Uimaliiton henkilöstö

Sähköpostien muoto: etunimi.sukunimi@uimaliitto.fi

Toiminnanjohtaja

Sanna Airaksinen
sanna.airaksinen@uimaliitto.fi / 040 5499 626

Talous- ja tukipalveluvastaava

Krista Terämaa
krista.teramaa@uimaliitto.fi / 044 5490 300
Talous
Toimistopalvelut
Blue Card -lisenssit            

Seuratoiminnan kehittäjä

Jaana Sinervuo-Tarula
jaana.sinervuo-tarula@uimaliitto.fi / 044 5490 344
Seurakehittäminen ja Tähtiseurat
Lasten ja nuorten liikunta
Ansiomerkit

Koulutuksen asiantuntija

Joni Toivola
joni.toivola@uimaliitto.fi / 050 5472 578
Koulutukset
Osaamisen kehittäminen

Tiedottaja

Jussi Salminen
jussi.salminen@uimaliitto.fi / 044 5490 339 
Verkkosivut
Mediayhteydet
Viestintä            

Kilpailukoordinaattori

Pasi Salonen
pasi.salonen@uimaliitto.fi / 044 5490 350
Kilpailutoiminta
Tempus-tilastopalvelu ja Grodan-kilpailuohjelmisto 
Lisenssijärjestelmä

Uintiurheilun kehityspäällikkö

Ippe Natunen 
ippe.natunen@uimaliitto.fi / 044 5490 353
Oppilaitos-, urheiluakatemia ja Olympiakomitea-yhteistyö 
Uintiurheilulajien yhteistyö
Rollojoukkue
Antidoping       

Vammaisuinnin kehittäjä

Kati Kauhanen
kati.kauhanen@uimaliitto.fi / 044 5490 354
Uinnin luokittelu
Nuorten ryhmä    

Olympiavalmentaja

Jari Varjonen
jari.varjonen@uimaliitto.fi / 044 5490 357 
Uinnin huippuryhmä ja aikuisten maajoukkue
Uinnin valmentajayhteistyö       

Lajipalvelu- ja koulutusassistentti

Katri Laakso
katri.laakso@uimaliitto.fi / 040 688 3107
Lajien leiri- ja kilpailutapahtumien järjestelyt
Koulutusten järjestelyt


Lajiasiantuntijat 

Nuorten olympiavalmentaja, Keski-Suomen Urheiluakatemia

Marjoona Teljo
marjoona.teljo@uimaliitto.fi / 050 354 8441
Uinnin nuorten maajoukkue

Nuorten olympiavalmentaja, Helsingfors Simsällskap

Matti Mäki
matti.maki@uimaliitto.fi
Maajoukkue, pre-seniorit

Nuorten olympiavalmentaja, Pääkaupunkiseudun Urheiluakatemia

Simo Karvinen
simo.karvinen@uimaliitto.fi
Uinnin ikäkausimaajoukkue

Parauinnin vastuuvalmentaja

Jari Nordblom
sähköposti: tulossa 

Uimahyppyjen nuorten olympiavalmentaja, Pääakaupunkiseudun Urheiluakatemia

Satu Uusitalo
satu.uusitalo@uimaliitto.fi

Uimahyppyjen lajikoordinaattori

Jouni Seppänen
jouni.seppanen@uimaliitto.fi             

Vesipallon lajikoordinaattori

Reija Häkkinen
reija.hakkinen@uimaliitto.fi

Vesipallon sarjavastaava

Tua Turunen
tua.turunen@uimaliitto.fi