoski  2003      37.13        1:48.33   
  Joona Kuitu  2004      38.90        2:27.23   
                     
11  Åsf Mix Yngre 1  2003              2:40.11   
  Ålands Simförening  2:33.92                 
  Bianca Flöjt  2005      43.51        43.51   
  Ella Bäckman  2005      40.89        1:24.40   
  Joa Metsola  2005      41.28        2:05.68   
  Oliver Aalto-Hardy  2005      34.43        2:40.11   
                     
Siwa Seka 1 [2003]  2003              DSQ  simdräckt 
  Simmis Wanda  2:10.89                 
  Miro Merinen  2003      31.87        31.87   
  Aliina Karvonen  2004      33.63        1:05.50   
  Sami Uusikumpu  2003      29.72        1:35.22   
  SW 10.8 Kielletty varuste tai vartalon teippaus               
                     
Åsk Seka Nuoret 2  2003              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:02.53                 
  Arttu Mäenpää  2003      28.03        28.03   
  Aino Rantala  2004      31.51        59.54   
  SW 10.11 Vaihtorikko               
                     
 
Gren 3, 400m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: ProFashion Oy Gant 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hilla Kortetjärvi  1996    618  1:09.52  2:30.46  3:59.01    5:12.65   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:59.23                 
                     
Lyydia Kalenius  2000    589  1:12.31  2:35.42  4:06.56    5:17.58   
  Cetus Espoo  5:03.95                 
                     
Minka Halava  2001    540  1:11.35  2:37.79  4:13.43    5:27.05   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  5:27.47                 
                     
Mirka Mettinen  2002    527  1:16.58  2:44.74  4:12.90    5:29.62   
  Cetus Espoo  5:29.82                 
                     
Sofia Pascutti  2000    505  1:14.60  2:43.45  4:18.24    5:34.41   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  5:38.12                 
                     
Juliana Niinisalo  2002    410  1:15.30  2:47.63  4:38.34    5:58.33   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:59.84                 
                     
Nelli Ohvo  2001    406  1:30.54  3:04.55  4:39.54    5:59.52   
  Cetus Espoo  6:05.76                 
                     
Nadine Medarhri  2000    406  1:17.95  2:52.33  4:37.42    5:59.66   
  Helsingfors Simsällskap                   
                     
 
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Best-Hall Oy 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Claes Fjellström  2001    605  1:04.88  2:13.60  3:23.11  4:32.74  17:09.72   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  17:03.70      5:43.19  6:51.46  8:00.81  9:09.99     
          10:19.65  11:28.69  12:36.89  13:45.36     
          14:54.25  16:03.26         
                     
Alex Lydman  2003    603  1:06.70  2:16.15  3:26.00  4:36.18  17:10.55   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  16:59.88      5:46.07  6:54.95  8:04.33  9:13.23     
          10:22.56  11:30.97  12:38.80  13:47.21     
          14:55.90  16:04.85         
                     
Elias Laine  2002    540  1:06.92  2:17.84  3:29.89  4:41.17  17:49.22   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  17:43.56      5:52.92  7:04.76  8:16.48  9:27.87     
          10:39.23  11:50.16  13:01.97  14:13.74     
          15:26.22  16:38.33         
                     
Kirill Helsing  2002    526  1:05.73  2:15.63  3:27.06  4:38.84  17:58.45   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  17:45.84      5:50.27  7:02.60  8:14.92  9:26.41     
          10:40.03  11:52.07  13:05.81  14:19.14     
          15:32.97  16:46.75         
                     
Eemeli Raninen  2001    516  1:06.01  2:17.24  3:29.04  4:41.27  18:05.90   
  Helsingfors Simsällskap  18:06.31      5:54.31  7:07.49  8:20.71  9:33.81     
          10:47.56  12:01.03  13:14.88  14:28.73     
          15:41.91  16:54.49         
                     
Harald Åström  2001    486  1:07.60  2:21.15  3:35.44  4:50.35  18:27.21   
  Helsingfors Simsällskap  18:16.56      6:04.91  7:19.18  8:33.64  9:47.84     
          11:02.33  12:17.35  13:32.52  14:46.74     
          16:01.57  17:15.03         
                     
Oskari Hynynen  2001    477  1:08.94  2:22.63  3:32.89  4:44.43  18:34.76   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
                     
                     
Lassi Grönroos  2000    465  1:06.53  2:19.30  3:33.13  4:48.02  18:43.86   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  18:00.01      6:03.60  7:19.75  8:36.55  9:51.91     
          11:08.09  12:24.48  13:40.82  14:56.21     
          16:12.96  17:29.24         
                     
Akira Konttinen  2003    414  1:09.30  2:25.15  3:42.52  5:00.99  19:28.17   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  19:43.75      6:19.34  7:38.16  8:56.58  10:13.92     
          11:32.40  12:51.01  14:10.31  15:29.79     
          16:50.42  18:10.64         
                     
10  Juuso Syrjälä  2001    404  1:11.71  2:28.27  3:45.79  5:03.90  19:37.30   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  21:12.19                 
                     
                     
                     
11  Rasmus Kalvik  2004    380  1:12.63  2:30.66  3:49.91  5:10.21  20:01.97   
  Ålands Simförening  22:14.91                 
                     
                     
                     
Niklas Linnanen  2001              DSQ  SW3.2.5 för sent 
  Helsingfors Simsällskap                   
                     
                     
                     
 
Gren 5, 50m Bröstsim Damer, Finaler 
Sponsor: Cafe Ravintola Masku 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Erika Bergström  1996    662          33.82   
  Aurajoen Uinti  33.66                 
Hanna Kareinen  2000    659          33.86   
  Helsingfors Simsällskap  32.22                 
Sofia Lehtinen  2000    628          34.41   
  Cetus Espoo  33.77                 
Veronica Wahlstedt  2000    625          34.47   
  Cetus Espoo  33.85                 
Alisa Ponomareva  1991    623          34.50   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  33.51                 
Ellen Woivalin  2001    592          35.10   
  Ålands Simförening  37.16                 
Janna Appelberg  2001    546          36.05   
  Helsingfors Simsällskap  36.11                 
Ida Konkka  2000    532          36.36   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  36.26                 
Sini Silvennoinen  2002    529          36.43   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  34.28                 
10  Roosa Lehtola  2001    529          36.45   
  Helsingfors Simsällskap  38.04                 
11  Ada Nyström  2001    504          37.03   
  Helsingfors Simsällskap  35.47                 
12  Minka Halava  2001    501          37.10   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  37.59                 
13  Pinja Paulomo  2002    483          37.56   
  Cetus Espoo  36.20                 
14  Katariina Niemi  2002    475          37.77   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  37.04                 
15  Salla Puhtimäki  1998    467          37.99   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
16  Helmi Tossavainen  2002    453          38.37   
  Cetus Espoo  36.67                 
17  Agneta Kallas  2002    443          38.65   
  Simmis Wanda  39.44                 
18  Jenny Ek  1999    442          38.69   
  Ålands Simförening  39.07                 
19  Isabel Hagelin  2001    441          38.72   
  Helsingfors Simsällskap  39.13                 
20  Anni Hirvo  2001    436          38.87   
  Helsingfors Simsällskap  39.05                 
21  Olivia Nurkkala  2002    435          38.88   
  Kokkolan Uimaseura  38.60                 
22  Emma Koiranen  2001    435          38.90   
  Helsingfors Simsällskap  37.94                 
23  Anni Savolainen  2002    426          39.15   
  Cetus Espoo  40.44                 
24  Miia Hurskainen  1992    417          39.45   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  39.50                 
25  Sanna Rajamäki  2002    382          40.61   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  39.81                 
26  Anni Manninen  2001    372          40.96   
  Simmis Wanda  41.25                 
27  Matilda Lindholm  2001    348          41.88   
  Kokkolan Uimaseura  42.75                 
28  Veera Lahtinen  2002    344          42.05   
  Kokkolan Uimaseura  44.22                 
29  Cia Wacklin  2001    342          42.13   
  Cetus Espoo  43.02                 
30  Jenny Kareinen  2002    342          42.14   
  Helsingfors Simsällskap  40.03                 
31  Petra Uusikumpu  2001    333          42.53   
  Simmis Wanda  40.51                 
32  Jasmine Vikström  2002    329          42.68   
  Kokkolan Uimaseura  42.00                 
33  Maiju Rajaniemi  2002    321          43.04   
  Kokkolan Uimaseura  42.25                 
34  Ellen Vuollet  2001    287          44.65   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  43.00                 
35  Ellen Melin  2002    281          44.97   
  Ålands Simförening  45.12                 
36  Pilvi Pietikäinen  2002    278          45.15   
  Cetus Espoo  46.52                 
36  Sanni Kalliomäki  2000    278          45.15   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  44.97                 
38  Pilvi Kilpeläinen  2002    266          45.82   
  Helsingfors Simsällskap                   
39  Salla Lehtimäki  2002    257          46.35   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  47.17                 
40  Jessika Markkanen  1999    249          46.83   
  Helsingfors Simsällskap  47.63                 
41  Salla-Maaria Kauppinen  2002    188          51.44   
  Kokkolan Uimaseura  52.64                 
 
