Masters-uinnin kiertopalkinnot

Ramin malja

Jaetaan masters-pisteiden perusteella parhaalle uimarille lajissa 800 m VU. Palkinto jaetaan vuorovuosin miehelle ja naiselle, miehet parillisina ja naiset parittomina vuosina.

1992 Antti Nikula OUS
1993 Heli Paalosalo PUS
1994 Veikko Salminen Poseidon
1995 Heli Paalosalo PUS
1996 Veikko Salminen Poseidon
1997 Päivi Lairola TurUS
1998 Janne Soininen
1999 Arja Miettinen
2000 Samuli Ikävalko Koo-Vee
2001 Maria Dean TurUS
2002 Samuli Ikävalko Koo-Vee
2003 Johanna Kara LaVi
2004 Samuli Ikävalko Koo-Vee
2005 Aija Hakala AUi
2006 Lauri Malk Cetus
2007 Anne-Mari Käräjämies NumKis
2008 Lauri Malk Cetus
2009 Anne-Mari Käräjämies NumKis
2010 Samuli Ikävalko HSS
2011 Anne-Mari Käräjämies Hydra
2012 Herkko Pesonen HU
2013 Anne-Mari Käräjämies Hydra
2014 Markku Makkonen SUS
2015 Anne-Mari Käräjämies Hydra
2016 Markku Makkonen SUS
2017 Laura Lajunen SWIM
2018 Markku Makkonen SUS

Sekariötökkä

Yhteispisteet 100 m SKU + 200 m SKU + 400 m SKU

100 m SKU joka vuosi lyhyen radan SM-kisoista/Viriileistä, 200 m SKU ja 400 m SKU vuorovuosin lyhyeltä ja pitkältä radalta SM-kisoista. Parillisina vuosina 200 m SKU lyhyeltä ja 400 m SKU pitkältä. Parittomina vuosina 400 m SKU lyhyeltä ja 200 m SKU pitkältä. Miehet ja naiset kisaavat samassa sarjassa. 

Kiertopalkinto kiertää niin kauan, että yksi uimari on voittanut palkinnon kolmessa eri ikäsarjassa. Sekariötökän voittajat:

2008 Janne Soininen Cetus 40-44
2009 Hannu Kuokkanen VUS-VSS 60-64
2010 Johanna Kara Cetus 45-49
2011 Johanna Kara Cetus 45-49
2012 Satu Rahkonen Cetus 35-59
2013 Vladimir Brodski KaUS 65-69
2014 Satu Rahkonen Cetus 35-39
2015 Ulla Hurula KemTU 50-54
2016 Janne Soininen Cetus 50-54
2017 Mari Ääri AUi 35-39
2018 Satu Rahkonen Cetus 40-44

Poseidon-malja

Seurapalkinto Masters-henkisyydestä. Palkinnon saamisen perustana ei ole seurapisteet.

2006 Tuusula Uimaseura
2007 Oulun Lohet
2008 Tuusula Uimaseura
2009 Vaasan Uimaseura
2010 Tuusula Uimaseura
2011 Helsingfors Simsällskap
2012 Vaasan Uimaseura
2013 Helsingfors Simsällskap
2014 Uimaseura Aquila
2015 Hämeenlinnan Uimaseura
2016 S.C. Pingviinit
2017 S.C. Pingviinit