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Ortomat Herpola 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elias Herlevi  2000    615  34.41  1:13.49  1:51.31    2:29.28   
  Helsingfors Simsällskap  2:27.03                 
                     
Lauri Elomaa  2000    615  33.68  1:12.21  1:51.19    2:29.35   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:26.80                 
                     
Bruce Clayhills  1997    570  33.93  1:13.09  1:52.80    2:33.13   
  Helsingfors Simsällskap  2:29.44                 
                     
Mihail Khanoukaev  2002    545  36.13  1:15.66  1:56.54    2:35.46   
  Cetus Espoo  2:34.58                 
                     
Elias Kuusisto  1999    537  35.08  1:14.43  1:55.60    2:36.25   
  Raision Urheilijat  2:35.85                 
                     
Isak Gramén  2001    532  35.52  1:15.03  1:55.88    2:36.70   
  Cetus Espoo  2:42.05                 
                     
Tuomas Jokinen  2001    513  35.88  1:16.04  1:56.43    2:38.56   
  Cetus Espoo  2:31.60                 
                     
Robin Söderholm  2002    503  34.89  1:15.97  1:57.23    2:39.64   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:38.98                 
                     
Jonni Aho  1999    501  36.75  1:16.90  1:59.16    2:39.88   
  Cetus Espoo  2:34.21                 
                     
10  Lauri Krapf  2001    480  35.57  1:16.90  1:59.66    2:42.13   
  Helsingfors Simsällskap  2:39.05                 
                     
11  Mohamed Ezzat  2001    465  32.51  1:14.21  1:58.94    2:43.83   
  Aurajoen Uinti                   
                     
12  Oscar Skjäl  2002    462  37.04  1:18.70  2:02.00    2:44.21   
  Cetus Espoo  2:44.61                 
                     
13  Joona Oksakari  2000    457  35.17  1:17.22  2:00.69    2:44.87   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:38.33                 
                     
14  Leo Mikkonen  2002    452  37.58  1:19.81  2:02.28    2:45.47   
  Cetus Espoo                   
                     
15  Herman Widbom  2001    444  38.65  1:20.60  2:03.52    2:46.38   
  Cetus Espoo  2:42.43                 
                     
16  Daniel Rinne  2002    443  37.61  1:19.85  2:03.49    2:46.52   
  Cetus Espoo  2:52.55                 
                     
17  Viktor Thodin  2000    426  37.51  1:20.03  2:04.64    2:48.71   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari                   
                     
18  Hugo Enroth  2001    421  37.74  1:20.54  2:04.95    2:49.34   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:41.23                 
                     
19  Joonas Järvi  2002    386  38.08  1:24.80  2:09.20    2:54.30   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  3:00.96                 
                     
20  Janne Juven  2001    372  39.09  1:23.95  2:10.29    2:56.53   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:56.39                 
                     
21  Roni Kallström  2001    360  39.29  1:24.37  2:11.29    2:58.46   
  Cetus Espoo                   
                     
22  Sharo Mamandi  2002    286  43.61  1:32.56  2:23.12    3:12.62   
  Aurajoen Uinti  3:18.73                 
                     
Eerikki Laitala  2001              DSQ  150 
  Cetus Espoo  2:28.61                 
  SW 7.6 Yhden käden /kädet päällekkäin / eriaikainen kosketus seinään käännöksessä / maaliin tullessa               
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim F-15, Finaler 
Sponsor: Ursuit Oy 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Laura Lahtinen  2003    710  29.31        1:02.34   
  Helsingfors Simsällskap  1:02.18                 
                     
Lotta Pälsi  2004    567  31.89        1:07.22   
  Helsingfors Simsällskap  1:06.17                 
                     
Sylvia Kuusisto  2003    537  32.42        1:08.44   
  Aurajoen Uinti  1:10.12                 
                     
Oona Sirkiä  2004    534  32.25        1:08.55   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:08.71                 
                     
Róza Nagy  2003    527  31.99        1:08.85   
  Cetus Espoo  1:09.98                 
                     
Siiri Konkka  2004    527  32.03        1:08.86   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:07.72                 
                     
Laura Kellberg  2003    496  31.88        1:10.28   
  Cetus Espoo  1:11.37                 
                     
Lilli Kulpakko  2005    469  33.90        1:11.58   
  Aurajoen Uinti  1:13.42                 
                     
Kaarin Rapinoja  2003    450  32.97        1:12.57   
  Cetus Espoo  1:13.67                 
                     
10  Sonila Selimi  2005    440  33.98        1:13.12   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:14.90                 
                     
11  Wilma Långström  2004    440  34.91        1:13.13   
  Helsingfors Simsällskap  1:13.75                 
                     
12  Emma Johansson  2003    425  33.90        1:13.97   
  Cetus Espoo  1:12.82                 
                     
13  Julia Peltola  2003    417  33.97        1:14.45   
  Cetus Espoo  1:13.23                 
                     
14  Maija Nurmi  2003    411  34.65        1:14.80   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:15.90                 
                     
15  Petra Kivi  2003    408  34.10        1:14.99   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:13.58                 
                     
16  Jenny Grangärd  2003    403  35.62        1:15.29   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:15.99                 
                     
17  Ellen Kaituri  2006    398  35.44        1:15.58   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:20.59                 
                     
17  Pirita Hautala  2004    398  36.19        1:15.58   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:19.25                 
                     
19  Ella Hulkki  2004    390  34.51        1:16.12   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:14.08                 
                     
20  Teea Jestoi  2005    386  35.72        1:16.40   
  Kokkolan Uimaseura  1:19.23                 
                     
21  Laura Nissi  2004    370  33.82        1:17.46   
  Simmis Wanda                   
                     
22  Sofia Nurkkala  2004    370  36.13        1:17.48   
  Kokkolan Uimaseura  1:20.17                 
                     
23  Ella Nihtilä  2004    369  33.91        1:17.53   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:16.40                 
                     
24  Elsa Vira  2006    369  34.91        1:17.56   
  Aurajoen Uinti  1:16.85                 
                     
25  Wilma Lakanen  2003    369  35.17        1:17.57   
  Kokkolan Uimaseura  1:15.93                 
                     
26  Aino Rantala  2004    365  34.64        1:17.85   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:12.90                 
                     
27  Kukka Kangas  2005    363  37.55        1:17.93   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:17.77                 
                     
28  Nanna Sinerkari  2004    363  36.37        1:17.99   
  Helsingfors Simsällskap  1:22.61                 
                     
29  Julianna Kurkela  2005    352  34.38        1:18.80   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:21.29                 
                     
30  Aino Jerohin  2003    335  36.65        1:20.11   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:21.16                 
                     
31  Viivi Kylkisalo  2004    334  37.17        1:20.14   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:20.02                 
                     
32  Cindy Palm  2003    327  34.16        1:20.72   
  Cetus Espoo  1:35.90                 
                     
33  Maija Björkholm  2003    326  39.07        1:20.79   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:22.85                 
                     
34  Anna Lehmusvaara  2005    325  38.65        1:20.85   
  Simmis Wanda  1:23.63                 
                     
35  Fiona Laakso  2005    318  35.35        1:21.44   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:19.13                 
                     
36  Sofia Långström  2003    316  36.94        1:21.66   
  Cetus Espoo  1:22.29                 
                     
37  Inger Isaksen  2005    314  37.59        1:21.85   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:23.08                 
                     
38  Aliina Karvonen  2004    313  37.84        1:21.93   
  Simmis Wanda  1:22.33                 
                     
39  Maura Bergström  2005    312  37.84        1:21.95   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:23.61                 
                     
40  Minttu Kiili  2005    310  36.96        1:22.20   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:23.39                 
                     
41  Kerttu Taponen  2005    308  37.73        1:22.35   
  Aurajoen Uinti  1:18.87                 
                     
42  Milla-Lotta Tapanainen  2003    305  38.28        1:22.62   
  Cetus Espoo  1:26.05                 
                     
43  Mirelle Hirsiniemi  2007    302  35.97        1:22.86   
  Aurajoen Uinti  1:22.31                 
                     
44  Henna Känsäkangas  2004    297  36.86        1:23.34   
  Kokkolan Uimaseura  1:18.10                 
                     
45  Helka Suomäki  2003    288  37.09        1:24.19   
  Aurajoen Uinti  1:24.93                 
                     
46  Tilde Löfqvist  2004    285  38.86        1:24.49   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:24.84                 
                     
47  Tessa Tattari  2004    284  39.71        1:24.59   
  Kokkolan Uimaseura  1:25.95                 
                     
48  Ella Alanko  2003    279  36.93        1:25.12   
  Aurajoen Uinti  1:23.71                 
                     
49  Siiri Tiilikka  2004    268  40.05        1:26.29   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:26.86                 
                     
50  Aamu Knuuttila  2004    248  39.54        1:28.53   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:25.11                 
                     
51  Linnea Koski  2007    242  39.53        1:29.21   
  Aurajoen Uinti  1:31.76                 
                     
52  Veera Välivainio  2005    240  37.19        1:29.44   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:32.72                 
                     
53  Laura Sofia Oksakari  2005    237  40.15        1:29.80   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:34.56                 
                     
54  Emma Jormanainen  2003    232  41.23        1:30.48   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:27.58                 
                     
55  Pihla Äkkinen  2005    227  42.83        1:31.14   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:28.75                 
                     
56  Aino Emilia Hankala  2005    204  39.62        1:34.45   
  Simmis Wanda  1:41.36                 
                     
57  Tilda Aaltonen  2006    196  43.52        1:35.75   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:38.37                 
                     
58  Ninni Eriksson  2003    195  44.77        1:35.82   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:27.78                 
                     
59  Mathilda Heikiö  2006    188  45.97        1:37.10   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:41.75                 
                     
60  Wilma Turpeinen  2006    184  44.75        1:37.74   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:35.97                 
                     
61  Anniina Haarala  2004    174  42.49        1:39.57   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:39.70                 
                     
62  Aino Suomalainen  2007    169  45.28        1:40.47   
  Aurajoen Uinti                   
                     
63  Jenna Korpilahti  2005    152  49.59        1:44.17   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:46.55                 
                     
Greta Kandolin  2003              DNS   
  Aurajoen Uinti  1:26.32                 
                     
Peppi Kolari  2003              DNS   
  Aurajoen Uinti  1:28.29                 
                     
Tilda Saine  2006              DNS   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:42.12                 
                     
Rebecca Duns  2003              DSQ  saxspark var 4. 
  Ålands Simförening  1:28.94                 
  SW 8.3 Eriaikainen jalkaliike               
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim P-15, Finaler 
Sponsor: AMA ry 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Niklas Hatakka  2003    471  32.00        1:06.63   
  Cetus Espoo  1:05.15                 
                     
Santeri Herpola  2003    457  31.89        1:07.29   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:03.60                 
                     
Teemu Oksakari  2003    446  33.22        1:07.82   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:09.31                 
                     
Eemil Kankare  2003    425  32.65        1:08.91   
  Aurajoen Uinti  1:08.45                 
                     
Sami Uusikumpu  2003    421  33.38        1:09.13   
  Simmis Wanda  1:07.30                 
                     
Filip Jåfs  2004    390  34.24        1:10.93   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:13.49                 
                     
Luukas Vainio  2003    356  35.43        1:13.13   
  Cetus Espoo  1:12.39                 
                     
Jaakko Pihlava  2004    356  35.18        1:13.15   
  Aurajoen Uinti  1:14.13                 
                     
Roni Severinkangas  2003    351  35.08        1:13.48   
  Cetus Espoo  1:12.79                 
                     
10  Elias Kalliokoski  2003    350  35.84        1:13.54   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:09.95                 
                     
11  Ajjuub Ezzat  2005    336  36.02        1:14.52   
  Aurajoen Uinti  1:15.59                 
                     
12  Elis Fokin  2003    323  35.14        1:15.56   
  Helsingfors Simsällskap  1:12.10                 
                     
13  Lucas Lydman  2005    315  35.27        1:16.16   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:17.18                 
                     
14  Konsta Pekkala  2003    313  36.13        1:16.29   
  Simmis Wanda  1:16.77                 
                     
15  Joona Kuitu  2004    313  37.04        1:16.32   
  Simmis Wanda  1:17.91                 
                     
16  Ivar Nordman  2003    298  37.23        1:17.61   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari                   
                     
17  Emil Saha  2003    286  38.02        1:18.62   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:17.56                 
                     
18  Teppo Jestoi  2003    284  38.99        1:18.87   
  Kokkolan Uimaseura  1:18.97                 
                     
19  Tatu Kunttila  2003    282  38.57        1:19.03   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:19.67                 
                     
20  Matias Rasinmäki  2003    277  38.43        1:19.48   
  Cetus Espoo  1:15.78                 
                     
21  Alexander Mattsson  2003    270  38.92        1:20.20   
  Ålands Simförening  1:26.21                 
                     
22  Oliver Aalto-Hardy  2005    264  37.31        1:20.82   
  Ålands Simförening  1:20.07                 
                     
23  Hannes Olin  2003    256  39.72        1:21.60   
  Ålands Simförening  1:20.43                 
                     
24  Einari Palmu  2004    253  39.71        1:21.96   
  Aurajoen Uinti  1:22.98                 
                     
25  Pietari Puutio  2004    248  39.11        1:22.49   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:38.89                 
                     
26  Luka Laaksonen  2005    244  39.53        1:22.89   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:27.15                 
                     
27  Felix Kandolin  2007    242  39.44        1:23.11   
  Aurajoen Uinti  1:23.48                 
                     
28  Hannes Helling  2004    241  40.16        1:23.22   
  Ålands Simförening  1:23.72                 
                     
29  Joonatan Davie  2006    237  40.53        1:23.75   
  Aurajoen Uinti  1:27.39                 
                     
30  Matti Nätti  2004    235  40.94        1:24.00   
  Simmis Wanda  1:24.25                 
                     
31  Lauri-Pekka Pakomäki  2006    233  40.92        1:24.23   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:24.32                 
                     
32  Konsta Vainio  2005    228  41.61        1:24.80   
  Aurajoen Uinti  1:31.82                 
                     
33  Einar Melin  2004    221  40.66        1:25.65   
  Ålands Simförening  1:29.30                 
                     
34  Elias Laine  2003    217  41.26        1:26.17   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:26.49                 
                     
35  Ivan Kovalchuk  2005    212  42.99        1:26.87   
  Aurajoen Uinti  1:33.47                 
                     
36  Mikko Karjalainen  2004    210  42.45        1:27.16   
  Kokkolan Uimaseura  1:30.96                 
                     
37  Santeri Holmberg  2006    208  42.27        1:27.44   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:31.29                 
                     
38  Rasmus Rekola  2004    205  42.44        1:27.89   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:25.98                 
                     
39  Veeti Valdolin  2005    204  42.92        1:27.96   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:30.47                 
                     
40  Aarni Linderborg  2005    204  42.89        1:28.00   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:30.52                 
                     
41  Lassi Lahtinen  2004    199  43.73        1:28.79   
  Kokkolan Uimaseura  1:29.70                 
                     
42  Maksim Amosov  2005    197  41.64        1:29.05   
  Aurajoen Uinti  1:23.10                 
                     
43  Patrik Reiman  2005    190  44.13        1:30.08   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:32.44                 
                     
44  Joa Metsola  2005    189  43.56        1:30.25   
  Ålands Simförening  1:32.46                 
                     
45  Tomas Laine  2006    185  43.82        1:30.98   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:30.63                 
                     
46  Samuel Salminen  2003    181  45.43        1:31.65   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
47  Kasper Kainonen  2005    172  45.08        1:33.12   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:40.61                 
                     
48  Casper Leo  2004    168  44.53        1:33.93   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:30.75                 
                     
49  Riku Määttälä  2005    165  46.78        1:34.39   
  Kokkolan Uimaseura  1:35.87                 
                     
50  Julius Linde  2007    160  46.50        1:35.35   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
51  Max Allén  2005    139  47.43        1:40.06   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:32.89                 
                     
52  Frans Sandblom  2006    120  51.76        1:44.95   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:47.05                 
                     
53  Matias Seppä  2006    108  51.44        1:48.65   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:46.84                 
                     
54  Casper Manzone  2005    103  53.18        1:50.52   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:54.05                 
                     
55  Lennart Ahlholm  2005    76  58.21        2:02.06   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:05.27                 
                     
Aaro Puutio  2003              DNS   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:23.98                 
                     
Alex Mukkulainen  2006              DNS   
  Aurajoen Uinti  1:44.68                 
                     
Nicolo Manzone  2005              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:53.42                 
  SW 6.6 Maaliintulo vatsallaan               
                     
 
Gren 9, 200m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: ProFashion Oy Boomerang 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hilla Kortetjärvi  1996    688  29.05  1:00.99  1:34.00    2:07.96   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:05.27                 
                     
Kaisla Kollanus  1993    676  30.51  1:03.62  1:36.69    2:08.67   
  Helsingfors Simsällskap  2:04.90                 
                     
Ida Konkka  2000    658  30.25  1:03.26  1:36.50    2:09.86   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:07.81                 
                     
Ida Slöör  2001    627  31.04  1:04.76  1:39.10    2:11.94   
  Cetus Espoo  2:12.10                 
                     
Viola Kilpeläinen  1998    626  31.02  1:04.19  1:38.31    2:12.01   
  Helsingfors Simsällskap  2:08.30                 
                     
Anna Vira  2002    612  31.82  1:05.83  1:40.08    2:13.05   
  Aurajoen Uinti  2:15.47                 
                     
Helene Hirvonen  2001    610  32.12  1:05.34  1:39.27    2:13.21   
  Helsingfors Simsällskap  2:11.26                 
                     
Liina Salin  2002    563  32.02  1:07.10  1:42.73    2:16.80   
  Kokkolan Uimaseura  2:18.02                 
                     
Juliana Niinisalo  2002    560  32.30  1:06.43  1:41.71    2:17.05   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:20.96                 
                     
10  Oona Laakso  2002    554  31.79  1:06.46  1:42.16    2:17.52   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:13.24                 
                     
11  Sofia Lehtinen  2000    549  30.79  1:05.43  1:42.02    2:17.90   
  Cetus Espoo  2:20.66                 
                     
12  Erika Lappalainen  1996    548  30.43  1:04.60  1:41.96    2:17.99   
  Helsingfors Simsällskap  2:13.23                 
                     
13  Marilla Parhiala  2000    543  31.84  1:06.91  1:43.27    2:18.43   
  Helsingfors Simsällskap  2:15.74                 
                     
14  Nelli Ohvo  2001    542  32.04  1:06.92  1:43.61    2:18.55   
  Cetus Espoo  2:18.71                 
                     
15  Hanna Kareinen  2000    539  31.74  1:06.50  1:42.44    2:18.75   
  Helsingfors Simsällskap  2:11.60                 
                     
16  Emma Uusküla  2002    534  31.32  1:05.89  1:42.87    2:19.23   
  Aurajoen Uinti  2:11.81                 
                     
17  Fanny Renvall  2000    534  31.72  1:06.70  1:43.53    2:19.24   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  2:21.30                 
                     
18  Daniela Nummi  2000    528  32.37  1:07.32  1:43.25    2:19.78   
  Helsingfors Simsällskap  2:16.69                 
                     
19  Reetta Rantakokko  2001    526  31.32  1:06.13  1:42.70    2:19.93   
  Aurajoen Uinti  2:11.55                 
                     
20  Peppi Pinomäki  2002    525  31.90  1:06.57  1:43.32    2:19.98   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:15.02                 
                     
21  Julia Koivisto  2002    524  31.69  1:07.22  1:44.16    2:20.10   
  Aurajoen Uinti  2:19.64                 
                     
22  Anni Hirvo  2001    515  31.40  1:07.64  1:44.86    2:20.88   
  Helsingfors Simsällskap  2:19.11                 
                     
23  Janette Setälä  2001    512  32.29  1:08.29  1:45.18    2:21.19   
  Aurajoen Uinti  2:19.68                 
                     
24  Sofia Pascutti  2000    510  32.63  1:08.32  1:45.65    2:21.36   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  2:25.59                 
                     
25  Anni Savolainen  2002    506  33.47  1:09.31  1:45.67    2:21.72   
  Cetus Espoo  2:17.04                 
                     
26  Cia Wacklin  2001    503  32.41  1:08.11  1:45.22    2:21.98   
  Cetus Espoo  2:17.20                 
                     
27  Pilvi Pietikäinen  2002    495  32.67  1:08.89  1:46.27    2:22.76   
  Cetus Espoo  2:22.64                 
                     
28  Mirka Mettinen  2002    491  32.97  1:09.34  1:46.62    2:23.16   
  Cetus Espoo  2:26.70                 
                     
29  Kaisla Kangas  2002    488  32.95  1:09.36  1:46.63    2:23.48   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:23.27                 
                     
30  Emilia Sjölund  2002    485  32.61  1:08.89  1:46.94    2:23.75   
  Simmis Wanda  2:23.28                 
                     
31  Olivia Koski  2002    482  34.39  1:11.16  1:47.80    2:24.06   
  Aurajoen Uinti  2:27.98                 
                     
32  Stella Donning  2002    476  32.74  1:08.93  1:46.90    2:24.65   
  Ålands Simförening  2:22.61                 
                     
33  Pinja Paulomo  2002    406  34.41  1:12.51  1:52.30    2:32.48   
  Cetus Espoo  2:25.79                 
                     
34  Fanny Ek  1999    402  33.93  1:11.83  1:52.02    2:33.08   
  Ålands Simförening  2:28.45                 
                     
35  Sara Ikonen  2002    401  35.40  1:14.02  1:53.89    2:33.18   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:29.67                 
                     
36  Jenni Lehtonen  2000    393  34.83  1:14.38  1:54.46    2:34.23   
  Aurajoen Uinti  2:33.97                 
                     
37  Pia Peräjoki  2000    388  34.15  1:13.11  1:54.39    2:34.80   
  Helsingfors Simsällskap  2:27.22                 
                     
38  Maiju Rajaniemi  2002    384  34.85  1:14.47  1:55.17    2:35.38   
  Kokkolan Uimaseura                   
                     
39  Matilda Lindholm  2001    371  36.29  1:16.23  1:57.43    2:37.22   
  Kokkolan Uimaseura                   
                     
40  Salla-Maaria Kauppinen  2002    346  36.39  1:18.93  2:02.01    2:40.81   
  Kokkolan Uimaseura  2:43.48                 
                     
41  Jessika Markkanen  1999    340  35.37  1:16.91  2:00.01    2:41.79   
  Helsingfors Simsällskap  2:40.37                 
                     
42  Fanny Koivisto  2001    330  35.21  1:16.47  1:59.86    2:43.47   
  Kokkolan Uimaseura  2:50.34                 
                     
43  Jenny Kareinen  2002    325  36.69  1:18.24  2:01.30    2:44.21   
  Helsingfors Simsällskap  2:38.89                 
                     
44  Salla Lehtimäki  2002    301  38.18  1:22.16  2:06.78    2:48.41   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:50.36                 
                     
45  Jasmine Vikström  2002    268  39.94  1:25.27  2:11.35    2:55.03   
  Kokkolan Uimaseura  2:50.20                 
                     
Lydia Rintanen  2002              DNS   
  Aurajoen Uinti  2:20.93                 
                     
 
Gren 10, 50m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Marli 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sergey Kuznetsov  2000    670          23.89   
  Cetus Espoo  23.44                 
Otto Rannikko  1999    603          24.75   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  24.05                 
Roni Kallström  2001    600          24.79   
  Cetus Espoo  24.33                 
Eetu Alitalo  1999    592          24.90   
  Cetus Espoo  24.38                 
Santeri Hölttä  2000    589          24.94   
  Helsingfors Simsällskap  24.35                 
Kaj Smeds  1998    583          25.02   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  24.58                 
Wilhelm Suominen  1999    545          25.59   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  24.80                 
Elias Kuusisto  1999    544          25.61   
  Raision Urheilijat  25.85                 
Eemil Kylmä  2001    541          25.66   
  Cetus Espoo  25.66                 
10  Jesse Anttila  2002    534          25.77   
  Kokkolan Uimaseura  26.42                 
11  Juho Seppälä  1999    533          25.78   
  Simmis Wanda  24.85                 
12  Viktor Thodin  2000    532          25.79   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  25.09                 
13  Veeti Haikonen  2001    532          25.80   
  Helsingfors Simsällskap  25.31                 
14  Daniel Rinne  2002    525          25.91   
  Cetus Espoo  25.83                 
15  Juha Kollin  1993    521          25.98   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  24.47                 
16  Lassi Grönroos  2000    514          26.09   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  25.68                 
17  Oskari Hynynen  2001    513          26.11   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  25.49                 
18  Jimi Kallio  1993    507          26.21   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  25.35                 
19  Leo Mikkonen  2002    500          26.33   
  Cetus Espoo  26.86                 
20  Lauri Pilpola  1993    500          26.34   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
21  Oscar Skjäl  2002    497          26.39   
  Cetus Espoo  26.17                 
22  Bruce Clayhills  1997    493          26.46   
  Helsingfors Simsällskap  26.93                 
23  Veeti Laine  2000    489          26.53   
  Cetus Espoo  26.03                 
24  Mihail Khanoukaev  2002    482          26.66   
  Cetus Espoo  28.09                 
25  Alex Lassila  2000    479          26.72   
  Cetus Espoo  26.61                 
26  Tuomas Jokinen  2001    473          26.83   
  Cetus Espoo  26.25                 
27  Rasmus Söderholm  2002    472          26.85   
  Helsingfors Simsällskap  27.33                 
28  Akseli Heino  1999    471          26.86   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  25.52                 
29  Isak Gramén  2001    468          26.93   
  Cetus Espoo  26.77                 
30  Jonni Aho  1999    456          27.16   
  Cetus Espoo  27.35                 
31  Hugo Enroth  2001    453          27.21   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  28.20                 
32  Ethan Brady  2002    453          27.22   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  27.06                 
33  Hugo Mattola  2001    442          27.45   
  Kokkolan Uimaseura  27.46                 
34  Teemu Annala  2001    433          27.63   
  Cetus Espoo  28.08                 
35  Leevi Korpinen  2001    432          27.65   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  27.98                 
36  Samu Petteri Kallio  2002    424          27.82   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  27.54                 
37  Eerikki Laitala  2001    422          27.87   
  Cetus Espoo  27.75                 
38  Herman Widbom  2001    417          27.98   
  Cetus Espoo  26.98                 
38  Kirill Helsing  2002    417          27.98   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  28.13                 
40  Niklas Linnanen  2001    408          28.18   
  Helsingfors Simsällskap  28.00                 
41  Juuso Syrjälä  2001    404          28.27   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  28.46                 
42  Aleksi Vähä-Lassila  2001    399          28.40   
  Aurajoen Uinti  27.78                 
43  Joonas Järvi  2002    388          28.66   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  28.81                 
44  Robin Thodin  1995    387          28.69   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  28.76                 
45  Janne Juven  2001    362          29.32   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  29.28                 
46  Sharo Mamandi  2002    307          30.98   
  Aurajoen Uinti  31.80                 
47  Frej-Oskar Wikström  1999    295          31.40   
  Ålands Simförening  29.39                 
Jere Ruuhonen  2001              DNS   
  Cetus Espoo  26.17                 
Simo Laiho  1993              DNS   
  Ålands Simförening  26.43                 
 
Gren 11, 100m Bröstsim F-15, Finaler 
Sponsor: Muovitech Finland 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Laura Lahtinen  2003    699  34.06        1:12.49   
  Helsingfors Simsällskap  1:11.62                 
                     
Cindy Palm  2003    547  36.83        1:18.64   
  Cetus Espoo  1:17.45                 
                     
Siiri Konkka  2004    520  37.85        1:19.99   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:19.02                 
                     
Ellen Kaituri  2006    507  37.76        1:20.68   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:20.51                 
                     
Teea Jestoi  2005    498  38.60        1:21.15   
  Kokkolan Uimaseura  1:22.47                 
                     
Róza Nagy  2003    488  38.80        1:21.73   
  Cetus Espoo  1:18.99                 
                     
Emma Jormanainen  2003    466  39.01        1:22.99   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:23.38                 
                     
Kerttu Nurmi  2003    464  38.98        1:23.11   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:23.23                 
                     
Milla-Lotta Tapanainen  2003    458  39.52        1:23.43   
  Cetus Espoo  1:20.68                 
                     
10  Iiris Yli-Jama  2003    454  39.49        1:23.70   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:19.60                 
                     
11  Sofia Nurkkala  2004    445  40.51        1:24.28   
  Kokkolan Uimaseura  1:24.94                 
                     
12  Lilli Kulpakko  2005    441  40.40        1:24.53   
  Aurajoen Uinti  1:25.24                 
                     
13  Petra Kivi  2003    437  40.35        1:24.76   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:24.95                 
                     
14  Iida Herrala  2004    436  39.01        1:24.84   
  Simmis Wanda  1:24.94                 
                     
15  Wilma Lakanen  2003    430  40.40        1:25.23   
  Kokkolan Uimaseura  1:24.03                 
                     
16  Jenny Grangärd  2003    427  41.32        1:25.45   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:24.35                 
                     
17  Aino Jerohin  2003    420  41.26        1:25.91   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:26.05                 
                     
18  Pirita Hautala  2004    415  42.71        1:26.25   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:30.87                 
                     
19  Helmiina Toivonen  2004    408  42.08        1:26.71   
  Helsingfors Simsällskap  1:23.76                 
                     
20  Sofia Långström  2003    403  40.89        1:27.10   
  Cetus Espoo  1:26.01                 
                     
21  Aamu Knuuttila  2004    398  42.68        1:27.45   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:26.47                 
                     
22  Ella Alanko  2003    396  40.70        1:27.56   
  Aurajoen Uinti  1:24.82                 
                     
23  Ella Suominen  2005    388  40.99        1:28.22   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:30.37                 
                     
24  Elina Ryynänen  2005    384  41.83        1:28.53   
  Simmis Wanda  1:26.73                 
                     
25  Emelie Måtar  2004    367  42.12        1:29.86   
  Ålands Simförening  1:29.92                 
                     
26  Emilia Myllykoski  2003    366  43.20        1:29.95   
  Simmis Wanda  1:28.54                 
                     
27  Veera Välivainio  2005    353  42.39        1:31.00   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:31.50                 
                     
28  Viivi Kylkisalo  2004    352  43.96        1:31.11   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:30.10                 
                     
29  Julia Peltola  2003    345  42.87        1:31.73   
  Cetus Espoo  1:25.82                 
                     
30  Elsa Vira  2006    343  42.21        1:31.84   
  Aurajoen Uinti  1:33.30                 
                     
31  Alina Kangas  2005    343  44.16        1:31.90   
  Kokkolan Uimaseura  1:33.42                 
                     
32  Anna Lehmusvaara  2005    340  43.98        1:32.11   
  Simmis Wanda  1:29.70                 
                     
33  Maura Bergström  2005    333  43.79        1:32.75   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:32.73                 
                     
34  Minttu Kiili  2005    329  43.48        1:33.16   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:30.22                 
                     
35  Pihla Äkkinen  2005    329  44.49        1:33.21   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:36.91                 
                     
36  Vilma Rintala  2005    326  42.19        1:33.49   
  Kokkolan Uimaseura  1:31.13                 
                     
37  Ronja Maude  2005    323  44.07        1:33.70   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:36.88                 
                     
38  Susanna Ryynänen  2006    318  44.05        1:34.26   
  Simmis Wanda  1:32.66                 
                     
39  Vilma Halava  2004    313  44.88        1:34.71   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:37.46                 
                     
40  Kristina Grimbaum  2005    304  46.44        1:35.67   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:37.14                 
                     
41  Maija Björkholm  2003    300  46.70        1:36.11   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:37.33                 
                     
42  Mirelle Hirsiniemi  2007    292  44.70        1:36.96   
  Aurajoen Uinti  1:37.56                 
                     
43  Ella Hulkki  2004    292  46.67        1:36.99   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:33.56                 
                     
44  Diana Seiger  2003    288  47.07        1:37.37   
  Cetus Espoo                   
                     
45  Tessa Tattari  2004    285  47.59        1:37.70   
  Kokkolan Uimaseura  1:38.88                 
                     
46  Siiri Tiilikka  2004    280  47.65        1:38.25   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:37.49                 
                     
47  Inger Isaksen  2005    279  47.27        1:38.46   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:42.31                 
                     
48  Tilde Löfqvist  2004    274  47.32        1:39.01   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:37.49                 
                     
49  Ninni Eriksson  2003    270  47.95        1:39.48   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:34.20                 
                     
50  Tindra Sjöström  2005    266  48.79        1:39.97   
  Ålands Simförening  1:58.68                 
                     
51  Emma Nieminen  2005    265  47.22        1:40.07   
  Aurajoen Uinti  1:40.97                 
                     
52  Kerttu Rantanen  2007    264  46.52        1:40.20   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:40.69                 
                     
53  Veera Ele  2006    260  47.77        1:40.77   
  Aurajoen Uinti  1:45.21                 
                     
54  Tilda Aaltonen  2006    254  48.37        1:41.56   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:41.14                 
                     
55  Mirella Sauhula  2006    244  49.54        1:42.89   
  Aurajoen Uinti  1:44.27                 
                     
56  Anniina Haarala  2004    243  49.45        1:43.09   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:43.00                 
                     
57  Roosa Lahti  2004    242  50.89        1:43.23   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:42.10                 
                     
58  Wilma Turpeinen  2006    237  49.63        1:43.85   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:44.63                 
                     
59  Laura Sofia Oksakari  2005    228  50.05        1:45.30   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:43.10                 
                     
60  Iida Vartiainen  2006    227  49.21        1:45.36   
  Aurajoen Uinti  1:41.15                 
                     
61  Emma Loo  2004    225  49.36        1:45.70   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:51.14                 
                     
62  Anna Topoeva  2005    223  47.07        1:46.03   
  Ålands Simförening  1:40.19                 
                     
63  Mathilda Heikiö  2006    223  50.00        1:46.09   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:47.22                 
                     
64  Linnea Koski  2007    215  51.13        1:47.35   
  Aurajoen Uinti  1:46.77                 
                     
65  Aino Laine  2007    203  49.74        1:49.42   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:48.74                 
                     
66  Jenna Korpilahti  2005    193  52.70        1:51.35   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:52.07                 
                     
67  Alexa Korkiakoski  2006    178  54.86        1:54.35   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:51.28                 
                     
68  Ada Riquelme Mac Donald  2006    174  53.88        1:55.06   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:59.81                 
                     
69  Alexandra Julin  2005    174  54.32        1:55.15   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:59.58                 
                     
70  Iina Salmivaara  2006    174  54.69        1:55.19   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:55.12                 
                     
71  Agnes Ruusumo  2007    163  57.23        1:57.60   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:05.11                 
                     
72  Salla-Mari Koskinen  2006    160  59.79        1:58.34   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Greta Kandolin  2003              DNS   
  Aurajoen Uinti  1:35.05                 
                     
Kerttu Laaksonen  2006              DNS   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:02.27                 
                     
Peppi Kolari  2003              DNS   
  Aurajoen Uinti  1:42.92                 
                     
Tilda Saine  2006              DNS   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:55.50                 
                     
Mia Karolina Müürsepp  2006              DNF   
  Aurajoen Uinti  1:52.27                 
                     
Amanda Koistinen  2005              DSQ   
  Aurajoen Uinti  1:48.20                 
  SW 7.3 Käsiveto ohi lantiolinjan (pl. lähdön / käännöksen jälkeen)               
                     
Ella Bäckman  2005              DSQ   
  Ålands Simförening  1:50.94                 
  SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä               
                     
 
Gren 12, 100m Frisim P-15, Finaler 
Sponsor: ProFashion Oy Gant 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Marcus Forsel  2003    589  27.19        55.94   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  54.61                 
                     
Santeri Herpola  2003    563  27.41        56.81   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  56.05                 
                     
Arttu Mäenpää  2003    523  28.47        58.20   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  58.96                 
                     
Alex Lydman  2003    515  28.61        58.50   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  56.42                 
                     
Luukas Vainio  2003    498  28.49        59.15   
  Cetus Espoo  58.55                 
                     
Juuso Leppänen  2004    486  28.33        59.63   
  Aurajoen Uinti  59.99                 
                     
Filip Jåfs  2004    465  28.53        1:00.51   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:00.36                 
                     
Roni Severinkangas  2003    457  29.78        1:00.87   
  Cetus Espoo  1:00.74                 
                     
Elias Kalliokoski  2003    449  29.38        1:01.23   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:01.52                 
                     
10  Niklas Hatakka  2003    444  29.37        1:01.46   
  Cetus Espoo  1:00.99                 
                     
11  Matias Rasinmäki  2003    437  28.97        1:01.79   
  Cetus Espoo  1:00.69                 
                     
12  Miro Merinen  2003    432  30.08        1:02.04   
  Simmis Wanda  1:02.51                 
                     
13  Jaakko Pihlava  2004    428  29.60        1:02.22   
  Aurajoen Uinti  1:04.13                 
                     
14  Ivar Nordman  2003    404  30.20        1:03.43   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  1:06.05                 
                     
15  Ajjuub Ezzat  2005    402  31.15        1:03.52   
  Aurajoen Uinti  1:04.87                 
                     
16  Akira Konttinen  2003    397  30.54        1:03.78   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:04.01                 
                     
17  Teemu Oksakari  2003    397  30.62        1:03.80   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:04.92                 
                     
18  Elis Fokin  2003    392  30.69        1:04.06   
  Helsingfors Simsällskap  1:01.54                 
                     
19  Juho Marjala  2003    387  30.04        1:04.32   
  Simmis Wanda  1:07.23                 
                     
20  Niko Viitala  2003    382  30.30        1:04.64   
  Aurajoen Uinti  1:05.82                 
                     
21  Rasmus Rekola  2004    380  30.94        1:04.73   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:06.23                 
                     
22  Lucas Lydman  2005    370  30.70        1:05.33   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:06.73                 
                     
23  Emil Saha  2003    368  31.77        1:05.45   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:07.68                 
                     
24  Tatu Kunttila  2003    367  31.74        1:05.51   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:06.24                 
                     
25  Rasmus Kalvik  2004    360  31.71        1:05.94   
  Ålands Simförening  1:08.07                 
                     
26  Roni Koskinen  2003    355  30.99        1:06.25   
  Aurajoen Uinti  1:03.89                 
                     
27  Alexander Mattsson  2003    353  31.88        1:06.37   
  Ålands Simförening  1:07.61                 
                     
28  Hannes Olin  2003    337  31.59        1:07.35   
  Ålands Simförening  1:07.67                 
                     
29  Teppo Jestoi  2003    334  32.25        1:07.57   
  Kokkolan Uimaseura  1:08.44                 
                     
30  Luka Laaksonen  2005    330  32.54        1:07.83   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:08.60                 
                     
31  Konsta Pekkala  2003    329  31.49        1:07.95   
  Simmis Wanda  1:06.77                 
                     
32  Aaro Puutio  2003    318  32.33        1:08.66   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:12.64                 
                     
33  Mikael Hirsiniemi  2004    317  31.72        1:08.77   
  Aurajoen Uinti  1:07.66                 
                     
34  Elias Laine  2003    301  33.53        1:09.95   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:08.50                 
                     
35  Matti Nätti  2004    296  33.81        1:10.37   
  Simmis Wanda  1:10.23                 
                     
36  Oliver Aalto-Hardy  2005    292  32.63        1:10.69   
  Ålands Simförening  1:14.26                 
                     
37  Pietari Puutio  2004    283  35.05        1:11.41   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  1:14.12                 
                     
38  Aarni Linderborg  2005    275  33.90        1:12.08   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:11.60                 
                     
39  Lauri-Pekka Pakomäki  2006    275  34.32        1:12.09   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:12.83                 
                     
40  Mikko Karjalainen  2004    271  35.39        1:12.46   
  Kokkolan Uimaseura  1:13.31                 
                     
41  Visa Nissinen  2004    267  34.27        1:12.78   
  Kokkolan Uimaseura  1:13.02                 
                     
42  Joona Kuitu  2004    267  35.06        1:12.83   
  Simmis Wanda  1:13.57                 
                     
43  Jasper Oikarainen  2005    266  34.74        1:12.90   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:09.74                 
                     
44  Patrik Reiman  2005    258  35.31        1:13.65   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:14.72                 
                     
45  Einari Palmu  2004    255  35.19        1:13.92   
  Aurajoen Uinti  1:12.39                 
                     
46  Konsta Vainio  2005    253  35.60        1:14.14   
  Aurajoen Uinti  1:11.91                 
                     
47  Casper Leo  2004    251  35.46        1:14.27   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:10.97                 
                     
48  Veeti Valdolin  2005    251  36.56        1:14.33   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:16.34                 
                     
49  Einar Melin  2004    247  36.24        1:14.70   
  Ålands Simförening  1:14.60                 
                     
50  Joonatan Davie  2006    245  36.03        1:14.89   
  Aurajoen Uinti  1:17.74                 
                     
51  Kasper Kainonen  2005    245  35.88        1:14.92   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:19.88                 
                     
52  Samuel Salminen  2003    239  35.44        1:15.56   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:15.87                 
                     
53  Joa Metsola  2005    238  37.17        1:15.62   
  Ålands Simförening  1:18.11                 
                     
54  Ivan Kovalchuk  2005    232  36.69        1:16.34   
  Aurajoen Uinti  1:19.65                 
                     
55  Felix Kandolin  2007    219  36.70        1:17.77   
  Aurajoen Uinti  1:18.93                 
                     
56  Riku Määttälä  2005    215  36.68        1:18.20   
  Kokkolan Uimaseura  1:18.44                 
                     
57  Santeri Holmberg  2006    214  37.85        1:18.31   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:21.39                 
                     
58  Lassi Lahtinen  2004    207  37.15        1:19.22   
  Kokkolan Uimaseura  1:16.26                 
                     
59  Max Allén  2005    191  38.48        1:21.35   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:17.90                 
                     
60  Tomas Laine  2006    185  38.60        1:22.23   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:17.02                 
                     
61  Julius Linde  2007    172  41.48        1:24.29   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:26.21                 
                     
62  Matias Seppä  2006    156  39.30        1:27.02   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:23.19                 
                     
63  Frans Sandblom  2006    134  43.50        1:31.66   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:28.84                 
                     
64  Nicolo Manzone  2005    102  45.45        1:40.19   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:34.84                 
                     
65  Casper Manzone  2005    100  47.66        1:40.76   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:40.59                 
                     
66  Lennart Ahlholm  2005    69  50.58        1:54.11   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:45.73                 
                     
Alex Mukkulainen  2006              DNS   
  Aurajoen Uinti  1:18.76                 
                     
Hannes Helling  2004              DNS   
  Ålands Simförening  1:09.15                 
                     
 
Gren 13, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
Sponsor: Citywork 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Kaisla Kollanus  1993    690          27.64   
  Helsingfors Simsällskap  27.10                 
Siri Auvinen  2002    619          28.66   
  Cetus Espoo  28.41                 
Ida Konkka  2000    597          29.00   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  28.57                 
Viola Kilpeläinen  1998    586          29.18   
  Helsingfors Simsällskap  27.91                 
Anna Vira  2002    567          29.50   
  Aurajoen Uinti  29.39                 
Jenny Ek  1999    558          29.66   
  Ålands Simförening  30.13                 
Emma Uusküla  2002    553          29.76   
  Aurajoen Uinti  29.23                 
Sini Silvennoinen  2002    540          29.99   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  29.36                 
Alisa Ponomareva  1991    536          30.06   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  29.37                 
10  Hanna Kareinen  2000    532          30.14   
  Helsingfors Simsällskap  29.77                 
11  Salla Puhtimäki  1998    527          30.24   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  30.58                 
12  Isabel Hagelin  2001    518          30.40   
  Helsingfors Simsällskap  30.47                 
12  Jessica Lindholm  2001    518          30.40   
  Ålands Simförening  29.90                 
12  Julia Koivisto  2002    518          30.40   
  Aurajoen Uinti  29.70                 
15  Fanny Renvall  2000    508          30.60   
  JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari  30.22                 
16  Minka Halava  2001    498          30.82   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  30.92                 
17  Marilla Parhiala  2000    488          31.03   
  Helsingfors Simsällskap  30.73                 
18  Erika Lappalainen  1996    482          31.15   
  Helsingfors Simsällskap  30.26                 
19  Mirka Mettinen  2002    481          31.17   
  Cetus Espoo  32.19                 
20  Liina Salin  2002    479          31.21   
  Kokkolan Uimaseura  31.36                 
21  Janna Appelberg  2001    477          31.26   
  Helsingfors Simsällskap  30.55                 
22  Miia Hurskainen  1992    472          31.37   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  30.48                 
23  Veronica Wahlstedt  2000    463          31.57   
  Cetus Espoo  30.81                 
24  Oona Laakso  2002    457          31.71   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  30.88                 
25  Daniela Nummi  2000    448          31.91   
  Helsingfors Simsällskap  32.81                 
26  Helmi Tossavainen  2002    447          31.93   
  Cetus Espoo  31.47                 
27  Veera Lahtinen  2002    441          32.08   
  Kokkolan Uimaseura  33.17                 
28  Ellen Woivalin  2001    441          32.09   
  Ålands Simförening  32.56                 
29  Olivia Koski  2002    440          32.10   
  Aurajoen Uinti  31.40                 
30  Roosa Lehtola  2001    422          32.57   
  Helsingfors Simsällskap  32.30                 
31  Sanni Kalliomäki  2000    413          32.80   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  31.36                 
32  Nadine Medarhri  2000    412          32.81   
  Helsingfors Simsällskap  33.65                 
33  Janette Setälä  2001    405          33.00   
  Aurajoen Uinti  32.29                 
34  Pilvi Pietikäinen  2002    399          33.17   
  Cetus Espoo  33.48                 
35  Emilia Sjölund  2002    393          33.35   
  Simmis Wanda  32.89                 
36  Agneta Kallas  2002    388          33.48   
  Simmis Wanda  33.60                 
37  Anni Hirvo  2001    378          33.78   
  Helsingfors Simsällskap  33.85                 
37  Cia Wacklin  2001    378          33.78   
  Cetus Espoo  33.14                 
37  Stella Donning  2002    378          33.78   
  Ålands Simförening  35.35                 
40  Anni Manninen  2001    373          33.92   
  Simmis Wanda  33.58                 
41  Jessika Markkanen  1999    362          34.25   
  Helsingfors Simsällskap  32.97                 
41  Maiju Rajaniemi  2002    362          34.25   
  Kokkolan Uimaseura  34.55                 
43  Lotta Aho  2000    355          34.48   
  Aurajoen Uinti  33.79                 
44  Ada Nyström  2001    349          34.68   
  Helsingfors Simsällskap  34.45                 
45  Fanny Ek  1999    346          34.79   
  Ålands Simförening  33.63                 
46  Emma Koiranen  2001    345          34.82   
  Helsingfors Simsällskap  33.52                 
47  Matilda Lindholm  2001    338          35.07   
  Kokkolan Uimaseura  34.77                 
48  Nelli Ohvo  2001    336          35.13   
  Cetus Espoo  31.88                 
49  Petra Uusikumpu  2001    333          35.23   
  Simmis Wanda  33.68                 
50  Sanna Rajamäki  2002    312          36.00   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  35.06                 
51  Anni Savolainen  2002    299          36.50   
  Cetus Espoo  36.14                 
52  Jenny Kareinen  2002    296          36.65   
  Helsingfors Simsällskap  35.56                 
53  Ella Hörkkö  2001    288          36.96   
  Simmis Wanda  36.26                 
54  Fanny Koivisto  2001    282          37.23   
  Kokkolan Uimaseura  37.12                 
55  Sara Ikonen  2002    281          37.29   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  35.70                 
56  Olivia Nurkkala  2002    276          37.50   
  Kokkolan Uimaseura  41.52                 
57  Enna Simola  1999    274          37.61   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  37.50                 
58  Ellen Vuollet  2001    243          39.11   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  36.48                 
59  Pilvi Kilpeläinen  2002    232          39.74   
  Helsingfors Simsällskap                   
60  Salla Lehtimäki  2002    207          41.24   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  42.84                 
61  Ellen Melin  2002    177          43.45   
  Ålands Simförening  40.88                 
Lydia Rintanen  2002              DNS   
  Aurajoen Uinti  31.82                 
 
Gren 14, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Turun Vapaavarasto Oy 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Peik Lindberg  1999    667  28.16  1:00.14  1:33.13    2:07.61   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:04.65                 
                     
Claes Fjellström  2001    543  29.91  1:06.12  1:40.51    2:16.67   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:13.00                 
                     
Elias Herlevi  2000    478  30.30  1:05.89  1:44.44    2:22.56   
  Helsingfors Simsällskap  2:15.25                 
                     
Roni Kallström  2001    446  31.28  1:08.53  1:47.02    2:25.86   
  Cetus Espoo  2:13.43                 
                     
Lauri Krapf  2001    424  32.03  1:09.70  1:48.27    2:28.35   
  Helsingfors Simsällskap  2:39.15                 
                     
Ethan Brady  2002    422  32.25  1:09.90  1:48.96    2:28.62   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  2:22.39                 
                     
Herman Widbom  2001    422  33.32  1:10.93  1:50.11    2:28.66   
  Cetus Espoo  2:18.41                 
                     
Oscar Skjäl  2002    417  34.00  1:11.39  1:51.05    2:29.22   
  Cetus Espoo                   
                     
Mihail Khanoukaev  2002    396  33.75  1:12.62  1:52.98    2:31.83   
  Cetus Espoo  2:28.02                 
                     
10  Bruce Clayhills  1997    372  33.85  1:13.47  1:55.40    2:34.99   
  Helsingfors Simsällskap                   
                     
11  Daniel Rinne  2002    369  32.85  1:12.48  1:53.96    2:35.35   
  Cetus Espoo  2:30.71                 
                     
12  Isak Gramén  2001    356  33.05  1:13.72  1:53.85    2:37.30   
  Cetus Espoo                   
                     
13  Robin Söderholm  2002    320  34.65  1:16.59  1:59.79    2:42.88   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
                     
14  Joona Oksakari  2000    272  35.63  1:16.38  2:04.31    2:51.95   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls                   
                     
 
Gren 15, 400m Frisim F-15, Finaler 
Sponsor: Cafe Ravintola Masku 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Laura Lahtinen  2003    673  1:06.14  2:14.45  3:22.59    4:29.71   
  Helsingfors Simsällskap  4:29.69                 
                     
Maija Nurmi  2003    548  1:07.83  2:21.39  3:35.49    4:48.95   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:47.76                 
                     
Lotta Pälsi  2004    529  1:08.30  2:22.79  3:37.60    4:52.33   
  Helsingfors Simsällskap  4:53.15                 
                     
Petra Kivi  2003    526  1:11.29  2:26.43  3:40.80    4:52.80   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:05.79                 
                     
Kerttu Nurmi  2003    524  1:07.73  2:22.43  3:38.01    4:53.22   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:48.02                 
                     
Aliina Karvonen  2004    517  1:10.90  2:26.21  3:42.33    4:54.56   
  Simmis Wanda  5:49.69                 
                     
Emma Johansson  2003    497  1:11.77  2:28.45  3:44.91    4:58.40   
  Cetus Espoo  4:53.69                 
                     
Milla-Lotta Tapanainen  2003    497  1:13.33  2:29.49  3:44.54    4:58.41   
  Cetus Espoo  4:54.86                 
                     
Aino Rantala  2004    495  1:09.82  2:27.11  3:44.50    4:58.74   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  4:54.77                 
                     
10  Róza Nagy  2003    495  1:11.54  2:28.14  3:44.62    4:58.75   
  Cetus Espoo  5:01.07                 
                     
11  Kaarin Rapinoja  2003    494  1:11.49  2:27.94  3:44.92    4:59.01   
  Cetus Espoo  4:57.88                 
                     
12  Wilma Långström  2004    478  1:08.72  2:27.33  3:46.63    5:02.24   
  Helsingfors Simsällskap  5:27.43                 
                     
13  Kukka Kangas  2005    471  1:12.96  2:31.71  3:49.06    5:03.71   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  5:08.91                 
                     
14  Daniela Degenhardt  2003    470  1:12.15  2:30.57  3:49.25    5:04.07   
  Aurajoen Uinti  5:09.31                 
                     
15  Laura Nissi  2004    467  1:11.32  2:29.90  3:48.49    5:04.59   
  Simmis Wanda  5:15.68                 
                     
16  Iida Herrala  2004    466  1:11.31  2:28.96  3:47.84    5:04.88   
  Simmis Wanda  5:09.12                 
                     
17  Anni Hyttinen  2004    466  1:10.47  2:29.32  3:47.68    5:04.93   
  Aurajoen Uinti  5:13.62                 
                     
18  Julia Peltola  2003    460  1:12.29  2:30.00  3:47.99    5:06.28   
  Cetus Espoo  5:07.47                 
                     
19  Henna Känsäkangas  2004    459  1:11.90  2:30.15  3:48.45    5:06.47   
  Kokkolan Uimaseura  5:05.57                 
                     
20  Ella Suominen  2005    451  1:12.22  2:31.03  3:49.62    5:08.34   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  5:18.83                 
                     
21  Jenny Grangärd  2003    450  1:13.41  2:32.63  3:51.76    5:08.48   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:07.29                 
                     
22  Elina Ryynänen  2005    444  1:11.31  2:30.77  3:51.57    5:09.85   
  Simmis Wanda  5:25.10                 
                     
23  Ella Nihtilä  2004    441  1:10.73  2:29.49  3:50.98    5:10.45   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  5:11.83                 
                     
24  Anniina Haarala  2004    438  1:15.25  2:35.19  3:54.23    5:11.17   
  Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls  5:10.37